logo

trugen jacn
09 Ağustos 2014

GÖKTÜRK : TÜRKİYE’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE ULUSLAR ARASI BİR DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI TERTİP EDİLMELİ VE SORUN DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞINMALIDIR .. !

        Bengutürk Tv.’da konuşan Uygur Haber ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Hamit Göktürk ; “ Doğu Türkistan meselesi insani bir sorun haline gelmiştir.Çünkü,İşgalcı Çin Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurları katlederek insanlık suçu işlemektedir.Bu insanlık suçu ise, bütün insanlığı ilgilendirir.Bu nedenle Türkiye’nin öncülüğünde bir Uluslar Arası Doğu Türkistan Konferansı tertip edilmeli ve sorun dünya gündemine taşınmalıdır.” Dedi.

200911844448Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

5 Ağustos ‘ta Bengutürk Tv.nın “Günün Konusu ” programına davet edilen Uygurnet.org Editörü ve Hamit Göktürk Doğu Türkistan’ı ve son olayları değerlendirdi.
Program yöneticisi Alptekin İyigün’un Doğu Türkistan’da meydana gelen son olaylarla ilgili sorularını cevaplandıran Göktürk , şunları söyledi; ” Yarkent’ten hür dünya’ya ulaşan bir mektup, katliamın boyutu hakkında önemli ip uçları ve olaylar hakkında çarpıcı bilgiler veriyor. Çin işgal ordusu İlişku’nun 15-16 ve 17. Kentlerinde yaşları 17-30 arasında değişen ve mutlak çoğunluğu gençlereden oluşan 3- 5 bin civarında köylü gençleri bombardımana tuturak öldürdükleri anlatılıyor. Üç köy’ün bombardımanında tamamen yok edildiği ve canlı bırakılmadığı ifade ediliyor. Çin işgal Ordusu Yarkent- İlişku’da soykırım yapmış ve insanlık suçu işlemiştir.Çin,Ülkenin zenginleklerini ırkı ayırımcılık yaparak talan ederek ve sömürerek gasbetmenin yanında bu ülkenin tarihi ve gerçek sahibi Müslüman Uygurlara hayat hakkı tanımamaktadır. Ramazan’da Orucu ve ibadetleri yasaklamıştır. Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye ve hür dünya’ya yansıyanlar aysber’ın görünen kısmıdır.Çin,inanılmaz derecede ve akla hayale gelmedik yöntemlerle kendi cinayetlerini gizlemek için sansür uygulamakatadır.Buna rağmen, günümüzde Doğu Türkistan sorunu Türkiye’nin sorunu haline gelmiştir.Hükümet,siyasi Partilerimiz,Sivil Toplum Kuruluşlarımız,Üniversitelerimiz ve bilim çevreleri bu davaya sahip çıkmıştır. Türk Halkı STK.ların öncülüğünde Çin Temsilcilikleri önünde oruçlarını açarak Çin’in Oruç yasağını protesto etmiş ve kınamıştır. Doğu Türkistanlı Kardeşlerine sahip çıkan ve onların haklarını koruyan her kese ve kesime minnet ve şükran borçluyuz.
AKP.Genel başkan Yrd.sayın Numan Kurtulmuş,Çin’in oruç yasağını ve katliamlarını lanetleyen ve kınayan bir açıklama yaptı. Çin’in insanların temel hak ve hukuknu güvence altına alan bizzat kendilerinin de imza koyduğu BM.İnsan hakları Beyannamesindeki hususulara uyması gereketiğini ve katliamlarına derhal son vermeye çağırdı.
Dış İşleri Bakanımız ve Bakanlarımız konuyu özellikle gündeme taşıdılar. Açıklamaları ile Doğu Türkistanlı kardeşlerine sahip çıktılar ve sorunlarına destek verdiler.
MHP. Genel Başkan Yrd.cısı Sayın Tuğrul Türkeş Çin’in hak ihlallerini kınamasının yanında Çin devletinin mevzubahis imha ve sindirme operasyonları iki ülke arasındaki dostane ilişkileri zedelemekte güveni sarstığını belirtti. Sayın Tuğrul Türkeş çok önemli bir teklif de ortaya koydu. “Başta Başbakan ve Dışişleri Bakanı olmak üzere Doğu Türkistan meselesi acilen milli ve insani boyutlarıyla iktidar tarafından dünyada gündeme getirilmelidir” dedi. Bu teklifi çok önemli buluyoruz ve yerine getirilmesini istiyoruz. Çin işgal Yönetimi Doğu Türkistan’da Türklere yasaklamalar ve kısıtlamalar getirerek canından bezdirmekte ve yaşam alanlarını daraltarak onları doğal yollardan ve yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Muazzam ordusunu,ağır silahlarını savunmasız ve masum sivil halka karşı kullanarak dünyanın gözü önünde insani duyguları ve onurunu hiçe sayarak soykırım uygulamaktadır.Uluslar arası yasalar teamül ve uygulamalara göre Çin’in yaptığı bir uluslar arası insanlık suçudur. Günümüzde insanlık suçu devletlerin iç meselesi olmaktan çıkmıştır. İnsanlığın ortak meselesi haline gelmiştir.

     Ancak bütün bu yapılanlar Çin’i cinayetlerinden caydırmaya kafi gelmemektedir.

       Sayın Başabakanımız 9 Temmuz 2009’da Roma’da düzenlediği basın toplantısında Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıklarının “ADETA SOYKIRIM” olduğunu ifade etmiş ve konunun Türkiye tarafından uluslar arası platformlara  taşınacağını açıklamıştır. Yarkent –İlişku katliamının boyutu 5 Temmuz 2009 Urumçi katliamının boyutundan kat kat fazladır.Ölü sayısı binlerce olarak ifade edilmektedir. Dış İşleri Bakanlığımız Sayın Başbakanı’mızın ifadeleri  doğrultusunda, Suriye’li Kardeşlerimize yaptığı gibi Uluslar Arası Doğu Türkistan Konferansı düzenlenmesine öncülük etmelidir. Türkiye’mizi Türk-İslam alemini ve Tüm insanlığı ilgilendiren bu konu BM. AB ve İTT. Başta bütün uluslar arası kuruluşlar ve ülkelerin katılacağı bu konferasta gündeme taşınmalıdır.Çin, Müslüman Uygurları kitlesel olarak katlettiği dolayisiyle insanlık Suçu işlediği için Uluslar arası İnsan Hakları Mahkemesine verilmeli ve  burada diğer insanlığa karşı suç işleyen  savaş suçluları gibi yargılanmalıdır.”şeklinde konuştu.

Göktürk,Program Yöneticisinin son cumleleri alalım önerisi üzerine de konuşmasını şöyle sonlandırdı ; “ Bengutürk Tv. Bizleri davet ederek, konuşma imkanı sağlayarak Doğu Türkistan sorununu gündeme taşımaktadır. Kendilerine çok teşekkürler ederiz.Doğu Türkistan meselesine duyarlı bütün Türk halkına minnet ve şükranlarımı sunuyoruz. Temennim ve dileğim,diğer yayın organlarının de Doğu Türkistan meselesini sık sık gündeme getirmesi ve programlar yapmasıdır.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
Share
1172 Kez Görüntülendi.