logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BM.DEKİ KONUŞMASINDA UYGURLARI DA GÜNDEME GETİRDİ

 

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı '" Çin'in toprak Çin'intoprakbütünlüğü bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. RECEP TAYYİP ERDOĞAN' görseli olabilir

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler(BM)Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında  Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini  BM.’de  ilk kez ismen  anarak gündeme taşıdı.

Çumhurbaşkanı Erdoğan’in Rus işgalı altındaki Kırım Türkleri ile  Çin’in soykırım uygulamaları sonuucu yok olma tehdit ve tehlikesi altında  bulanan Doğu Türkistan Türkleerin’den Uygur Türkleri olarak söz etti.Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,İsrail  işgali altındaki Filistin’de yaşayan Müslüman Arap Kardeşlerimizden de söz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’in  21 Eylül 2021 Salı günü BM.Genel Kurulunda yaptığı konuşmasının ilgili bölümü şöyle ;

“Çin’in toprak bütünlüğü perspektifinden,Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’in BM.deki Uygurlarla ilgili Konuşması  Bir İlk 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan,BM’ genel Kurulundaki bu  konuşmasında  Uygur Türklerinin haklarının korunmasını gündeme getirmesi bir ilk olup, kendisinin 09 Temumz 2009’da İşgalci Çin’in Urumçi katliamı ile ilgili olarak Roma’da düzenlediği basın toplantısında ” Urumçi’de olanlar Adeta Soykırımdir. Katliamın suçluları cezalandırılmalıdır!” açıklaması ile birlikte,  Türkiye Cumhuriyeti devletimizin en  üst makamındaki bir devlet adamımızın  ilk konuşması olarak kayıtlara geçmiş ve tarihe not düşmüştür.

Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ