logo

trugen jacn

BBP GENEL BAŞKANI :DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI MÜSLÜMAN VE TÜRKLERİN ASLI MESELEDİR !

ب ب پ رەئىسى مۇستافا دەستىچى: «شەرقىي تۈركىستان دەۋاسى مۇسۇلمانلار بىلەن تۈركىي خەلقلەرنىڭ دەۋاسىدۇر»
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici,  Doğu Türkistan  davasının Türk dünyası ile İslam aleminin aslı bir meselesi olduğu açıkladı.
Özgür Asya radyosuna  Ramazan  ayı ve sonrası kutlanacak Ramazan bayramı  münasebetiyle açıklamalarda bulunan   BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici  Parti olarak kurulduğu günden beri Türk dünayası ve özellik Doğu Türkistan davasına  büyük önem verdiklerini ve Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarını TBMM.başta olmak üzere değişik platformlarda  gündeme getirerek savunduklarını belirterek şöyle konuştu :
Çin, Doğu Türkistan Türklerine  Etnik Soykırım Yapıyor 
  Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Kazaklar  başta diğer Türklere yönelik  kültürel soykırım olmak üzere çeşitli  katliamlar gerçekleştirdiklerini çok iyi  biliyoruz. Bu soykırımın durdurulması noktasında  Türkiye başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile Müslüman ülkelerin ortak hareket etmesi gerektiğini  düşünüyoruz.
Doğu Türkistan’ın  davası  sadece Doğu Türkistan’ın ve Türk Milleti’nin değil, Türk halklarının ve  ve tüm Müslümanların da  bir sorunudur.  Özellikle Doğu Türkistan davası Türkiye’nin en önemli meselelerinden biridir. Çünkü Uygur kardeşlerimiz bugün hem soykırım hem de kültürel soykırımla  toptan yok edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çin, orada Uygurlar ve Kazaklar da dahil olmak üzere Türk halklarına   kültürel soykırımın yanında etnik soykırımla , onları bir Millet olarak tamamen yok etmeye devam ediyor. Kısacası Çin, Doğu Türkistan’da soykırım yapıyor.  Biz BBP. olarak bu konuyu TBMM’de ve başka yerlerde gündeme getirmeye devam edeceğiz. TBMM’de parti olarak yeterli  Milletvekiline sahip olmadığımız için  konu ile ilgili bir  yasa  çıkaramıyoruz. Ancak,bunun dışında elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. yapamıyoruz ama bizler gereğini yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Çin Büyükelçisinin   Toplama Kampları ve  “İkiz ve Kardeş Aile” ile ilgili  Cevabı Tatminkar değil   

BBP.Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici,  Özgür Asya Radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım ile 28 Nisan’da Parti  genel merkezinde   gerçekleştirdiği raportajinde  BBP olarak   kurulduğu 1993 yılından  Türk dünyası ve özellikle Doğu Türkistan meselesine özel önem verdiklerini   hatırlatarak sözölerini şöyle sürdürdü : “Şu mübarek Ramazan ayında  Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimizin  baskı altında olduklarını, oruç ve diğer ibadetlerini Çin’in koyduğu   engeller ve yasaklamalar nedeniyle  yerine getiremediklerini biliyoruz.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Parti genel Merkezimizi bir kaç ziyaret etti. Biz kendisine  Doğu Türkistan’daki Çin tipi toplama kampları ile bir insanlık ayıbı olan sözde “İkiz ve Kardeş Aile Uygulamalarını, Çin hükümetinin  etnik Çinli erkekleri Uygur evlerine yerleştirme politikasını sorduk.  Çin Büyükelçisine  bu insanlık dışı Ancak Çin büyükelçisi bu sorularımıza tatmin edici cevap veremediği gibi hiç bir yorum da yapmadı. Çin Büyükelçisine Uygurlara  Çin anayasası ve  Özerk bölge yasalarında verildiği belirtilen tüm haklarının  uygulamada da verilmesi gerektiğini ve Uygurların de   bölgeye göç ettirilerek yerleştirilen etnik  Çinlilere verilen  ve pratikte uygulanan tüm haklardan yararlanmaları gerektiğini söyledim. Ancak, Çin Büyükelçisi benim bu taleplerimi susukun kalmakla geçiştirmeye çalıştı.

Çin Büyükelçisine ” Doğu Türkistan Biz Türklerin Kadim Ana Yurdumuzdur!” dedim

Çin Büyükelçisine  görüşmelerimizde  kendisine  “Doğu Türkistan Türklerin yurdudur. Siz işgal etmeden önce  bu ülkede Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı ile bağımsız bir devlet vardı. Doğu Türkistan işgal edilmiş bir bölgedir ve oradaki Türk halklarının haklarını ve haklarını vermek zorundasınız. Doğu Türkistan sorununu Türkiye ile barışçıl yollarla çözmezseniz ileride ABD, Almanya, Fransa ve Japonya ve diğer ülkelerle  ile çözmek zorunda kalabilirsiniz. ”  sözleri ile uyarmaya çalıştım.

Çalışmalarımız “Özgür ve Bağımsız  Doğu Türkistan” Kurulana Kadar Devam Edecektir

BBP.Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici, muhabirin  “Doğu Türkistan davası için  bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz ?”  yolundaki sorusunu ise şu sözlerle cevaplandırdı : ”   Bizim BBP:olarak çalışmalarımız ve mücadelemiz  Özgür ve Bağımsız Doğu Türkistan kurulana kadar sürdürülecektir. Doğu Türkistan’da Çin işgali,  sömürüsü  ve Çin saldırganlığı sona erdirilinceye kadar bağımsızlık mücadelesi devam edecektir.  Parti olarak biz bu davayı olumlu bir sonuç alana kadar   devam ettireceğiz. Doğu Türkistan halkı Çin’in işgal ve  sömürgeciliğini  tarihten beri kabul etmedi ve bundan böyle de asla kabul etmeyecektir.  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin bu milli davaları için tarihten beri ve özellikle günümüzde büyük ve  ağır bir bedeller ödemekte olduklarının farkında ve bilincindeyiz. Bugün yaklaşık 3 milyon kardeşimiz Çin’in  Toplama kamplarında esir tutuluyorlar yıllardan beri. Bunu ve Çin’in diğer baskı, zülum ve soykırım uygulamalarını  Türkiye Türk-İslam Dünyası ile  tüm    dünya kamuoyuna duyurmamız gerekiyor.

BBP Genel Başkanı  Sayın Destici Doğu Türkistanlıların Ramazan Bayramını Kutladı

Sözlerinin sonunda Doğu Türkistanlıların Ramazan Bayramını kutlayan ve iyi dileklerini sunan BBP Genel Başkanı sözlerini şöyle sonlandırdı : ” Radyonuz aracılığı ile önümüzdeki hafta kutlayacağımız   mübarek Ramazan Bayramını  Doğu Türkistan’da  ve tüm  özgür dünyada yaşayan  Doğu Türkistanlı kardeşlerimize  kutlu olmasını ve hayırlar getirmesini  Diliyorum. Ayrıca, Doğu Türkistanlı Kardeşlerimin  bir gün  özgür ve bağımsız Ana Vatanlarında bu ve diğer dini ve milli bayramlarını  huzur ve mutluluk içerisinde  kutlayacaklarına olan inancımı de özellikle  ifade etmek istiyorum. ” dedi.

Share
6526 Kez Görüntülendi.