logo

trugen jacn
13 Ekim 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YİNE ŞİDDET : TOPLAM 9 ÖLÜ .

a110ea8543c508c

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’in Hoten Vilayetire bağlı Guma İlçesindeki Büyük(Çong) Camii civarında 10 Ekim Cuma günü Cuma namazı öncesi olaylar meydana geldiği ve çıkan olaylarda toplam 9 kişinin öldürüldüğü bildiriliyor.
Cuma namazı kılmak için Cami’ye girmek isteyenlerin Çin işgal Polisi’nin Cami kapısında kurdukları kontrol noktasında arama ve kimlik kontrölüne tabii tutulmaları ve sudan sebeplerle Müslümanların Cami’ye girmelerine izin verilmediği için çıkan tartışmaların daha sonra çatışmalara dönüştüğü ve çıkan karşılıklı şiddet olaylarında toplam 9 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.
Haber, olaya ait bilgilerin çeşitli yollarla yurt dışına iletilmesi ve bu haberlein Uygur diasporasına ait çeşitli sosyal medya Platformlarında yer alması ile açığa çıktı. Ancak,Guma İlçesinde meydana gelen ve 9 kişinin öldüğü bildirilen bu olay bağımsız Haber Ajanslarında şimdiye kadar doğrulanmış ve  bültenlerinde de yer almış değil.
Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı bu sabah itibarı ile (13Ekim) bir açıklama yaptı ve Doğu Türkistan’in Hoten Vilayetinin Guma İlçesinde 10 Ekim Cuma günü bir saldırı olayının gerçekleştiğini duyurdu. Çin’in açıklamalarına göre ; 10 Ekim Cuma günü öğleden sonra saat 15,oo sıralarında Guma şehir merkezi’nde Feride Kerim adında Uygur asıllı bir Çin kadın Polis’in motosikletli 2 saldırgan tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü bildirdi. Açıklama’da saldırıyı gerçekleştiren faillerin olay yerinden suratle kaçarak izlerini kaybettirdikleri ve yakalanması için Çin işgal güçlerinin çalışma başlattıkları bilgisi  de yer aldı.
Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı açıklamasında ayrıca,  bıçaklanarak öldürülen kadın Polis memurunun 2 aylık hamile olduğu  iddia etti.
Uzmanlar, Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da meydana gelen bu tür ölümle sonuçlanan toplumsal olayın kamu oyuna duyulmaması için katı bir sansür uyguladığını,Çin İşgal Polisi’nin bıçaklanarak öldürülmesini açıklamak suretiyle,Guma İlçesinde Cuma günü meydana gelen olayları ve ölen 9 kişiyi böylece gizlemeye çalıştığını bildiriyorlar.

Kaynaklar : Çeşitli Sosyal Medya Platformları (Uygurca)
Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı açıklaması(Weibo.com)

Etiketler: » » »
Share
1332 Kez Görüntülendi.