logo

trugen jacn
01 Aralık 2016

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNİN YAPÇAN HAKKINDAKİ KARARI AÇIKLANDI

BM. Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından tanınan Mülteci statüsü ile 2002 yılından beri Türkiye’de yaşayan ve 31 Ağustos 2016’de tutuklanan ve halen  İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel müdürlüğü’ne ait,Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Uygur İnsan hakları aktivisti Uygur Türkü Mülteci Abdulkadır yapçan hakkında T.C. Anayasa Mahkemesi,İstanbul Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesi ve diğer Türk Mahkemelerinden sonra 30 Kasım 2016’de Avrupa İnsan hakları Mahkemesi de kendisinin   baskı,zulüm ve takipten kaçtığı Çin’e veya 3.bir ülkeye’ye gönderilemiyeceğine hükmetti.  Karar  Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da ve hür dünya’da yaşayan Uygur Türkleri Diasporasında  da memnuniyet ile karşılandı.Uygur Türkleri bu tarihi kararı,  kendilerine reva görülen baskı,zulüm,assimilasyon ve soykırım uygulamaları   için Çin’e vurulan bir hukuki  tokat olarak kabul ediyorlar.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Avrupa İnsan hakları Mahkemesi 31 Ağustos 2016’de  31 Ağustas’ta tutuklanan ve halen Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü İnsan Hakları Aktivisti, Cemaat ileri gelen Aksakallarından Abdulkadir Yapçan’ın başvuru talebeni karara bağladığı açıklandı.
13 yıldır, BM.Mülteciler Yüksek Komiserliği ‘nın kendisine tanıdığı Mülteci statüsü ile Türkiye’de yaşayan Abdulkadir Yapçan’ın kaçmak zorunda kaldığı Çin’e veya 3. her hangi bir ülke’ye gönderilmesinin insan hakları ve hukuka aykırı olduğunu belirterek böyle bir uygulamanın Avrupa Birliği Sözleşmesi ve İnsan Hakları bildirgesine ve değerlerine uymadığı için bu ve benzer kararların uygulanamayacağına karar verdi.
Trt.Türkiye’nin sesi Radyosu Uygurca bölümünün haberine göre, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi bu tarihi kararını 30 Kasım 2016 tarihinde yaptığı oturumda verdiği bildirildi.

Türk Mahkemeleri De Daha Önce  Bu Yönde Karar Vermiştir

İstanbul Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesi : 18.10.2016 tarihli kararında tutuklu Abdulkadir Yapçan hakkında Çin yönetiminin Mahkemeye  sunduğu dosyada mevcut ve kendisinin işlediği iddia edilen suç ve cinayetlere ait kanıt ve suçlamaların hukuki ve somut dayanağı bulunmadığı için davanın reddine,tutukluluk halinin hukuki yönden her hangi bir fayda görülmediği için adli kontrol kararının kaldırılarak kendisinin serbest bırakılmasına de karar vermişti.
T.C. Anayasa Mahkemesi :  15.11.2016 tarihli kararında Abdulkadir Yapçan’ın geldiği ülkeye ( Çin’in işgal altındaki DOğu Türkistan’a) veya Kazakıstan ülkesine sınır dışı edilmesine ait işlemlerin geçici olarak durdurulmasına hükmetmişti.

Hukukçular ve Uzmanlar, Uygur Türkü mülteci Abdulkadir Yapçan hakkında T.C. Anayasa Mahkemesi,İstanbul Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesi ve diğer Türk Mahkemelerinin ve en son Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararın tarihi bir tarar olduğunu ve Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı,zulüm, asimilasyon ve soykırımların  Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri ile  ve Avrupa İnsan hakları Mahkemesi tarafından de tescil edilmiş  en açık ve net  bir kanıt olduğunu  belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1918 Kez Görüntülendi.