logo

trugen jacn

BBP.GENEL BAŞKANI DESTİCİ’DEN DOĞU TÜRKİSTAN ÇIKIŞI : GEREKİRSE ÇİN’E SAVAŞ AÇARIZ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulümlerden bahsederek “Bazıları diyor ki ‘Çin’e savaş mı açacak?’ Gerekirse açarsın! Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok ama savaştan önce yapacağın işler var” dedi.

Destici'den Doğu Türkistan çıkışı: Gerekirse Çin'e savaş açarız

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEERKEZİ (UYHAM)

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulümle ilgili FOX TV’de açıklamalarda bulundu.

Mustafa Destici, program sırasında Uygur Türklerine karşı Çin zulmü olduğunu ifade ederek gerekirse Çin’e savaş açılabileceğini söyledi.

Destici’nin açıklamasından ilgili kısım şöyle:

“BUNLARIN BİR KISMI TÜRKİYE VATANDAŞI”

“Doğu Türkistanlı evlatlarımız beni ziyaret etti geçen hafta. Öyle enteresan şeyler var ki. Bunu da anlamak mümkün değil. Çin, bir çocuğumuza izin veriyor Türkiye’ye gelsin diye. Çocuk Türkiye’ye gelip eğitim görüyor. Burada kalıyor. Sonra burada okudu diye oradaki anasını babasını kardeşini toplama kampına götürüyor. Ve akıbetleri belli değil. Üstelik bunların bir kısmı Türkiye vatandaşı olmuş insanlar.

Biz bu konuda çok gür bir şekilde sesimizi çıkartıyoruz. TBMM’de de kamuoyu önünde de. Ben hatta çok ilerisini söylüyorum; bazıları diyor ki ‘Çin’e savaş mı açacak?’ Gerekirse açarsın! Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok ama savaştan önce yapacağın işler var. Diyalog var. Bakın biz Ermenistan’a ne diyoruz şu anda? Diyoruz ki; ‘sen Azerbaycan ile ilişkilerini düzeltmeden, işgali sonlandırmadan ben sana sınırlarımı açmam.’ Çin için de bunları yapabiliriz. Bizim Çin ile 25 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bunun 23 milyar dolarını biz alıyoruz, sadece 2 milyarını satıyoruz. Yani bizim dış ticaret açığımızın yüzde 40’ı da Çin ile olan ticaretimizden kaynaklanıyor.”

KAYNAK : https://www.karar.com/desticiden-dogu-turkistan-cikisi-gerekirse-cine-savas-acariz-1607002

Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ