logo

trugen jacn

JAPON PROF.TAKADA’NIN ÇİN’İN D.TÜRKİSTAN’DAKİ NÜKLEER DENEMELER KİTABI YAYINLANDI

Bir şunu diyen bir yazı 'Hazırlayan Dr. Hacı Kutluk Kadeeri ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ NÜKLEER DENEMELERİ İPEK YOLU'NDA NÜKLEER PATLAMALARIN NEDEN OLDUĞU FELAKETLER Profesör Dr. Jun Takada paradigma akademi' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Japon bilim insanı  Prof.Dr.Jun TAKADA’nın  Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği Nükleer denemeler ile bu denemelerin sonuçlarının ele alındığı  “Çin’in Doğu Türkistan’daki Nükleer Denemeleri ”  adlı eseri  Türkçe olarak yayınlandı.

Prof.Dr.Takada’nın  daha önece Japonca  olarak yayınlanan bu eseri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim üyesi Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Akademisyen Dr.Hacı Kutluk Kadiri tarafından Türkçeye çevrildi. Kitapta Çin işgal yönetiminin Etim/1964- Eğustos/1996 yılları arasında Türklerin bu tarihi Türk yurdunun  Teklemakan  çölünün Lop-Nor  bölgesinde gerçekleştirdiği 46 yer altı ve üstü Nükleer  denemeleri ile  ile ilgili  çarpıcı bilgiler   yer alıyor.

Paradıgma Akademi yayınları tarafından yayınlanan bu kitap    bölüm ve    sayfadan oluşmakta olup, Çin işgal yönetiminin tarihi ipek yolunun bu merkezi düğüm noktasında gerçekleştirdiği nükleer patlamaların sebep olduğu  insani felaketler hakkında da bilgiler yer alıyor.

Bir 1 kişi ve takım elbise görseli olabilir

Kitap, şu özet bilgilerin yer aldığı önsüz  cümleler ile başlıyor :

” Çin, Doğu Türkistan’in Lop Noor bölgesinde  inşa ettiği nükleer test alanında 1964-1996 yılları arasında   46 nükleer test gerçekleştirmiştir. Toplam  20 megaton  gücünde olan bu nükleer denemeler sonucu meydana gelen  patlamalar sonucu büyük   çevre felaketleri ele  ağır hasarlara neden olmuştur. Çünkü yüzey malzemeler ile karıştırılan fizyon sonuçları büyük toz bulutlarına  sebep olmuş ve bu tozlar daha sonra rüzgar yönünde yer alan bölgelerde büyük  felaketlerin meydana gelmesine sebep olmuştur.

Denemelerin başladığı tarihlerde Doğu Türkistan’ın toplam nüfusu 6,5-8,3 milyon arasında tahmin edilmekte idi. Bu da Km2’ye  göre yapılan  hesaplama  sonuçlarına göre  A bölgesinde  yaklaşık 190 bin kişinin bu denemeler sonucu hayatlarını kaybetmiş olabileceği bilgisi  yer alıyor.  Ayrıca, B ve C bölgelerinde yaşayanların ise lösemi(kan kanseri) başta olmak üzere çeşitli kanser türü hastalıklar ile fetüslere  sebep olduğu  bu etkileşimlerden   bölge sakini en az  1,290 milyon kişinin   zarar görmüş  olabileceği hesaplanmıştır.

Çin’in Doğu Türkistan’ın Lob-Hor bölgesinde kurduğu Nükleer  araştırma ve denemeler 1996 ‘da sona erdirilmiş olsa da bu denemelerin   bölge ve çevresinde yaşayan insanlar üzerindeki etkisinin günümüze kadar  devam ettiği bilgisi örneklerle yer almıştır.

Japon bilim adamı Prof.Dr.Jun Takada’nın bu önemli  esirini Türkçeye çevirerek yayınlayan Dr.Öğretim görevlisi Sayın Hacı Kutluk Kadiri’yi  bu değerli çalışmasından dolayı tebrik ediyor ve  kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Share
260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ