logo

trugen jacn

ÇİN’İN ÇEK CUMHURİYETİ’NE SATTIĞI ÇİNVİRÜSÜ HIZLI TANI KİTLERİ SAHTE ÇIKTI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Wuhen kentinde üreterek dünyaya salgın halinde yaydığı Çinvirüsünün teşhisi için ürettiği ve Çek Cumhuriyetine sattığı Covid-19 erken tanı kitlerinin %80’lık bölümünün sahte olduğu açıklandı.

Erken tanı kitlerinin sahte olduğu haberini Tayvan Haber ajansı, Çek Cumhuriyeti haber sitesi (https://www.irozhlas.cz/)’nin h aberini kaynak göstererek duyurdu. Haberde geçtiğimiz haftalarda Çek Cumhuriyeti’ne satılan yeni test kitlerinin% 80’inin sahte olduğu bilgisi yer alıyor.

Çin resmi Xinhua Haber Ajansı’na göre, 18 Mart’ta Çek ordusu, Çin’den sipariş edilen corona virüsü için 150.000 set hızlı test kiti getirmek için askeri bir uçak gönderdi. Ayrıca haberde Çek Sağlık Bakanı Adam Wojtych aynı zamanda kitlerin büyük hastaneler, polis ve askerler tarafından kullanılmak üzere Çinvirüsü salgınından ciddi şekilde etkilenen bölgelere gönderileceğini ve sonuçların 15-20 dakika kadar kısa bir sürede olacağını duyurmuştu. Ancak satın alınan bu kitlerin test sonuçlarının 6 saat   sonra alınabildiğinin ortaya çıktığı duyuruldu.

 Çik Cumhuriyeti’nin Moravia – Silesia eyaletinin acil durum Teşkilatı Yetkilisi Pazartesi günü yapılan bir toplantının ardından yaptığı açıklamalada Çin’den gelen erken tanı kitlerin% 80’lik bölümünün  hatalı olduğuna dikkat çekti. Bölgesel hijyenist Pavla Svrčinová bir röportajda kitlerin Ostrava Üniversite Hastanesi’nde test edildiğini, ancak hata oranının çok yüksek olduğunu söyledi.

Çek Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Jan Hamacek, Çin’den satın alınan bi Çinvirüsü erken tanı kitlerinin test sonuçların de yanlış çıktığını belirtti.

Yerel yetkililer bu kitlerin kullanımını sınırlamaya karar verdiklerini duyurdu. ler. Çek yönetimi Çinvirüsünü test etmek için geleneksel test yöntemlerini uygulamaya devam edeceklerini ve bu yöntemele günde sadece 900 vakayı test edebildiklerini açııkladı.

Kaynak: 中国对欧洲疫情外交 却卖伪劣“新冠测试盒”给捷克

https://www.rfa.org/mandarin/Xinwen/1-03252020155657.html
Share
360 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ