logo

trugen jacn
11 Temmuz 2014

ÇİN’İN RAMAZAN YASAKLARI, DÜNYA MÜSLÜMAN GENÇLİK MECLİSİ’NCE PROTESTO EDİLDİ.

photo

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin İşgal yönetiminin Ramazan ayında Doğu Türkistan’daki zorla oruç bozdurma ve Ramazan etkinliklerini ve ibadetlerini yasaklama uygulaması merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bulunan Dünya Genç Müslümanlar Meclisi tarafından sert bir dille kınanmış ve protesto edilmiştir.
Hür Asya Radyosu İnternet sitesinine “Arap Haberleri” haber portalına atfen bildirdiğine göre, anılan Teşkilat’ın Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Badahdah “Arap News” gazetesine yaptığı açıklamada Çin’in Doğu Türkistan’da Ramazan ayında Müslüman Uygurlara karşı icra etmekte olduğu kısıtlama ve yasaklamalar için “Çin’in Müslüman Uygurlara karşı bu son icraatlar, Müslüman halka yönelik adaletsizliklerin zirve yapmış en son örneğidir.” İfadesini kullanmıştır.
Genel sekreter Yardımcısı açıklamalarını şöyle sürdürmüştür ;
“ Komünist Partisinin hakimiyeti altında olan Çin, dış dünya’ya kapalı bir rejimdir.Biz Çin’in Müslüman Kardeşlerimize yaptığı baskı, zulüm ve kötü davranışlarından ancak,sosyal medya aracılığı ile haberdar olabiliyoruz. Bütün İslam alemi birleşerek ve işbirliği yaparak Çin’in yıllardan beri Müslüman Uygur Kardeşlerimize ve yüce dinimize karşı yürüttüğü politikalarına karşı birlikte karşı kaymamız ve bunu hep bir ağızdan protesto etmemiz gerekir.”
Çin’in Doğu Türkistan’daki  Ramazan yasakları Arap kamu oyunda infial yaratmış ve sosyal medya’da en çok gündeme gelen ve izlenen bir konu haline gelmiştir. “Arap News”gazetesine görüşlerini ifade eden bir çok Suudi Müslüman Arap okuyucu, eğer Çin yönetimi İslam dinine karşı politikasını gözden geçirmediği taktirde, Suudi Arabistan Hükümeti’nin Çin’e karşı güçlü ve etkin tedbirler alması gerektiğini ifade etmiştir. Bazı okuyucular ise,Arap ve İslam dünyasının Çin mallarına karşı boykot uygulamasını talep etmiştir. Diğer bir çok Okuyucu ise. Suudi Yönetimi’nin ve İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatının Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur halkına yardım etmeleri çağrısında bulunmuştur.
İslam Haberleri internet sitesinin yeni bir haberine göre; İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatının , Çin yönetiminin Ramazan ve Oruç yasakları konusunda Çin’le diplomasi yollarını kullanarak görüşmekte olduğunu ve bu konuda Çin’in cevabının beklendiğini bildirildi.

Etiketler: »
Share
890 Kez Görüntülendi.