logo

trugen jacn
07 Ağustos 2014

CHP GENEL BAŞKAN YRD.LOĞOĞLU: ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİ POLİTİKASINI KINIYORUZ.

CHP'li Loğoğlu;  ÇİN'in Uygur Türkleri'ne karşı yürütülen politikaları onaylamıyoruz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, “Başbakan’a haber veriyorum, 10 Ağustos’ta Osmanlı tokadı değil monşer şamarı geliyor. Monşer şamarı, demokrasinin şamarı olacaktır” dedi.

Loğoğlu, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, dış politikadaki gelişmeleri ve cumhurbaşkanı seçim sürecini değerlendirdi.

İsrail’in Gazze saldırısının çığırından çıktığını ifade eden Loğoğlu, Filistin halkının acılarını paylaştıklarını belirtti. Loğoğlu, Hükümet’in bağırma, çağırma, etrafa sataşma ötesinde hiçbir şey yapmamasını, bu kadar hareketsiz kalmasını da kınadıklarını kaydetti.

Loğoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Türkiye’nin Ortadoğu’daki rolünü daralta daralta Hamas üzerindeki sözde etkisine kadar getirdiğini savundu. Loğoğlu, bunun, ağırlığı, gücü olan Türkiye için anlaşılmaz, affedilmez, utanç verici bir durum olduğunu ileri sürdü.

Loğoğlu, Çin Sincan bölgesinde Uygur Türklerine karşı devam eden ihlal ve can kayıplarını kınadıklarını ifade etti. Loğoğlu, Çin’in tek Çin politikasına saygı duyduklarını ancak Uygur Türkleri’ne karşı yürütülen politikaları onaylamadıklarını kaydetti.

Hükümet’in Türkmenlere karşı ilgisi, politikası, merhameti olmadığını öne süren Loğoğlu, Hükümet’in duyarsızlığına şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı.

Kaynak   :  http://www.ikincibolge.net/haber/chp-li-logoglu-cin-in-uygur-turkleri-ne-karsi-yurutulen-politikalari-onaylamiyoruz/8026/

Etiketler: » »

Share
871 Kez Görüntülendi.