logo

trugen jacn
24 Haziran 2014

ÇİN, KARAKAŞ- MANGLAY OLAYINI İTİRAF ETMEK ZORUNDA KALDI.

خىتاي،قاراقاش ماڭلاي ۋەقەسىنى ئىتىراپ قىلدى

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’ın Hoten Vilayetine bağlı Karakaş İlçesinin Manglay Kentinde bir Kontrol Noktasına Uygur Fedailerin yaptığı bir baskın sonucunda 5 Çin güvenlik mensubunun öldürüldüğü yolunda bir haber Facebook başta sosyal medya ortamında haber olarak yer almış, bu olay daha sonra ABD.merkezli Hür Asya Radyosu’nca bölge’deki Polis Yetkilileri ile yapılan telefon konuşmaları ile teyit edilerek doğrulanmıştı.
Çin işgal Yönetimi bu olayın nedenleri ve meydana gelme detayları konusunda şimdiye suskunluğunu korumuş ve şimdiye kadar her hangi bir açıklama yapmamıştı.
Ancak, bugün itibariyle Komünist Partisi güdümündeki Çin basınına yansıyan bilgilere göre, Çin Kamu Güvenliği Bakanının 21 Haziran günü bölgeye ani bir ziyareti, bu olayı itiraf etmek zorunda kaldığının bir kanıtı olarak kabul edilmekte. Çinli Bakan 21 Haziran’da olayın meydana geldiği Manglay Kentine ani bir ziyarette bulunmuş ve bölge halkını meydana toplayarak “ 20 Haziran Olayını Pipen kılmaya (Eleştirmeye)ve Herkesin kendi meydanını açık ifade Etmeye (Olayı eleştirerek lanetlemeye) zorladığı” bildiriliyor.
20 Haziran olayı için toplatılan bölge halkına Karakaş’in ünlü Goşgirdesinin (Ekmek Hamurun İçinde konulan Kuşbaşı Etin Tandırda Pişirilmesi ile yapılan bir çeşit etli ekmek) ikram olarak dağıtıldığı ve bu ikram sahnelerini görüntü olarak kayıt ettirerek resmi Yeni Çin(Xinhua)Ajansına servis edildiği ve kendilerini halka yardımcı olan ve ikramda bulunan bir yönetim olarak lanse etmeye çalıştığı görülüyor.
Çin işgal yönetimi bütün bunlara rağmen, kadınların baş örtüsü ve tesettürüne hayasızca müdahale eden,gelen geçeni yoldan alıkoyarak sebepsiz sorgu suallara tabi tutan,rüşvet alan, baskı ve işkence eden işbirlikçi “Halk Askerleri”nın bölge halkı tarafından cezalandırılmaları sonucu öldürülen 5 İşbirlikçi Askerinin isimlerini hala açıklamış değil.
Hoten ve ilçesi Karkaş yer altı maden kaynakları bakımından ülkenin en zengin bölgelerinden biri olarak biliniyor.
Son yıllarda bulunan Kaştaşı ( sadece bu bölgede mevcut bir çeşit kıymetlı taş = Yeşim taşı) Altın, Elmas,Tuz, Kurşun,petrol doğalgaz Kömür, Kavars,Kireç taşı rezervleri ile dikkati çekmektedir.
Özellikle altın ve petrol doğalgaz ve Kireç taşının çıkarılması için bölgede işletmeler kurulduğu söyleniyor.


Bütün bu zenginliklere rağmen, Resimlerden de görüldüğü üzere bölge halkı çok fakir ve asgari ve çok düşük hayat standartlarında hayatlarını büyük bir tevekkülle sürdürmekte ve Allah Teala’ya şükretmekte. Bölgenin bu zenginlikleri Çin işgal yönetiminin bölge Diktatör’lerince talan ve gasp edilip yurt dışına kaçırılmakta. Bu gasp ve talandan arta kalan bölümü ise,Merkezi Çin hazinesine gelir olarak aktarılmaktadır.Bölgenin kalkınması ve alt yapısının iyileştirilmesi için bu zenginliklerden tek kuruş harcanmamaktadır.

        Bilindiği üzere ; 20 Haziran gece saat 03,oo sıralarında Karakaş İlçesi ile bu ilçe’ye 8 km.uzaklıktaki Manglay kenti arasında bulunan Bir Polis Kontrol noktasına kimlikleri belirlenemeyen kişilerce bir baskın düzenlenmiş Nöbette olan 2 Güvenlik mensubunu bıçaklayarak öldürülmüş ve daha sonra kontrol noktası binası benzin dökülerek yakılmıştı. Oda’da uyumakta olan 3 Güvenlik elemanı çıkan yangında yanarak hayatını kaybetmişti. Bu baskın olayını gerçekleştirenlerin kimlikleri hala belinlenememiş olup, soruşturma ve araştırmaların sürdürüldüğü bildirilmektedir.

Kaynak  : 新疆墨玉县20日发生暴恐案:暴徒杀害执勤民兵

Etiketler: »
Share
1284 Kez Görüntülendi.