logo

trugen jacn

İŞGALCİ VE SOYKIRIMCI ÇİN,ALMANYA’NIN BAŞKENTİ BERLİN’DE PROTESTO EDİLDİ

Komünist Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik onlarca yıldan beri uygualadığı baskı,zulüm, etnik ayırımcılık ve insanlık dışı soykırım uygulamaları bütün dünyada şiddeti günder güne artan bir tepki ile karşılanıyor ve eleştiriliyor. Bu kez İşgalci ve Soykırımcı ÇKP İşgalciları Fedaral Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen bir protes eylemi ile kınanarak lanetlendi.

Soykırımcı Çin böyle protesto edildi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygurlara yönelik politikaları protesto edildi. Team Todenhöfer Partisinden bir grubun, Çin’in Berlin Büyükelçiliği önünde düzenlediği izinsiz gösteride protestocular Uygur halkını temsil eden maskeler taktı.

Ellerini de kelepçeleyen göstericiler, Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının boykot edilmesini istedi, “No Rights, No Games” (hukuk yoksa oyunlar da yok) yazılı pankart açtı.

“Biz Uyguruz” ve “Serbest bırakın” sloganları atan protestocular, üzerinde “Uygulara yönelik soykırımı durdurun” yazan dövizler taşıdı.

Polisin, kısa süre sonra Çin’in Berlin Büyükelçiliği önüne gelmesinin ardından gösteri sona erdi. Polis, yüzlerini kapatan maske taktıkları gerekçesiyle tüm protestocuların kimliklerini kayda aldı.
Team Todenhöfer Partisi Genel Başkanı Jürgen Todenhöfer yaptığı açıklamada, Sincan’da Uygurların, kültürlerini yok etmek amacıyla hapiste tutulduklarını belirterek, “İslam kültürleri, Türk halkı özlemi ve ruhları siliniyor.” dedi.

Uygurların durumuna sessiz kalınamayacağını ifade eden Todenhöfer, “Çin’in Uygurlara ne yapacağını bilmiyoruz. Yüzlerce yeni kamp yapılıyor. Dünya ise susuyor. Alman hükümeti endişeyle baktığını söylüyor ancak bu böyle kalıyor. Bizim Çin ile büyük (ticari alanda) işler yaptığımızı unutmamamız lazım. Sincan’da Volkswagen’in tesisi var. Her iki Volkswagen aracından biri Çin’e satılıyor. Burada ekonomik çıkarlar etkileniyor.” diye konuştu. Todenhöfer, Çin ile çok açık bir ilişkisi olduğunu, çok kez oraya gittiğini ancak Çin’in Uygurlara yönelik baskıyı sonlandırması gerektiğini söyledi.

KAYNAK : https://www.borsagundem.com/haber/soykirimci-cin-boyle-protesto-edildi/1544806?fbclid=I

Share
324 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ