logo

trugen jacn

ÇKP LİDERİ Xİ,ABD BAŞTA BATIYA TEHDİTLER SAVURDU VE DÜNYAYA DA GÖZDAĞI VERDİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'den AB'ye iç işlerimize karışmayın uyarısı -  A Haber Son Dakika Gündem Haberleri

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kore Savaşının başlamasının 70. yıldönümünde Pekin’de düzenlediği bir toplantıda ABD’yi tehdit etti ve bu savaşa katılan Türkiye’ye dahil tüm dünya’ya gözdağı verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile doğrudan savaştığı tek savaş olan Kore Savaşı’na girmesinin 70. yıldönümünde bir konuşma yaparak sert uyarılarda bulundu.

Şi Cinping, Çin askeri kuvvetlerinin vatanseverliği ve kahramanlıklarına değindiği uzun konuşmasında, “Çin’in eşiğinde sorun yaratan” herhangi biriyle savaşmaya hazır olduklarını ve ulusal egemenliklerinin zarar görmesine kayıtsız kalmayacaklarını hatırlattığını vurguladı.  

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) çarşamba (21 Ekim) günü yapılan açıklamada, ABD’nin Tayvan’a 1 milyar doların üzerinde füze satmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Kore Savaşı: Çin ve ABD kuvvetlerinin doğrudan çatışmaya girdiği ilk ve tek savaş

Çin hükümetinin açıkladığı resmi sayılara göre, üç yıl süren Kore Savaşı’nda 197 binden fazla Çinli asker hayatını kaybetti.

Savaşın 70. yıldönümünde Pekin ve Vaşington arasındaki gerilim yeniden yükselirken Çin, ABD’ye karşı bir uyarı olduğu kadar iç politikayı da ilgilendiren bir hamlede bulundu. Çin devlet medyası, geçen hafta savaştan sağ dönen Kore gazileriyle yaptığı röportajları kullanarak bir propaganda dalgası başlattı.

Bunun yanı sıra, Çin sinemasının en büyük üç isminin yönettiği ve savaşın son günlerinde ABD askeri kuvvetlerini durduran küçük bir Çinli asker grubunu anlatan bir aksiyon-gerilim filmi “Kurban”, bugün tüm ülkede gösterime giriyor.

Çin 'Uygur Soykırımı'nı Tanıdığı Raporu İçin Kanada'yı Uyardı

Çin ‘Uygur Soykırımı’nı Tanıdığı Rapor İçin Kanada’yı Uyardı

Öten yandan 1 Ekim 2020’de Kanada Parlamentosu Alt Komitelerinin ortak kararı ile Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı baskı,szulüm ve soykırım uygulamalarının Soykırım olduğunu açıklayan Kanada hükümetini de Uyardığını belirterek tehdit ettiği bildirildi. Doğu Türkistan meselesine gerçekleştirdiği ‘bariz müdahaleyi’ durdurması için uyardı.

TamgaTürk’ün dünkü haberinde yer verilen Kanada Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi’nin Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı gerçekleştirdiği şiddet eylemlerini soykırım olarak tanıdığı ve ve Kanada hükumetine de gerçekleştirilen zulme kayıtsız kalmaması için öneride bulunduğu rapora Çin’den uyarı geldi.

Çin hükumeti adına konuşan Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Zhao Lijian, perşembe günü geç saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kanada’daki raporun ‘yalan ve dezenformasyonla dolu’ olduğunu söyleyerek komitenin bulgularını kınadı.

Zhao, Kanada’nın Uygurlarla alakalı raporunun bölgedeki ‘siyasi istikrarı görmezden geldiğini’ ve parlamentonun konuyla ilgili ‘cehaletini ve önyargısını’ temsil ettiğini söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philipe Champagne ise raporun bulgularını memnuniyetle karşıladığını ancak federal hükumetin Çinli yetkililere yaptırım uygulayıp uygulamayacağını doğrulamadığını söyledi.

Kaynak : https://medyascope.tv/2020/10/23/cin-devlet-baskani-si-cinping-kore-savasina-dahil-olmalarinin-70-yildonumunde-abdye-gozdagi-verdi/(Haber: Yusuf Said Akcakaya)

Share
310 Kez Görüntülendi.