logo

trugen jacn

AVRUPA BİRLİĞİ,UYGUR SOYKIRIMI İÇİN ÇİN’E KARŞI YAPTIRIMININ SÜRESİNİ UZATTI

Avrupa Birliği(AB)dört Çinli diplomat ile bir Çin merkezli şirketini daha  yaptırım   listesine ekledi. Önümüzdeki ayın başlarında resmen kabul edilecek olan bu yaptırım  kararı, Aralık 2020’nin sonlarında imzalanan Çin-AB yatırım anlaşmasını tehlikeye atmasına rağmen alındığı bildirildi. Avrupa Birliği yaptığı açıklamada bu  ek yaptırım kararının , Çin’in  işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar başta diğer Müslüman Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı   tepki olarak  alındığını duyurdu.

AB Çin'e uyguladığı Uygur zulmü yaptırımını uzattı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Avrupa Birliği(AB) üst düzey bir güvenlik direktörü de dahil olmak üzere dört Çinli yetkiliyi, Çin’in  Uygur bölgesindeki insan hakları ihlalleri suçları  nedeniyle Mart/2022  ayında yaptırım listesine ekledi. Pekin ise,bu yaptırım kararına karşı, Avrupalılara kendi yaptırımlarıyla karşılık verdi.

AB’nin Çin’e yönelik yaptırımları,  Tiananmen Meydanı’ndaki demokrasi yanlısı gösterilere rejimin yaptığı baskının ardından 1989’da AB’nin silah ambargosu uygulamasından bu yana ilk önemli “kısıtlayıcı önlem” olduğu bildirildi.

AB’nin kara listeye aldığı isimler arasında kuzeybatı Çin’de(Doğu Türkistan’da) yaşayan  Müslüman Uygurlar ve diğer Müslüman Türk halklarının  toplu olarak tutuklamakla suçlanan Sözde Uygur Özerk Bölgesel  Kamu Güvenliği Bürosu müdürü Chen Mingguo da yer alıyor. AB, Chen’in ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu söyledi.

AB, yaptırım kararının gerekçesi olarak ise, “Uygurlara yönelik büyük çaplı keyfi gözaltılar ve aşağılayıcı muameleler ” olduğunu açıkladı.

Çin’in AB Büyükelçisi Zhang Ming, AB ile uzun süren müzakerelerin ardından, “Avrupa tarafının neden olduğu engeller” nedeniyle yatırım anlaşmasının tehlikede olduğunu söyledi.

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/ab-cine-uyguladigi-uygur-zulmu-yaptirimini-uzatti-1641238

Share
200 Kez Görüntülendi.