logo

trugen jacn

ÇİN’İN BASKI,ZULÜM VE ETNİK SOYKIRIM UYGULAMALARI AVRUPA PARLAMENTOSUN’DA

ياۋروپا پارلامېنتىدا ئۆتكۈزۈلگەن «ئۇيغۇرلارنىڭ كىشىلىك ھوقۇق ۋەزىيىتى ھەققىدە گۇۋاھلىق بېرىش» يىغىنىدا گېرمانىيەدىكى خەتەر ئاستىدىكى مىللەتلەرنى قوغداش تەشكىلاتى رەئىسى ئۇلرىك دېلىيۇس ئەپەندى(ئوڭدا) ۋە د ئۇ ق رەئىسى دولقۇن ئەيسا ئەپەندى گۇۋاھلىق سۆزى قىلدى. 2018-يىلى 15-ماي.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki insanlık dışı baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulamaları  Avrupa Birliği’nin ortak  Meclisi olan Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen  özel oturumda ayrıntılı olarak  gündeme getirildiği bildirildi.

Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı  Dolkun İsa bugün Avrupa Parlamenetosu’nda  Doğu Türkistan’daki  İnsan Hakları İhlallerinin Gündeme getirilmesi amacı ile özel olarak düzenlenen  bir özel oturuma  “TANIK ” olarak davet  edildi.AP.İnsan Hakları Komisyonun Başkanı Pansari’nin  yönettiği oturumda DUK başkanı İsa  Çin yönetiminin  Doğu Türkistan’da  temel  hak.hukuk ihlalleri ile insanlık dışı baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında Parlamenterlere bilgi sundu ve onlara hitap etti.Ayrıca Avrupa Parlamentosu’ndan   DOğu Türkistan’daki bu dramatik durumun sona erdirilmesi için Çin’e baskı yapmalarını  de talep etti. i

Avrupa Parlamentosu’ndeki özel oturumu  Parlamenterlen,AB.Dış ilişkiler Komisyonu  üyeleri,Avrupa Komisyonu yetkilileri  bizzat katıldıkları bildirildi. Ayrıca bu DOğu Türkisan özel oturumu ABD.lı Parlamenterler ile çok sayıda insan hakları ve hukuk  Örgütlerinin iştirak ettikleri açıklandı.

Toplantı’da   DUK Başkanı İsa’nın yanı sıra  İnsan Hakları Gözlem evi  (HRW) Asya işleri Direktörü Sofia Richardson  ile Yok Olma Tehlikesi Altındaki Milletleri KOruma Teşkilatının Başkarnı Ulrich Delius  de katılarak birer konuşma yaptıkları belirtildi.Görüntünün olası içeriği: 6 kişi

Çin’in Doğu Türkistan’daki Nazi Kamplarında  Bir Milyon Müslüman Türk Tutuklu

DUK Başkanı İsa AP.’na bu özel oturumu düzenledikleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi ; ” Çin’de  2013 yılıında ÇKP. tahtına oturun Xi Jingping ‘den sonra DOğu Türkistan’da görülmemiş  derecede ağır hak hukuk ihlalleri ile ırkı ayırımcılık ve   soykırım uygulamaları icra edilmeye başlanmıştır. Özellikle Pekin’in AĞustoz 2016’da Urumçi’le atadığı Çin Çuöenggou ülkede tam bir devlet terörü estirmektedir.  ÇKP Sekereteri Çin&in ülke geneliinde yayınlaştırdığı Kapalı Eğitim Merkezleri adını verdiği Çin Nazi Kamplarında sugün en az bir milyor Müslüman TÜrk’ün tutuklu olduğu tahmin edilmektedir. Çin’in bu ölüm kamplarına  hukuk dışı olarak kapatılan aydınlar,din adamları.,biliim insanları,Şair- Yazarlar ile Sanatçılar katledilmektedir.Bunların arasında önde gelen din bilginleri  de vardır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlar

DUK Başkanı İsa : Doğu Türkistan’da  Ramazan’ın Kutlanması  Yasak !

DUK Başkanı İsa özel oturumdaki konuşmasını  konuşmasını şu çarpıcı cümleler ile sonlandırdı ;

” Bugün dünya genelinde yaşayan Müslümanlar, gökyüzünde hilal’ın görünmesine tanıklık edecek ve kutsal Ramazan ayına heyecanla hoş geldin diyecek ve bu kutsal ayı sonsuz ve ilahi bir mutlulukla karşılayacaktır. Ancak Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlar bu heyecanı duyamayacak ve Ramazan sevincini asla his edemeyecek ve yaşamayacaktır. Çünkü,Çin’in 01 Nisan 2017 tarihli yeni Aşırılık ve Terörle Savaş yasası gereği Müslümanların dini ve kutsal günleri kutlamaları terör suçu olarak cezalandırılacaktır.Bugün Doğu Türkistan’da en az bir milyon Müslüman Uygur ve Kazak Çin’in Eğitim merkezi olarak adlandırdığı Nazi Toplama Kamplarında tutulmakta ve yavaş yavaş ölmeleri için her türlü işkence ve çareye baş vurulmuş durumdadır. Çin milyonlarca Müslüman Uygur ve Kazak halkına kutsal İslam dinini yasaklamıştır ve onlara bin yıllık kutsal inançlarını terk etmelerini ve unutmalarını istemektedir. Çin bu hukuk dışı uygulamaları ile BM.insan hakları sözleşmesi başta demokrasi ve insan haklarını her şeyin üstünde gören AB.değerlerine karşı savaş açmıştır. Umarım 2018 yılının kutsal Ramazan ayı bütün insanlığın ve bu arada özellikle tüm İslam Ümmetinin uyanmasına sebep olacaktır. Tüm insanlık ve özellikle Müslümanlar Doğu Türkistan’daki bu Çin baskı,zulüm ve assimilasyon uygulamalarına gereken tepkiyi göstermelerine ve bu insanlık dışı uygulamaların bir an önce kaldırılması için gereken girişimlerde bulunacaklardır.

Bu ve benzeri Etkinlikler 27 Nisan Brüksel Eylemi diğer Faaliyetlerimizin  Bir Sonucu

Özgür Asya radyosuna değerlendirmelerde bulunan  DUK Başkanı İsa bu özel oturumun çok başarılı geçtiğini belirterek şunları ifade etti; ” 28 Avrupa Ülkesinin temsil edildiği Avrupa Parlamentosundaki bu  özel oturuma önemli kişiler katılarak bizleri  dikkatle dinlediler  ve kendilerinin bu soruna kayıtsız kalmayacaklarını ifade ettiler. ABD.Parlamenterlerin de katılmış olması bu konuda ABD-AB.ortak hareket ettiğinin bir göstergesidir. Bunun siyasi sonuçlarının çok iyi olacağına inanıyorum.27 Nisan 2018’de Brüksel’da yaptığımız büyük etkinlik  ve benzeri faaliyetlerin Doğu Türkistan meselesinin daha da müsbet yönde ilerleyeceğine büyük katkısının  olduğunu  düşünüyorum.” şeklinde değerlendirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2020 Kez Görüntülendi.