logo

trugen jacn

ÇİN,D.TÜRKİSTAN’I İŞGALLE YETİNMİYOR, UYGUR SANAL ALEMİNİ DE YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Uygurunsesi.com thumbnail

İlteriş KAĞAN

İşgalcı komünist Çin,Doğu Türkistan’ı işgal etmekle yetinmiyor ve ülkelerindeki Çin baskı ve zulmünden kaçaan ve  Diasporada yaşayan Uygur Türklerine ait  sanal haber ve web sitelerini de sıkı bir şekilde  kontrol ve takip ediyor. Çin,  Doğu Türkistan Türklerinin hür dünya’daki haber kaynakları ve hür sesi olan  bu sanal medya organlarıni ve  site çökertmek için elinden geleni yapıyor, Doğu Türkistan Bilgi Merkezine ait olan  ve  yaklaşık 10  yıldan beri   faaliyetlerini sürdüren  bu merkezin Doğu Türkistan’ın durumunu Hür dünyaya  ileterek anlatma görevi yapan  Köprüleri (Linkleri)  engelleyerek kamu oyu tarafından görülmesine İzin Vermiyor.
Saat ve hatta dakika başı saldırıya uğrayan  Uygur Türklerine ait bazı medya kuruluşları bu Çin’in engelleme ve saldırıları yüzünden yayın hayatından çekilmek zorunda kalıyor.

Daha önceki yılılarda olduğu gibi Uygur Türklerine ait Web.siteleri  çok fazla sayıda sanal alemde günümüzde mevuct değil ve da artık  yoklar.

Ayyıldız Tim hackkerler logosu ile ilgili görsel sonucu
Bizler çeşitli isimler ile kurduğumuz siteler aracılığı  ile  bu yöndeki  hizmetimizi  devam ettiriyoruz.  Çin yönetiminin resmi devlet Hackerleri Sitelerimize  hergün yüzlerce virüslü e-mail yolluyor  ve bu sebeple  zaman zaman sitelerimiz  açılmaz hale geliyor, biz de derhal müdahele ediyor ve sitelerimizi derhal   ayağa kaldırıyor ve normal durumuna getirmeye çabalıyoruz.  Biz,İşgalcı Çin’in bu saldırılarından dolayı   asla  pes etmeyeceğiz…. Taki  Ana yurdumuz Doğu Türkistan  Çin işgalinden kurtarılarak bağımsız bir devlet olarak şerefli yerine  alana dek.

Gerçek dünyada, acımasızca baskı yapmayı kendine alışkanlık haline getiren Çin, benzeri uygulamaları internette de yapmaya çalıştığı için Dünya devi şirketlerin  de sabrını taşırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde, Google Çin’deki sansür yasağına artık uymayacağına dair açıklama yapmıştır. Şimdi ise dünya’nın en büyük domain satış firmalarından biri olan GoDaddy Çin’deki faaliyetlerini askıya aldığını açıklamıştır. Askıya almanın sebebi olarak ise Çin hükümetinin yeni  talep ve istekleri  gösterilmiştir.  Çin hükümeti bundan böyle Çin(.cn)  uzantılı domain satışı yapan firmalardan müşterilerin fotoğraflı kimliklerini  ibraz etmelerini talep edeceklerini  açıkladı.

Firmanın bu kararı almasında Google’ın sansür açıklamasının da etkisi olduğu söylenirken, GoDaddy Genel Başkan Yardımcısı Christine Jones yaptığı açıklamada geçtiğimiz ay Google’a düzenlenen siber atakların hedefinde bulunan şirketlerden birinin de GoDaddy olduğunu  bildirdi.

turkiye-islah-xewer-tor.jpg

GoDaddy’nin aldığı bu karar Amerika Birleşik Devletlerinde büyük yankı uyandırırken Cumhuriyetçi Parti üyesi Chris Smith yaptığı açıklamada Google ve GoDaddy’nin doğru olanı yaptığını ve diğer firmaların özellikle Microsoft’un da aynı tutumu sergilemesi gerektiğini belirtti. “Google, Çin halkının haklarını savunmak için ilk ateşi yaktı ve şimdi ikinci bir firma da bu çağrıya cevap veriyor.”  şeklindeki  sözleri ile açıklamalarını sürdürdü.

Diğer yandan Hong Kong’un en zengin adamı olan Li Ka-shing’in sahibi olduğu TOM-Online Google ile bağlarını kopardığını açıkladı ve  bir Çin şirketi olarak Çin Hükümeti’nin almış olduğu kararlara saygılı olduklarını ve   uyulması talep edilen  kurallara uyacaklarını açıkladı. TOM-Online’ın ayrılması ile daha çok şirketin Google’dan ayrılacağı endişesi de böylece  açığa çıkmış bulunuyor.
Çin (.cn)  uzantısı, Çin’deki en üst düzey domain uzantısı ve bu uzantıda bir internet sitesi açmak isteyen kişiler ya da şirketler GoDaddy gibi bir şirketten domain ismin satın almak ve kayıt ettirmek zorundadırlar.  GoDaddy’nin hali hazırda 40 milyon adet internet sitesinin domain ismini yönetiyor. GoDaddy Genel Başkan Yardımcısı Christine Jones 2015 yılının Nisan ayında Çin İnternet ve Ağ Bilgi Merkezi (China Internet Network Information Centre – CNNIC) ile bir anlaşma yaptıklarını ve bu anlaşma gereğince domain ismi satın alan kişiler ya da şirketlerin isim, adres, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgileri topladıklarını söyledi. Fakat 4 ay önce CNNIC tarafından uygulanmaya başlanan bir karar ile .cn uzantılı bir domain ismi almak isteyen kişilerden renkli fotoğraf, Çin iş kayıt numarası ve imzalı başvuru formu da istenmeye başlandı. Yeni istenen bilgi ve belgeler ile güvenlikle ilgili endişelerinin arttığını söyleyen Jones, artık .cn uzantılı domain isimlerinin kayıtlarını almayacaklarını çünkü Çin Hükümeti’nin bir ajanı gibi çalışmak ve davranmak istemediklerini belirtti. Son olarak yapılan siber ataklara da değinen Jones, yapılan ataklarda GoDaddy sunucularında bulunan bazı “beğenilmeyen” sitelerin kapatılmak istendiğini söyledi.

Türk -İslam Dünyasının Ezeli Düşmanları ; Rusya ve Çin, Aralarında Dalaşmaktan Geri Durmuyorlar

Doğu Türkistan da internet polislerinin sayısını arttıran işgalci Çin Rejime muhalif yazı , haber yayınlayan web site sahiplerini  toptan tutuklamak ve hapsetmek işlemlerini  sürdürüyor, Doğu Türkistan’da son bilgilere itibariyle şuan bin 200 civarında Uygurca Web site yöneticileri ve yazarlarının Çin  hapishanelerinde  olduğu ifa ediliyor.

Diasporada yaşayan Uygur Türklerine ait web siteleri takibe alan Çin,bu  siteleri  çökertmek için elinden geleni yapıyor, Doğu Türkistan Bilgi Merkezine ait 10 küsur senedir Doğu Türkistan’ın durumunu Hür dünyaya anlata gelen Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Biz Uygur haber ajansı (UHA) olarak şimdiye dek çok sayıda blog site açtık ve  ancak,bu sitelerin Köprülerinin  (Linklerin) görülmesi ve izlenmesine  Çin yönetimi tarafından İzin Verilmiyor.
Biz, Ecdatlarımız yaşadığı ata topraklar olan Doğu Türkistan Türklerinin sesi olmayı sürdüreceğiz ve www.uygurunsesi.com  adı altında hizmetimizi büyük bir fedakarlık  ve şevkle sürdürmeye devam edeceğiz.

Kaynak : http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turk-dunyasindan-haberler/cin-isgali/?imode

Etiketler: » » » » » » » »
Share
727 Kez Görüntülendi.