logo

trugen jacn

CHP MİLLETVEKİLİ KARABAT : CHP OLARAK MAZLUM UYGUR KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ!

CHP Milletvekili Karabat: Türk-Çin ilişkilerinin gelişmesi Uygur Türkleri açısından avantaj olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat,   Türkiye Çin ilişkilerini değerlendirirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  olarak  biz mazlum Uygur Kardeşlerimizden yana tavır alırız.” açıklamasında bulundu.

‘MAZLUMDAN YANA TAVIR ALIRIZ’

Türkiye’nin Uygur Türkleri ile olan tarihi ve kültürel bağlarını da hatırlatan Karabat, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, dünyanın neresinde bir insan hakkı ihlali varsa parti olarak mazlumdan yana tavır alırız.” diyerek Çin toplumunun önemli bir unsuru olan Uygurların, sorunlarının barışçıl temelde çözülmesini savunduklarını ifade etti.Bir Hamit Göktürk dahil 3 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

‘HÜKÜMET, UYGUR TÜRKLERİ KONUSUNDA TUTARSIZ’

Çin’in Sincan bölgesinde devam eden insani krize AKP Hükümetinin duyarsız kaldığını söyleyen Karabat, AKP Hükümetinin konuya ilişkin tutumlarında çelişkiler olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: “Lafa gelince üst perdeden ‘yerli ve milli’ olduğunu savunan bir iktidar var Türkiye’de. Ancak Uygur Türkleri konusunda, AKP ve oAKP ve onun küçük ortağı MHP’nin yaklaşımları tartışmalıdır. Özellikle Uygur Türkleri ile ilgili 39 ülkenin imzası olan mektuba Türkiye’nin imza vermemesi ve geçtiğimiz Temmuz ayında TBMM’ye sunulan Uygur Türkleri hakkındaki teklife ret oyu vermeleri siyaseten bir tutarsızlığına işaret ediyor.” dedi.

Çin ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin Uygurlara  olumlu Yansıyabilir 

2020 yılında İstanbul’un Çin ile gerçekleşen dış ticaret verilerine dair açıklamalarda bulunan CHP’li Karabat; “Türkiye-Çin dış ticaret açığı büyüyor. İstanbul ölçeğinde Çin’den yapılan ithalat önceki yıl 12 milyar dolar iken 2020 yılında bu rakam 15 milyar dolara yükseldi.” dedi.   2020 yılında İstanbul’da en fazla ithalatın 15 milyar 149 milyon dolar ile Çin’den gerçekleştiği ifade edilen açıklamada artış oranının %23’ü geçtiği belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Türkiye’nin Çin ile ilişkilerinin olumlu anlamda geliştirilmesinin Uygurların Çin’deki yaşam koşullarına olumlu yansıyacağını savundu.

KAYNAK : https://www.tum-haberler.com/haber/chp-milletvekili-karabat-turk-cin-iliskilerinin-gelismesi-uygur-turkleri-acisindan-avantaj-olabilir-6479?fbclid=Iw 

 

 

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ