logo

trugen jacn

ÇİN’İN PARASINI ALIP GÖNDERMEDİĞİ SİNOVAC AŞILARIN SEBEBİ UYGUR TÜRKLERİ MİDİR?

   Vaat edilen Çinvirüsü Covid-19 aşısının ülkemize  zamanında ve yeterli miktarda gönderilmeyişi  üzerine “Aşı Nerede ?” sorularının muhatabı  Sağlık Bakanı Koca’nin   Çin’le aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışanlar yüzünden aşıların Çin tarafından  gönderilmediği yolundaki  imalı açıklamaları Doğu Türkistan meselesinin bir kez daha  siyaset gündemine gelmesine ve tartışılmasına yol açtı. Tartışmaların ana teması ise Cin aşısı  Cinovak ve Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri ve soykırım uygulamaları  oldu.

Bir Nevzat Özkan ve şunu diyen bir yazı 'Fahrettin Koca: "Çin ile aramızı bozmaya çalışanların başarılı olduklarını söylemem ama hasar verdikleri kesin." Translate Tweet YET/ SAGLIN A MURIYETESAG' görseli olabilir

 

UYGUR HABER VE ARAŞTRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çinvirüsü ile mücadelede  bu salgının  aşılama olmadan salgın zincirinin kırılamayacağı gerçeği ortadayken Türkiye Çin’in Sinovac’ına mahkum edildiği   ve bu tek seçeneğin ise  çıkmaza bu konudaki mücadelede çıkmasa yol açtığı tartışılmaya başlandı.  Bu konuda  makul   çözüm önerileri yerine  sorun Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan Türklerine karşı soykırım uygulamalarına karşı Türk Milletinin haklı ve yerinde tepkisinin ve insanı-vicdanı duruşunun  “Bahane/Sebep olduğu  dozu yüksek çelişkili açıklamalara yol açtı.

ANLAŞMALAR ORTADA YOK VİCDANLARI YARALAYAN GEREKÇE VAR

Eleştiriler karşısında yapıldığı söylenen resmi anlaşmalar ortaya konulmadı. Bunun yerine Pekin aşıyı  ” Çinlilere yaptı”  savunması karşılık bulmayınca bu kez fatura Doğu Türkistan/Uygur Türklerine  kesildi.

Bakan Koca “Çin aşısı nerede diye soranlar aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı” dedi. Bu çıkış ‘hassas dengenin olduğu süreçte ülke neden tek seçenek olarak bırakıldı?’ tepkisine yol açtı. İnsanlık utancının aşıya alet edilmesi vicdanları yaraladı.

GELMEYEN 100 MİLYON ÇİN AŞISINA UYGUR BAHANESİ

Bakan Koca’nın sözleşmesinin yapıldığı, parasının ödendiği söylenen ve buna rağmen Çin’den gelmeyen aşılar için Doğu Türkistan’daki zulmü eleştiren muhalefeti suçlaması tepki çekti.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu “Mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi hangi vicdanla kirli pazarlığınıza alet ettiniz? Utanın” dedi.

Akşener de “Aşı meselesinde çuvalladılar. Sayın Erdoğan elini yıkayıp suçu Koca’ya bırakacak ama Koca da suçu bana bırakmaya çalışacak. Şuur altı ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal ise “Dünya 5’ten büyüktür diyenler şimdi Çin’e lal olmuş” vurgusu yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Çin’den Nisan sonu itibariyle anlaşması yapılmasına ve parası ödenmesine rağmen 100 milyon doz aşının gelmeme nedeni olarak muhalefetin Doğu Türkistan politikasını göstermesi tepkilere neden oldu.

Koca, aşıların hala ortada olmadığına ilişkin tartışmalara cevap vermek yerine Doğu Türkistan konusunu aşı tedarikine bahane olarak gösterdi.

Sözlerine devam eden Koca Çin ile yapılan sözleşmenin belgesini yayımlayan muhalefeti suçlayarak “Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp ‘Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 milyon değil’ diyor” dedi.

ÇİN İLİŞKİLERİNE HASAR VERDİLER

Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detaylarıyla ifade ettiğini vurgulayan Koca “Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar.

Çin ile iki seferde toplam 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti, nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” ifadesini kullandı.

GERÇEKLER ÇARPITILIYOR

Muhalefetin eleştirilerine de sert tepki gösteren Sağlık Bakanı “‘Karşı çıkacağım, eleştireceğim’ diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan, dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir.

Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi ‘Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum” diye konuştu.

AKŞENER: ŞUUR ALTI ORTAYA ÇIKTI

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise katıldığı televizyon programında Koca’nın sözlerine tepki gösterdi. “Aşı meselesinde çuvalladılar. Pandeminin en başında konuştuğumuzda insanlar sayın Koca’ya şüpheli bakıyorlardı. Ben dedim ki, Sağlık Bakanı böyle giderse iyi gidiyor, bir çabası var. Ümitliydik bu arkadaştan.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği  bizi resmen tehdit etti, hakaretin ötesinde davrandı, büyükelçiyi bakanlığa çağırdılar ama,  ne konuşulduğu noktasında her hangi bir açıklama yapılmadı. Çay ikram edip yolladılar sanırım.

DAVUTOĞLU: AKLINIZI YİTİRMİŞSİNİZ. UTANIN

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Twitter’dan Koca’nın açıklamasını alıntılayarak “Siz aklınızı, vicdanınızı yitirmişsiniz! Aşı işini elinize yüzüne bulaştırdığınız yetmediği gibi mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi hangi vicdanla kirli pazarlığınıza alet ettiniz? Utanın!” paylaşımında bulundu.

UYSAL: DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR DİYENLER ÇİN’E LAL OLMUŞ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Twitter üzerinden paylaştığı mesajında şunları söyledi: “Allah ıslah etsin bu şaşkınları! Halife Ömer’in ‘Cahiliye devrinde helvadan putlar yapardık; acıkınca da yerdik’ diye anlattığı gibi Akp de bayraklaştırdığı tüm değer ve iddialarının altında kaldı; acıktıkça birer birer yiyor! Dünya 5’ten büyüktür diyenler şimdi Çin’e lal olmuş.”

Bir ayakta çizgi filmi olabilir

MEB’İN SKANDAL SERGİSİNE TEPKİ: ‘SOYKIRIM’ KURBANLARINI HAYAL EDELİM

Bakan Koca’nın sözlerinin yankısı bitmeden Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Hayalimdeki Çin” konulu skandal bir resim yarışması düzenlediği ortaya çıktı.

MEB Ortaoğretim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve tepki çeken yarışmanın temasının, Türkiye-Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl olması nedeniyle belirlendiği bildirildi.

Türkiye Uygur Hareketi sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada yarışmanın iptal edilmesini istedi. Soykırıma uğrayan Doğu Türkistanlıların hayal edilmesi gerektiğini belirten TUH “Bugün hala soykırıma uğramakta olan Uygur Türklerini hayal edelim, soykırım yapan Çin’i hayal etmeyelim. Lütfen yetkililere ulaşana kader RT edelim, bu yarışma iptal edilsin!” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağrıoğlu ise “Hayalimizdeki Çin, Doğu Türkistan’da toplama kamplarının ve zulmün olmadığı bir Çin. Ancak ‘Hayalimizdeki Türkiye’ kesinlikle bu değil! Bu kadar vakarsızlık Çin’den alacağınız 2,5 milyar $ kredi ve aşı içinse, gönderin IBAN’ı, milletçe onu da biz halledelim” dedi.

Kaynak : https://abcgazetesi.com/asinin-bahanesi-uygurlar-388451 

Share
152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ