logo

trugen jacn
29 August 2014

ÇİN’İN HOTEN MERKEZLİ BAŞLATTIĞI OPERASYONLARDA TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDA TOPLAM BİN 524 KİŞİNİN TUTUKLANDIĞI AÇIKLANDI. ( II )

image (8)

 HAMİT GÖKTÜRK –  Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi 27 Mayıs’ta Hoten merkezli başlattığı “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonları” nın Doğu Türkistan genelinde bütün şiddeti ile devam ettirmekte. Özellikle 28 Temmuz Yarkent-İLişku Ayaklanmasından sonra, devlet terörü temelli şiddet dalgasının tavan yaptığı,bölge’nin sosyal ve ekonomik yapısında olumsuz gelişmelerin bariz bir şekilde görüldüğü gelen haberler arasında.

Çin İşgal Yönetimi’nin medya ve çeşitli iletişim kanalları aracılığı ile yayınladığı istatistiki bilgiler ve resmi açıklamalarına göre Temmuz ve Ağustas Ayları içerisinde Doğu Türkistan genelinde tutuklanan ve mahkum edilen müslüman Uygurların şehir ve bölgeleri göre dağılım şöyle ;

TEMMUZ / 2014 AYI

Çin makamları Temmuz ayı içerisinde tutuklanan ve mahkum edilen Uygurlar hakkında açık ve net her hangi bir sayı vermemiştir.Ancak,Bölgesel Hükümetin Kamu Güvenliği Bakanlığı 7 Temmuz’da ilan ettiği bir istatiski açıklamaya göre , 27 Mayıs’tan itibaren son 1,5 ay içerisinde yürütülen “Terörle Mücadele” operasyonlarında 40’ten fazla sözde “Terör Gurubu= Örgütü” ele geçirilerek imhha edilmiş ve bu guruplar ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen “toplam 400 Terör Gümandarı = Şüphelisi “nin ele ge çirilerek tutuklandığı açıklanmıştır.
10 Temmuz’da Çin işgal yönetiminin yaptığı açıklamaya göre ; Gulca,Boritala,Urumuçi,Aksu,Turfan,Hoten,Artuş ve Kaşgar gibi şehir ve ilçelerdeki sözde “Halk Mahkemeleri” aynı gün ve saatte toplam 32 Müslüman Uygur’u yargılamış ve bu sanıkıların “ Milli Bölücülük ve Milli Kin ve Nefreti teşvik edici ve Kışkırtıcı Haberler Yaydıkları İçin” bir kısmı ömür boyu olmak üzere, süreli hapis cezalarına mahkum edildiklerini bildirmiştir.
11 Temmuz’da Çin’in resmi “Çin Haberleri” internet sitesinde yer alan bir habere göre ; Korla-Bayıngulin Moğol Özerk İli’nin tarihi Çerçen İlçesinde “ Terör ve şiddeti teşvik etmek – Milli Kin ve Nefeti körükleyici ve kışkırtıcı Haberler Yaydıkları “ iddiası ile tutuklanan 13 Uygur hakkında dava açıldığını belirtmiştir.
21 Temmuz’da Urumçi’nin Uygur Türklerinin oturduğu At Beygisi Meydanı semtinde İftar saatinde 23 Müslüman Uygur ile 4 Müslüman Çinli “Yasadışı olarak Toplandıkları = İftar Ziyafeti tertip ettikleri,Katıldıkları ” iddiası ile Çin işgal güçlerince tutuklandı.

Ağustos / 2014 AYI
Çin işgal güçleri Ağustos ayında de sözde “Terörele Mücadele ve Sert Darbe Vurma” operasyonları çerçevesinde genel arama ve tutuklama kampanyalarını devam ettirmeyi sürdürdü.
8 Ağustos ‘ta Çin işgal ve Sömürgeciliğinin sembolü ve İkincil İstila Ordusu olan Sözde “İnşaat ve Üretim Ordusu = Bingtüven)’in 1.Tugay “ Orta Yargı Mahkemesi” 25 Müslüman Uyguru ömür boyu ve çeşitli süreli hapis cezalarına mahkum etti. Mahkum edilen bu 25 kişinin “Camaat” adı ile yasadışı dini Guruh= Örgüt Kurmak,Milli Bölücülük Terör ve Dini Radikalizmi teşvik etmek,yaymak ve kışkırtmak,Bu ve ebenzeri eylemler için Halktan Para toplamak,Terör Amaçlı Bedensel hareketler ve sportif egzersizler Yapmak ve Patlayıcılar ve Bombalar imal etmek ve saklamak” ile suçlanmışlardır.Bunlardan iki kişinin kadın olduğu, ömür boyu ağır hapis cezası ile en az 2 yıl olmak üzere çeşitli hapis cezaları verildiği açıklandı.
11 Ağustas’ta 28 Temmuz Yarkent-İlişku Ayakalanmasına katıldıkları iddia edilen toplam 11 Müslüman Uygur gencinin işgal güçlerine teslim olduğu belirtildi.
15 Ağustos’ta Çin’in resmi “Çin Haberleri” internet sitesinde yer alan bir habere göre;Gulca Vilayetinin Kunes İlçesinde toplam 10 bin kişinın zorla iştirak ettirildiği “Kollektif Tutuklamak,Kollektif Yargılama “ Açık Hava Mahkemesi açarak toplam 28 Uygur Müslümanı “Devleti Parçalamak, Etnik ayırımcılık yapmak, Kışkırtmak” suçlaması ile çeşitli cezalara çarptırıldığı bildirildi.Mahkumiyet süreleri hakkında her hangi bir açıklama yapılmadı.
18 Ağustas’ta Çin Yönetimi 800 devlet Memurunun katıldığı özel bir toplantı tertip ederek, 15 Uygur Devlet Memuru için “Çeşitli Çareler” düşünülüp tatbik edildiğini bildirdi.Bunlardan 5 kişi toplantı esnasında kendilerini ifşa ederek suçlarını kabullenmiş kalan 10 kişiye ise çeşitli idari cezalar verildiği ifade edildi.

image (10)

    ÇİN’, UYGURLARI SOPALARLA “TÖRÖRLE SAVAŞMAYA”  ZORLUYOR …!

Çin uzmanları ile Siyasi analizlerinin ortak görüşlerine göre ; 2014 yıl başından itibaren Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara karşı geniş kapsamlı bastırma,Tutuklama operasyonlarını devam ettirmekte olup, “Terörle Mücadele ve Sert darbe Vurma Operasyonları”nda tutuklanan Müslüman Uygurlar hakkında İnsan Hakları Örgütlerinin yayınladığı bildiriler ile bazı uluslar arası medya kuruluşularında bazı bilgi ve haberler yer almıştır.

Almanya merkezli “Tehdit Altındaki Milletleri Koruma Teşkilatı” 27 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada ,Nisana ayından bu yana toplam 480 kişi Çin yönetimi tarafından çeşitli siyasi suçlarla itham edilerek tutuklanmıştır.Bu sayının sadece Çin resmi kaynaklarında verilen istatistiki rakamlara göre hesaplandığını ,resmi olarak açıklanmayan ve Çin yönetimince çeşitli suçlar ileri sürülerek tutuklanan Uygurların sayısının çok daha fazla olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

       Çin’in bazı Medya Kuruluşları ; “Terör Şüphelisi” olarak tutuklanan Uygurların sayısının birkaç bin kişi olabileceğini tahmin ettiklerini açıkladılar.Örneğin,Tayvan Merkezi Haber Ajansı’nın 25 Haziran’da bildirdiğine göre , ÇKP. yönetiminin son 6 aydan beri şiddetini arttırarak sürdürdüğü “Terörle Mücadele Operasyorları”nda Çin güvenlik güçleri Çin genelinde toplam 5 milyon kişi hakkında soruşturma açmış ve bunlardan 9 bin kişi’yi çeşitli suçlardan tutuklamıştır.
Çin’de yayınlanan “Pekin Gençleri Gazetesi’nde yer alan bir habere göre , Çin Polisi başkent Pekin’de toplam 4,517 milyon kişi sorgulanmış ve haklarında inceleme başlatmıştır. Bunlardan 8.600 kişi ise tutuklanmıştır.Bu rakamlar Pekin Emniyet Müdürlüğü,Genel Gözetim ve Kontrol Şube Müdürlüğünde görevli Polisler için özel olarak tertip edilen bir toplantı’da açıklanmıştır.
Çin yönetimi “Terör Şüphelisi “ olarak haklarında soruşturma açılan ve tutuklanan insanaların etnik kimlikleri hakkında her hangi bir açıklama yapmamış olsa da,bunların büyük çoğunluğunun müslüman Uygurlar olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynak : rfa.org/Uygurca/kişilik Hokuk/Mihriban 25.08.2014

Etiketler: » » » »
Share
2095 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ