logo

trugen jacn

ÇİN’İN “BİR KUŞAK-BİR YOL” PROJESİNİN PAKİSTAN’DAKİ DEMİRYOLU İNŞAATI DURDURULDU

Pakistan Çin Arasında 51 Anlaşma İmzalandı - Haberler

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin yönetiminin büyük propagandalar ve dev yatırımlar yaparak başlattığı Kuşak ve Yol projesinin en önemli kollarından biri olan Doğu Türkistan’in Kaşgar kenti ile Pakistan’in Belucistan eyaletinin Gwadar Limanı arasında yapılması öngörülen Ekonomik Koridor olarak de adlandırılan Pakistan’daki demiryolu inşaatı, Pakistan hükümetinin Çin’den talep ettiği faiz indirimini reddetmesi nedeniyle durdurulduğu açıklandı.

Japan Economic News’te 28 Ekim’de yayınlanan bir makaleye göre, Pakistan’ın “Birinci Hat Demiryolu Projesi” şu anda yapım aşamasında olan bir “Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru”‘nun bir kolu olarak inşa edilmekte olan en büyük projelerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu demiryolu hattı Kaşgar’dan başlayarak Himayalar dağlarını aşarak Pakistan’in doğudan batıya  doğru 2.655 kilometrelik bir uzunluğuna sahip. Pakistan’in Peşaver kentini Liman şehri Karaçi’ye bağlayacak ve Çin hükümetinin toplamda tahmini olarak toplam 6.8 milyar dolarlık bir kredisine mal olacak.

Nisan 014’de İslamabat’ta İki tarafın imzaladığı anlaşmada “fonların yüzde 10’unun Pakistan tarafından sağlanacağı ve Çin hükümeti tarafından kalan yüzde 90’ın ise Pakistan’a borç verileceği” belirtiliyor. Sözleşmede, projenin resmi olarak Ocak 2021’de tamamlanarak devreye alınacağı belirtiliyordu.

Şu anda Pakistan hükümeti, Çin’den gelen devasa kredilerin faiz oranının yüzde 1’i geçmemesi konusunda ısrar ediyor. Ancak Çin hükümeti faiz oranını “çok düşük” olarak gördüğü için borçlanma süreci durduğu belirtiliyor.

ÇİN’İN “BİR KUŞAK-BİR YOL” PROJESİNİN PAKİSTAN’DAKİ  DEMİRYOLU İNŞAATI DURDURULDU

Varşova Üniversitesi’nde araştırmacı olan Christopen Ivanek, “Çin hükümeti komşularını her zaman olduğu gibi bu kez de Pakistan’i borç baskısı altına aldığını” açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Pakistan hükümetine bir seferde 2,5 milyar dolardan fazla kredi vermeyeceğini bildirmesinden sonra Pakistan yönetiminin demiryolu inşaatını durdurma kararı aldığı belirtiliyor.

Pakistan’ın yaşadığı ekonomik dar boğaz sebebiyle yurt dışındaki başka kaynaklardan borçlanma durumunun de sınırlı olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/bir-belwagh-10282020165701.html

Share
292 Kez Görüntülendi.