logo

trugen jacn
27 Eylül 2014

ÇİN’İN, DOĞU TÜRKİSTAN’İN BÜGÜR İLÇESİNDE EN AZ 10 MÜSLÜMAN UYGUR ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜĞÜ AÇIKLANDI.

69307376-6144-4e78-abb9-619cd93fb2fc

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

21 Eylul Pazar günü Doğu Türkistan’in Korla Vilayetine bağlı Bügür İlçesi ile bağlı üç kent’te meydana gelen Halk ayaklanmasının Çin işgal Askerlerince soykırım uygulayarak bastırılması sırasında yaşları 11 – 15 arasında değişen 10 Müslüman Uygur Çocuğu de acımasızca öldürdüğü bildirildi.
Hür Asya Radyosu internet sitesinde,Hong Kong merkezli “Apple” = ELMA” gazetesinin Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Teşkilatı’nın raporlarına dayanarak yer alan haberde,Çin İşgal güçlerinin 21 Eylul’deki Halk ayaklanmasını bastırması esnasında “gizlendikleri=Saklandıkları” iddiası ile bir eve bombalı saldırı düzenlemiş ve evde bulunan 10 çocuğun bambaların patlaması esnasında parçalanarak hayatını kaybettiği bildirildi.
Haber’de ayrıca ölen çocukların içinde kız çocuklarının de bulunduğu ifade edildi.
,Gazete, Çin işgal yönetimi ve yerel makamların bu konuda resmi bir açıklama yapmadıkları ve 10 çocuğun öldürülmesi haberini doğrulanmadığı bilgisine de yer verdi.
Bilindiği üzere,21 Eylul Pazar günü Korla’nin Bügür ilçesi ile bağlı üç kentte seri bambalar patlamış ve daha sonra isyan meydana gelmişti.Çin işgal yönetimi, ilk önce ölü sayısını 2 olarak açıklamış, daha sonra bu sayı 12 olarak ifade edilmişti.
Dün,Sosyal medya’ya yansıyan haberler ile Hür Asya Radyosu muhabirilerinin olay bölgesi sakinleri ve Polis yetkililerindan elde ettiği bilgilerden, olaylarda 40 Müslüman Uygur, 7 Çin güvenlik mensubu ve sivil halktan ise 5 olmak üzere toplam 52 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Ölenlerden 10’cu çocuk toplam 40 Müslüman Uygur Çin işgal güçlerince öldürülmüştür.
Uzmanlar ve İnsan Hakları Örgütleri, Çin işgal yönetiminin bölgedeki olayları sürekli gizlediği, aşırı sansür uygulayarak bilgi ve belgelerin yurt içi ve dışına iletilmesini önlediğinden şikayet ediyorlar. Ayrıca, ,bu  suretle  devlet terörü temelli cinayetleri  gizleyebildiğinı bildiriyorlar. Doğu Türkistan’da  meydana gelen olaylarda   sivil  kayıplarının gün geçtikçe arttığı,toplu tutuklamalarla yüzlerce kişinin hapsedildiğini , Örgütlerin  ise bu uygulamalardan  derin endişe duydukları   ifade edilmekte.

Kaynak  : rfa.org.Uygurca/Kıska Hewerler – 26.9.2014

Etiketler: » » »
Share
1355 Kez Görüntülendi.