logo

trugen jacn
03 Ağustos 2014

CUMHURBAŞKANI ADAYI İHSANOĞLU : TÜRK RABİA’SIYLA DA İLGİLENECEĞİZ..!

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, “Mısır’daki Rabia’yla ilgileniyoruz. Çok iyi, doğrudur ama Türk Rabia’sıyla da ilgileneceğiz” dedi

'Türk Rabia'sıyla da ilgileneceğiz'

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Rabia Kadir hanımefendinin Türkiye’ye gelmesine müsaade etmemiz lazım. Mısır’daki Rabia’yla ilgileniyoruz. Çok iyi, doğrudur ama Türk Rabia’sıyla da ilgileneceğiz” dedi.

İhsanoğlu, Zeytinburnu’nda düzenlenen halk iftarında yaptığı konuşmada, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan aziz ve mübarek ramazan ayının son iftarını buradakilerle açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’nin 10 Ağustos’ta bu ülkeye layık bir cumhurbaşkanı seçeceğini ifade eden İhsanoğlu, “Türkiye’de cumhurbaşkanı makamı için bu milletin arasında layık olan çok insan var. 76 milyon nüfusu olan büyük, aziz bir milletiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamının bir siyasi kariyerin son safhası olmadığını söyleyen İhsanoğlu, “Birisi bakanlık yapacak, başbakan yardımcısı olacak, başbakan olacak ve en sonda da cumhurbaşkanı olacak. Dünyanın hiçbir yerinde yok öyle bir şey” diye konuştu.

Bir aydan beri ülkeyi gezdiğini, birlik ve beraberlik için yola çıktıklarını vurgulayan İhsanoğlu, Çankaya’ya çıkacak bir kişinin kendisine oy vermeyenlere “öteki” olarak bakamayacağını kaydetti.

“Milletimiz, 10 Ağustos’ta kararını verecektir”

Ekmeleddin İhsanoğlu, şöyle devam etti:

“Milletimiz, 10 Ağustos’ta kararını verecektir. Milletin tamamını temsil edecek birini seçecektir. Bu şerefli görevi kabul ettikten sonra aleyhimde çok tezahürat yapıldı. Türk olmadığım, askerlik yapmadığım söylendi. Eşim ve çocuklarım için neler söylendi, uyduruldu. Gelinim için neler uyduruldu. Hiçbirine cevap vermedim. Çünkü biliyorum ki, hakikatler kendiliğinden ortaya çıkıyor.”

Kendisi ve ailesi için iftirada bulunanlara karşı Hucurat Suresi’nin bir bölümünü okuyarak mealini açıklayan İhsanoğlu, yalancılara inanılmamasını istedi.

“Türkiye’nin iyi bir anayasaya ihtiyacı var”

Ülkede bir rejim tartışmasının başladığını söyleyen İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“12 yıldır ülkeyi kim idare ediyor. 7 senedir Çankaya’da görev yapan cumhurbaşkanımız hangi irade ile görevde. Askeri vesayet gitmedi mi? Gitmedi daha çünkü siz bitirmek istemediniz. YÖK’ü kim değiştirmedi? YÖK’ü kim kullanır hale geldi? 12 Eylül sendikalar kanununu kim korudu? Seçim kanununu kim her gün değiştiriyor? Yüzde 10 baraj sistemini kim korudu?”

Türkiye’nin iyi bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ve bir sivil anayasa yapma mecburiyeti bulunduğunu belirten İhsanoğlu, hiç kimsenin parlamenter sistemden diktatörlük sistemine geçmeyi düşünmediğini söyledi.

“Ekmeği büyüterek herkesle paylaşacağız”

“Ekmek” kampanyalarını hafife alanlar bulunduğunu ifade eden İhsanoğlu, ekmeğin Kur’an-ı Kerim kadar kutsal olduğunu kaydederek, “Biz helal ekmek istiyoruz, haram ekmek istemiyoruz. Toplumda sevgi, saygı, birlik ve dirlik ekmek istiyoruz. Bu ekmeği büyütmek istiyoruz. Bu ekmeği herkesle paylaşmak istiyoruz. Ekmeğimizi paylaşmaya hazırız ama vatanımızı paylaşmaya asla hazır değiliz” şeklinde konuştu.

“Türk Rabia’sıyla da ilgileneceğiz”

Doğu Türkistan’da Müslümanların oruç tutmasını Çin’in yasakladığını ve Türkiye’nin buna sessiz kaldığını söyleyen İhsanoğlu, bölgeyle ilgili yaptığı çalışmalar konusunda yalnız kaldığını ifade etti. İhsanoğlu, “Rabia Kadir hanımefendinin Türkiye’ye gelmesine müsaade etmemiz lazım. Mısır’daki Rabia’yla ilgileniyoruz. Çok iyi, doğrudur ama Türk Rabia’sıyla da ilgileneceğiz” dedi.

İhsanoğlu, konuşmasının ardından, “Ekmek için Ekmeleddin” diyen 4 yaşındaki Can isimli çocuğu bir süre sevdi.

Bir vatandaşın getirdiği Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarının yer aldığı kitabı imzalayan İhsanoğlu, kendisine destek veren partilerin il temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İftara, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun eşi Füsun İhsanoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın yanı sıra İhsanoğlu’na destek veren diğer partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak  : http://www.dunya.com/turk-rabiasiyla-da-ilgilenecegiz-234479h.htm

Etiketler: »

Share
815 Kez Görüntülendi.