logo

trugen jacn

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YRD. ÖZDAĞ : UYGUR SOYKIRIMINA SESSİZ KALINMAMALI!

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YRD. ÖZDAĞ :  UYGUR SOYKIRIMINA SESSİZ KALINMAMALI!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Gelecek Partisi (GP) Genel Başkan Yardımcısı Salçuk Özdağ, Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı sessiz kalınmaması gerektiğini açıkladı.

15 Ekim 2020’de Özgür Asya Radyosu Uygurca Servisinin sorularını cevaplandıran Gelecek Partisi Genel Başkan Yrd.cısı Doç.Dr.Selçu Özdağ MHP.Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Doğu Türkistan meselesi ile ilgili olarak diğer Partilere yönelik eleştirilerini şöyle değerlendirdi ; ” Bugün ata yurdumuz Doğu Türkistan’da bir insanlık dramı yaşanıyor. Doğu Türkistan’daki bu insani krize karşı tepki göstermek,en azından bu soykırımı kınamak her insanın vicdanı ve insanı borcudur. Ekonomik krizle boğuşan Türkiye’nin Çin ile ekonomik ilişkilerini geliştirmesini doğru anlamak elbette mümkündür. Ancak,ekonomik çıkar noktasından bu ülkede yaşayan Soydaşlarımızın maruz bulunduğu insan hakları ihlallerini duymazlık ve görmezlikten gelmeyi anlamak asla mümkün değildir. dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Olarak Doğu Türkistan Meselesi İle İlgilenmek Vicdanı ve Milli Bir Vefa Borcudur

GP.Genel Başkan Yrd.cısı Sayın Selçuk Özdağ ,Türkiye Cumhuriyeti devleti,hükümeti ve halkı olarak Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimizin insan hakları ihlalleri,baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları karşısında en azından bu cinayetlere tepki göstermenin insanı,vicdanı ve Milli bir vefa borcu olduğunu belirterek şöyle konuştu ; ” Eğer insan olarak vicdanları varsa ve Müslüman Türk iseler 21.yüzyıldaki insanlık utancı bu soykırıma ses vermelidirler.Türkiye Cumhuriyeti devleti,Cumhurbaşkanı,Başbakan,Bakan veya her hangi bir konumdaki bir insan,Türk ve Müslüman olarak bu vahşete sessiz kalmamalıyız. İster, Irkçı, dindar, soydaş,kardeş ve kültürdaş kandaş veya başka bir birliktelik. Bütün bunları bir yana bırakalım. Ortak tarih,kültür ve medeniyet ortaklığını de şu anda bir tarafa koyalım. Hangi din,kültür ve etnik kökene sahip olursak olalım. Normal her hangi bir insan olarak , Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimize yönelik acımasız baskı,zulüm ve etnik soykırım cinayetleri karşısında sessiz kalmamız bir insan olarak bizleri ezer,utanç içinde bırakır ve kahroluruz. Bütün bu gerekçelerle bizler en başta birer insan olarak bu acımasız vahşete karşı sesimizi yükseltmemiz,tepkilerimizi ortaya koymamız ancak, bizim vicdanlı ve onurlu bir insan olduğumuz anlamına gelecektir.”

Doğu Türkistan’daki Vahşete ve Soykırıma Neden Sessiz Kalınıyor? Sorusu Cevaplanmalı

GP.Genel Başkan Yrd.cısı Sayın Selçuk Özdağ iktidardaki AKP ve Hükümeti destekleyen Milliyetçi Hareket Partisi’nin Doğu Türkistan’daki bu Çin vahşetine sessiz kalmalarının nedenlerini açıklamaları gerektiğini belirtti ve sözlerini şöyle sonlandırdı: ” Türkiye’nin BM’de 39 ülkenin Uygurlarla ilgili ortak mektubu imzalamadığını açıklanması gerekir.  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (AKP), Türkiye’nin neden bugün Batı’daki 2’si Müslüman olmak üzere 39’a yakın ülkeden Çin’e yönelik ortak mektubu imzalamadığını açıklamalıdırlar. Bu konuda da sessizliği tercih etmek, suçlu, utanmış ve çaresiz oldukları anlamına gelir. Ancak Gelecek Partisi her fırsat ve her vesile ile Doğu Türkistan’daki İnsani kriz hakkında açıklamalar yapıyor ve Çin’i kınıyor ve tepki gösteriyor ve onlara da baskı yapıyor. Muhalefet partileri arasında Doğu Türkistan Meselesi hakkında en çok konuşan ve açıklama yapan Siyaset kurumu Gelecek Partisidir. Bu tavrımızı bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız.” şeklinde konuştu.

KAYNAK : https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/turkiyede-uyghur-mesilisi-10152020135958.htm

Share
459 Kez Görüntülendi.