logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KAMPLARDA TÜRKLERE “KİMLİKLERİNİ İNKARA” ZORLUYOR

Çin,  işgali altında tuttuğu Doğu Türkistan’da kurduğu ‘Beyin yıkama kamplarında’ topladığı on binlerce Müslüman Türk’e  kimliklerini inkar etmeye zorluyor. Kamplarda her sabah Çin milli marşıyla uyanan Müslüman  Uygurlar, mensubu oldukları İslam  dinini eleştirmeye ve hakkında olumsuz yorumlar yapmaya zorlanıyor.

Doğu Türkistan\'da kimliği inkar kampı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kamplarda gözaltında tuttuğu onbinlerce Müslümanın beynini ‘siyasi eğitim’ adı altında yıkadığı iddia edildi. AP ajansının özel haberinde, kamplarda yürütülen enterne programıyla gözaltındaki Müslümanların, siyasi düşüncelerinin ve kimliklerinin yeniden şekillendirilmeye, inançların ortadan kaldırılmaya çalışıldığı savunuldu. Haberde 2006 yılında Kazakistan’a yerleşen ve 2009’da bu ülkenin vatandaşlığını alan Çin doğumlu 42 yaşındaki Ömer Bekali’nin hikayesine yer veriliyor. Geçen yıl 25 Mart’ta ailesini ziyaret etmek için gittiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde gözaltına alınan Bekali, ‘polisin kendisini bir sandalyeye bağladığı, bileklerinden duvara astığını’ söyledi. Bekali, 7 ay boyunca tutulduğu hücreden tahliye belgesi verilerek çıkarıldığını, ancak serbest kalmadığını, Karamay’da binden fazla kişinin gözaltında tutulduğu tel örgülerle çevrili bir yerleşkeye gönderildiğini belirtti.

Kamptan söz ederken göz yaşlarına hakim olamayan Bekali, “Kendinizi eleştirmek, düşüncenizi ve etnik grubunuzu inkar etmek zorunda olduğunuzda psikolojik baskı muazzamdı. Hala her akşam güneş doğana kadar bunu düşünüyorum” diye konuştu.  İlk hücre cezasının ardından 24 Kasım’da aniden serbest bırakılan Bekali’nin hikayesini önce kız kardeşi ve annesinin gözaltına alınabileceği endişesiyle paylaşmak istemediği, polisin 10 Mart’ta önce kız kardeşi Adile Bekali, bir hafta sonra annesi Emine Sadık, 24 Nisan’da da babası İbrahim’i götürmesi üzerine fikrini değiştirdiği belirtildi. Haberde Bekali’nin anlattıklarının, diğer 3 eski tutuklu ve farklı kamplarda görev yapan eski bir eğitimci tarafından onaylandığı da vurgulandı.

Son yıllarda Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan çok sayıda Uygur, Çin’in kendilerine baskı uyguladığını belirterek bölgeden kaçmaya çalışıyor. Bunların çoğu Tayland üzerinden Malezya’ya yöneliyor.

‘Partiye şükürler olsun’

Beyin yıkama kampında her gün şafak sökmeden uyandırıldıklarını, Çin milli marşını söylediklerini ve Çin bayrağını göndere çektiklerini ifade eden Bekali, burada kendilerine ayrıca Çin Komünist Partisini (ÇKP) öven marşlar ile Çin dil ve tarihinin öğretildiğini kaydetti. Bekali, yetkililerin 1950’lerde ÇKP ‘özgürleştirmeden’ önce Sincan halkının geri kalmış olduğunu söylediğini, yemekten önce “Partiye şükürler olsun! Anavatana şükürler olsun! Devlet Başkanı Şi’ye şükürler olsun!” demelerinin istendiğini savundu.

Banyo bile yaptırmıyorlar

Gün boyunca diğer 8 tutukluyla aynı odaya kapatıldığını, tuvaletlere kameraların yerleştirilmiş olduğunu, abdest almamaları için banyo yapmalarına nadiren izin verildiğini ifade eden Bekali, görevlilerin 4 saat süren toplantılarda ‘İslam’ın tehlikelerini’ anlattığını, birbirlerini eleştirmelerinin istendiğini söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, daha önce hazırladığı bir raporda siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin yargı kararı olmaksızın gözaltı merkezlerine gönderildiğini ifade etmişti.

Kaynak :  http://www.karar.com/dunya-haberleri/dogu-turkistanda-kimligi-inkar-kampi-859121#

 

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1541 Kez Görüntülendi.