logo

trugen jacn
28 November 2015

YA TÜRK -RUS SAVAŞI ÇIKARSA? SORUSUNA RUSLAR NE DİYOR?

Mehmet Emin Hazret

Mehmet Emin HAZRET
Düşürülen Rus savaş uçağı yüzünden Türkiye’nin ne kadar zarar göreceği konusunda, Türk medyasının bir kısmı Rus medyası gibi çalışırken, Rus medyası ve Rus askeri uzmanların ön görüleri nedir? diye Rus medyasına bir göz attım ve rasyonel Rus akademisyenlerin dilinden karşı tarafın görüşlerini değerli okurlarıma aktarmak istedim.
Uçak krizinden hemen sonra Rusya’nın gelişmiş S-400 füze savunma sistemini Türkiye’nin sınırındaki Lazkiye’deki Hmeymim hava üssüne yerleştirildi. S-400, 480 kilometreden hedefe kilitlenme özelliği ve 400 kilometre yarı çap menzilde hedefi imha kapasitesine sahip. Yükseklikte ise 56 kilometre irtifa ile balistik füzelere karşı da kullanılabiliyor. Bu füze Türkiye sınırın 50 kilometre ötesine yerleştirilmiştir. Füze sisteminin Türk hava kuvvetlerinin harekatını kısıtlayabileceği konusunda Rus medyası hem fikirdir. Ancak S-400 füze savunma sistemi İŞİD’a yönelik olduğundan Rus uzmanlar kuşkulu olduğunu ortaya koymaktadır. Çünkü, İŞİD’in elinde Rus uçaklarına tehdit yaratabilecek silah bulunmamaktadır. Diğer muhalif gruplarda ise hiç yok. Öyleyse S-400 füze savunma sistemi neden Suriye’ye yerleştirildi? Kime karşı?  Elbette Türkiye’ye, daha doğrusu NATO ya karşı göz dağı vermek ve silahının reklamını yapmak için konuşlandırılmıştır.

Eğer kriz tırmanır Türk – Rus savaşı çıkarsa  Sonuç ne olacaktır ?
Rus savaş uzmanı Mora Hiyo Şeranskiy (Мора Хью Щаранский) şöyle diyor; “ Eğer Esad, Rus –Türk savaşı çıkartmak için kışkırtıcı birer harekette bulunur da,savaş aniden patlak verirse, Türk tankları birkaç saat içinde Lazkiye’ye kadar ilerler ve buradaki Rus hava üssünü ele geçirebilirler. Esad Suriye topraklarının % 20’sini  kontrolünde tutmaktadır. Suriye topraklarının % 80’i ise,  İŞİD ve diğer muhaliflerin elinde bulunmaktadır. Esad’ın manevra alanı çok  sınırlı  olup,  Rusya’nın hareket alanı ondan daha dar bir alanda ve daha da  kısıtlıdır.  Türkiye, bir  Afganistan değildir. NATO savaşa katılmasa bile Türkiye, Rusya’nın bölge’deki kara ve  deniz  birlikleri ile Akdeniz’deki deniz gücünü  tamamen yok edebilecek kapasite ve kabiliyete sahiptir. Türkiye’nin uçak gemisi yoktur,ancak,  Rus uçak gemisini batırabilecek  yeteneğe sahip,eğitimli ve donanımlı hava ve deniz unsunları mevcuttur. Rusya S-24 savaş uçağının nasıl düşürüldüğünü teknik açıdan henüz anlayabilmiş değildir. Rusya ile Suriye ayrı coğrafyalarda yer almaktadırlar. Rusya.eğer Türkiye ile bir savaşa girişirse, aşılması  çok zor engellerle karşılaşacaktır.Ayrıca, lojistik destek ve ikmal konusunda da büyük  engeller ve sorunlar yaşayacaktır. Türkiye’nin ise Suriye’de lojistik  ve ikmal  sorunu yoktur. Rusya’nın Suriye’de Türkiye ile uzun süreli bir savaşma şansı  hemen hemen yok gibidir. Bugün Suriye’deki savaşta Suriye ordusu, Rus ordusuna mı komuta ediyor? Yoksa  Rus ordusu Suriye ordusuna mı komuta ediyor?  Bu durum çok karmaşık ve  belirsiz bir durumdadır.”
Emekli general,Rus eski Duma üyesi Gudkov (Гудков)’un ifadeleri ise daha da çarpıcıdır. O,şunları ifade etmektedir : ” Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi eylemi Putin’in yüzüne  umulmadık anda ve aniden  vurulan okkalı bir tokat olmuştur.  Kremlin sarayının haddini bilmesi gerekirdi.”   uyarısında bulunuyor.

    Rus muhalifleri ve Rusya’daki sağduyulu geniş kesim  de seslerini yükseltmeye başlamışlardır.  Onlara göre, Putin ülkede bir türlü bitmek bilmeyen çeşitli krizler ve  iç sorunu örtmek için Türkiye ile  problemler  çıkartmasının Rusya’yı daha fazla krize sürükleyeceğini ifade etmektedirler. Bu ve benzeri  görüşler her gün daha artarak ve  daha fazla dile getirilmektedir.Bir çok Rus medya mensubu, Putin’i şu sözlerele eleştirmektedir, “ Ülke topraklarının  ancak, %20’sini   zor-zor elinde tutmaya çalışan Esad için, 30 Milyar dolarlık ticaret hacmımız  olan tarihi komşumuz Türkiye ile arayı bozmak doğrumudur ve buna değermi ? ” diye sormaktadır. Bir çok Rus Uzman ise, Uçak krizinin, Rus Lider Vilademir Putin ile Türk Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan arasında  yapılacak görüşmelerle   konuşarak ve anlaşarak eninde sonunda çözebileceği umudunu dile getirmektedirler.

Moskova’nın bütün yalanlamalarına rağmen, İngiliz ve Alman medyası Rus ordusuna mensup “Spetsnaz” (Спецназ)  adındaki özel Rus kara birliklerinin Suriye’de savaşmakta olduğunu iddia etmektedir. 12 kasım 2015 tarihinde Don nehri  kıyasındaki Rostov  şehrinde Suriye’den getirilen iki askerin cenazesi törenle toprağa verilmiştir. İntikamcı Rus karakterinin  kin ve öfkesinin, kendisine ve karşısındaki Türkiye’ye  nasıl bir  maliyet çıkaracağını kestirmek  şimdiden zor görünmektedir.
Rusya ile Türkiye arasındaki son günlerdeki ve olumlu veya olumsuz ilişkilerden Doğu Türkistan’ın içinde bulunduğu Türk dünyası nasıl etkilenecektir?

 Bu sorunun  cevabını önümüzdeki yazımızda ele almaya çalışacağız.

(Yazımız devam edecektir)

 

Kaynaklar : 

  1. Чем быстрее Эрдоган извинится, тем меньший ущерб понесет Турция
  2. Россия и Турция: что победит, логика экономики или логика вражды?
  3. 俄罗斯土耳其军力对比 谁赢?
  4. 德媒:俄罗斯地面部队已进驻叙利亚
Etiketler: » » » » » »
Share
5066 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ