logo

trugen jacn

FİLİSTİNLİ GENÇ : MAZLUM DOĞU TÜRKİSTANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA VE DUA EDİYORUZ !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı ve  insanlık dışı  asimilasyon   uygulamaları İşgalci Çin’in  dünya çapında yürüttüğü yalan propagandaları ve cinayetlerinin  üstünü örtme çabalarına rağmen uluslararası toplumun bilgisine  taşınmış ve ulaşmış durumdadır. Başta Batılı ülkeler  olmak üzere,  bir çok ülke  Parlamentoları  Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarını  Soykırım olarak tanımlamış bulunmaktadır. Doğu Türkistan’da alınma olarak niteleyen tüm ailelerden. Filistin bir gencin, Doğu Türkistan’da milyonlarca insanın zulme ses çıkaramadığını dile getiren, Filistinli Gençlerin Doğu Türkistan’a destek verdiğini bildirdi. 

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da  ağır insan hakları ihlalleri dünya kamuoyunun daha çok gündemine geldi. İslam dünyasının  bu alanda sessizliğini  koruduğu   bir ortamda Çin’in baskı ve asimilasyon politikasına karşı, Filistinli bir gencin Kudüs’ten Türkçe olarak bir sesli mesaj  çok  büyük takdir topladı.

Filistinli Müslüman genç Kardeşimiz Kudüs’teki Hazreti Ömer Camii  önünde  Türkçe olarak yaptığı açıklama ile kendisinin ve Filistin halkının Doğu Türkistan’ı desteklediğini ve kendilerinin Doğu Türkistanlı Kardeşlerini desteklediklerini onlar için daima duacı bilgisini bildirdi.

İsmi açıklanmayan ancak iyi derecede Türkçe konuşmasından Türkiye’de öğrenim gördüğü tahmin edilen Filistinli gencin  yaptığı açıklaması şöyle:

https://youtu.be/U0XRsA-hGcU?t

 Filistinliler olarak biz Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin ve dua.Allah Filistin’in ve Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin bir kez özgürlüğünün kavuşmasını “Selamünaleykum, Biz Filistinliler Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi gözden geçirebiliyor. ve günlere eriştirilmesini öngörür. ”  

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BAŞKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistemi ve asimiler ile dini, aile, tasarım ve tasarım tasarımı “soykırıma” varan içeriği, onun genel gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı için, Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona Uygur Türkü ve kullananlara yönelik vatandaşlar, eğitim adı zor toplama kamplarında tutulmakta.

Doğu Türkistanlılar saldırılara yönelik saldırıganlığa ve insan haklarına yönelik, ucuz iş olarak insanlarde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi dedikodu göre ise, Pekin idarının kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda ile gözaltı durumuyla birlikte bu rakamların 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygurlar tüm süt tüm yapılmamalıdır. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı bakma göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalmaktadır.

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/guncel/filistinli-gencin-dogu-turkistan-cagrisi-buyuk-takdir-topladi/323418/

Share
317 Kez Görüntülendi.