logo

trugen jacn

DİRİLİŞ OCAKLARI BAŞKANI URUÇ : ÇİN’E GÖRE UYGURLARA İNSAN HAKKI DİYE BİR ŞEY YOK !

 Genel Merkezi Kayseri’de bulunan Diriliş Ocakları  Derneği  Merkez Yönetim Kurulu Başkanı  sayın  Cihan Uruç, Çin’in gözünde Uygurlar için İnsan Hakkı  diye bir şey  yoktur. dedi.

Diriliş Ocakları Genel Başkanı Cihan Uruç 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü   dolayisiyle   bir basın bildirisi yayınladı.  Tüm ajanslar ve medya kuruluşlarına iletilen  Dünya İnsan Hakları Günü Basın Bildirisini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

 Cihan Uruç resimleri ile ilgili görsel sonucu

DOĞU TÜRKİSTAN’DA İNSAN HAKLARINDAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL

10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde, gönül coğrafyamızın bir  parçası olan Doğu Türkstan’da yaşanan baskı ve zulüm nedeniyle, böyle bir  günde dahi  insan  haklarından bahsetmek mümkün değildir.  Dünyada en fazla  hukuk ve insan hakkı  ihlalleri  Doğu Türkistan’dadır.  Çin  yönetimi   tarafından Uygur Türklerine  karşı  işlenmektedir.  İnsanların dini  inançlarının gereğini yerine getirme  hürriyetleri kısıtlandığı gibi, milli kimliklerini   koruma noktasında da Çin devletinin   büyük hak  ihlaller  yaptığını, on yıllardır bilmekteyiz.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, açık hava

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ VE AKTİVİSTLER SESSİZ KALMAMALI
İnsan olmanın erdemine vakıf olan herkes  başta olmak üzere,  insan  hakları örgütler  ve dünyaca bilnen  aktvstler,   bu ülke’de  yaşanan hak ihlallerini   görmezden gelmemelidirler. Bölgede on yıllardır  bu hak ve hukuk  ihlallerı mevcut iken,   bu örgütlerin sessiz kalmamalı, yaşananları etkin bir şekilde  dile getirilmemelidir.   Özellkle  ülkemizdeki   başta siyasi partiler başta olmak  tüm  STK.lar, dernek, vakıflar   Doğu Türkstan’da yaşananlar  ihlaller ile ilgili  etkin ve ciddi  bir bir kamuoyu oluşturmak  için çalışmalar  yapmalarının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

 


Ayni dinden ve soydan  olmanın yanı sıra, insanlık erdemine sahip olmanında önemli ve en temel  gereklilikilerdendir.  birisidir.

Diriliş Ocakları  Derneği  olarak, tüm imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak, Doğu Türkstan’da  yaşananları sık sık gündeme taşımaya ve  tutmaya kararlıyız.  Ne yazık ki  en fazla ve sürekli  ciddi sonuçlar doğurabilecek insan hakları sürekllk arz ederken ve Uygurlar üzerinde  bu ihlaller uygulanırkan,  bu konuda gerekli tepkiler verilmemektedir.  Bu zincirin kırılması için  Doğu Türkistan sorununun  gündemde tutma çabalarımız devam edecektir.

HAK İHLALLERİ TÜM GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA
İnsan hakları ihlalleri   tüm gönül coğrafyamızı kapsamaktadır.
Bugün Kerkük’te, Musul’da, Kırım’da, Batı Trakya’da, Irak’ın tamamında, Yemen’de, Libya’da,  Suriye, Arakan, Filistin ve diğer tüm  gönül coğrafyamızı kapsayan neredeyse her yerde,  ne yazık ki çok büyük insan hakları ihlalleri mevcuttur.
Doğu Türkstan’ın  yanı sıra, gönül coğrafyamızda ayrı ayrı öneme sahip olan
coğrafyalarda  yaşananlar hakkında da, gündem oluşturmak adına canla başla çalışacağız ve bu yoldaki gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Aziz  Milletimize ve sayın kamu oyumuzun dikkatlerine saygı ile arz ederiz.

 

Cihan URUÇ

       Diriliş   Ocakları Derneği  Genel Merkezi

Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak :  http://www.kaysermden.com/drls-ocaklar-cn-gozunde-uygurlar-cn-nsan-hakk-dye-brsey-yok-4401.html

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ