logo

trugen jacn
27 Mayıs 2014

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA DEVLET TERÖRÜNE HIZLI BAŞLADI.

بۇگۈن غولجىدا 55 نەپەر ئۇيغۇرياشقا ئۆلۈم ۋە   قاماق جازاسى ئىلان قىلىندى

Çin yönetiminin bir yıl süre ile DOĞU Türkistan’ı “Terörle Mücadele’de  Savaş Meydanı” ilan etmesinden sonra ülke çapında Müslüman Uygurlara karşı tehdit, gözdağı verme, tutuklama ve yargısız infaz uygulamalarına hız verirken,”Devlet Terörü”ne hızlı başladı.
Bugün Gulca şehrinde binlerce kişinin zorla katılımı ile yapılan düzmece bir açık hava Mahkemesinde toplam 55 genç idam ve ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldılar. Abdulhamit Abdullah ve iki arkadaşı ölüm cezasına, Abdulgani Yasin ve diğer 51 kişi ise,ömür boyu hapis cezalarına ç mahkum edildikleri açıklandı.
Elleri arkadan kelepçeli,başları işgal askerlerince zorla eğdirilen ve konuşmalarnı engellemek için boğazlarına ince tel geçirilen Uygur gençleri Gulca stadyomuna zorla toplanan Çinliler ve devlet memurlarının hakaretleri ve ölüm kokan sloganları eşliğinde Stat’da kurulan düzmece Mahkeme’ye getirildiler.
Düzmece Halk Mahkemesi başlamadan önce kalabalığa konuşan ÇKP. Gulca Bölge Genel Sekreteri Li Ming HUY, “Üç Çeşit Güçlere” sert darbe vurulması hakkında gençlere ve katılımcılara tehditler ve hakaretler savurduğu, rejime karşı direnen Müslüman Uygurları tamamen yok etme ve neslini kurutma güç ve kudretine sahip olduklarını ima ettiği ifade ediliyor. Ayrıca, Uygurlara adice saldırmış ve hakaretler yağdırmıştır.
Gulca merkez ile Celilyüzü,Korgas ve Çapçal gibi civar İlçelerinden zorla getirilen ,toplam sayılarının 7 bin kişi olduğu açıklanan devlet memurlarının ellerine Çin bayrakları verilerek Uygurlara karşı slogan attırdıkları bildiriliyor.
Hükmün açıklanmasından sonra Mahkum Uygur gençleri işgal Ordusuna ait,askeri kamyonlara doldurularak Müslüman Uygurlara korku salmak ve tehdit amacı Gulca şehrinin Uygur mahallelerinde bir süre dolaştırılmıştır.
Gulca halkı,5 Şubat 1997’deki Gulca katliamından sonra bugün, en ağır ve kara günlerinden birini yaşamıştır. Gulca halkı elleri arkadan kelepçeli, boğazları telle bağlanmış kahraman evlatlarını yürekleri sızlayarak ve kanlı göz yaşları içinde Yaradan’a iltica ederek çaresiz bir vaziyette seyretmek zorunda kalmıştır.
Diğer yandan Hoten Orta Halk Mahkemesi , Abdulaziz Davut,Ruzimehmet Ebulhasan,Abbas Seracettin,Macit Mehmet Emin ve Abdulhamit Mahmut adlarındaki 5 genci 1,8 ton patlayıcı ile birlikte ele geçirdiklerini açıklamıştır.
Bugün Doğu Türkistan’da Uygur Anneleri,yürekleri kanla ve gözleri yaşlarla dolu olarak gözlerinden dahi sakındıkları sevgili evlatları için feryat etmekte ve onların kurtarılması için Allah Taala’ya yalvarmakta.201405272302china2

Etiketler: »
Share
1796 Kez Görüntülendi.