logo

trugen jacn

UYGURLARIN KATİLİ ÇİN İLE KIRIM’I İŞGAL EDEN RUSYA BM. İNSAN HAKLARI ÜYESİ OLDULAR

İnsan Hakları İhlalleriyle Gündemden Düşmeyen Çin ve Rusya, BM İnsan Hakları Konseyi'ne Seçildi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türkleri baskı,zulüm ve işkenceler yapan,onlara etnik soykırım uygulayan Hitler Faşizminden ilham ve örnek alarak kurduğu Çin tipi Nazi/Toplama kamplarında 1-3 milyon arasında masum insanları sırf Türk ve Müslüman olduğu için kollektif soykırım ile yok etmek isteyen Uygurların katili ve İnsan haklarını en çok ihlal ve katledin ÇKP.Diktatörlüğündeki Komünist Çin ile Kırım’ı işgal ve daha sonra ilhak eder,Tataristan dahil bir çok Türk ülkelerinde kendi ana dillerini engelleyen ve okullarda öğretim ve öğrenimini yasaklayan eden ülkelerden Rusya Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi’ne seçildi.

İnsan hakları ihlalleriyle sık sık gündeme gelen ve bu nedenle sıkça eleştirilen Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler’in İnsanları Hakları Konseyi’ne seçildi. Seçilen ülkeler üç yıllığına konseyde yer alacak. Seçilen yeni ülkeler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren görev yapacak.

Konseye yeni seçilen diğer ülkeler ise Fransa, İngiltere, Pakistan, Özbekistan, Nepal, Senegal, Fildişi Sahili, Malawi, Gabon, Ukrayna, Meksika, Bolivya ve Küba.

Kırım’ı işgal edip orada insan haklarını ihlal eden Rusya, son zamanlarda da Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin zehirlenmesinin ardından çok tepki almıştı. Özellikle Doğu Türkistan başta olmak üzere pek çok bölgede insan haklarını tamamen hiçe sayan politikalar güden Çin de konseye seçildi.

Diğer taraftan Cemal Kaşıkçı skandalıyla okları üstüne çeken Suudi Arabistan ise konseye seçilemedi.

47 üyesi bulunan Konsey, insan hakları konusunda sabıkalı ülkelerin dönem dönem üye olarak seçilmesi sebebiyle hem BM üyesi ülkeler hem de sivil toplum örgütlerince eleştiriliyor.

KAYNAK : https://www.tamgaturk.com/haber/insan-haklari-ihlalleriyle-gundemden-dusmeyen-cin-ve-rusya-bm-insan-haklari-konseyine-secildi-18893

Share
326 Kez Görüntülendi.