logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERDEN SONRA YABANCI TURİSTLERE DE ZULMEDİYOR

İngiliz gazetesi The Guardian, Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’a Kırgızistan üzerinden giriş yapan turistlere de zulmetye başladığını bildirdi.Gazete turistlerin telefonlarına el koyduklarını ve sınır görevlilerinin el koydukları tuuristlerin telefonlarına gizlice takip uygulaması yüklediklerini yazdı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Gazetenin ‘uluslararası partnerleriyle’ birlikte ortaya çıkardığını öne sürdüğü bilgilere göre sınır görevlileri, Doğu Türkistan(Sincan) bölgesine giriş yapanların telefonlarına gizlice takip programı yüklüyor ve bu program yoluyor kişilerin yazışmalarını ve konumlarını gözlemleyebiliyor.

‘Uluslararası partnerlerin’ kimliğinin açıklanmadığı haberde, bunun ‘Çin’in Sincan bölgesindeki politikalarının bir sonucu’ olduğu iddia ediliyor.

İddiaya göre, turistlerin telefonlarını alan yetkililer prpgramı gizlice yüklüyor, konuyla ilgili konuşan kişilerin ise böyle bir programın yükleneceği konusunda bilgilendirme yapılmadığını söylüyor. 

‘AMAÇ TOPLAMA KAMPLARINA ALMAK’

‘Privacy International’ grubundan Edin Omanović tarafından yapılan açıklamaya göre, bu takip programının amacı ‘yanlış bir uygulama yükleyen veya yanlış bir makale okuyan kişiyi toplama kamplarına atmak.’

Öte yandan Guardian, konuyla ilgili yaptığını iddia ettiği ‘analizler’ sonucunda söz konusu uygulamanın Çinli bir şirket tarafından yapıldığının tespit edildiğini açıkladı. 

Habere göre ayrıca, uygulamaya ‘takılanlar’ arasında ‘Ramazan’da oruç tutmak, ‘unholy Grave’ isimli Japon metal müzik grubunu dinlemek, ABD’li yazar Robert Greene tarafından kaleme alınan ‘Savaşın 33 stretajisi’ gibi ‘yasaklar’ bulunuyor. 

Söz konusu uygulamanın iseKırgizistan’dan Doğu Türkistan’a giriş kapısı olan Erkeştam( Irkeshtam ) girişinde yüklendiği iddia edildi.

İddiaya göre sınırdaki iPhone telefonlar tarayıcıdan geçiriliyor ve Android telefonlara da uygulama yükleniyor. 

Kaynak:tr.sputniknews.com/avrupa/201907041039558907the-guardian-cinli-sinir-gorevlileri-sincana-gelen-turistlerin-telefonlarina-gizlice-takip-programi/?

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1783 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ