logo

trugen jacn

FİNİKE BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ’NDEN URUMÇİ KATLİAMI İÇİN ÇİN’E ORTAK KINAMA!

İşgalci Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi Katliamının 12. yıl dönümünde Antalya İlimize Bağlı Finike İlçemizden örnek, belki bir ilk diyebileceğimiz, Doğu Türkistan Türkleri için çok önemli ve çok değerli Çin zulmün kınama ve Uygur Türklerine destek ortak  açıklaması  geldi. Finike Belediye Başkanı Sayın Mustafa Geyikçi’nin imzası ve öncülüğünde Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İYİ Parti’ye mensup Belediye Meclisi Üyelerinin ortak imzası ile Çin Zulmünü  karşı Ortak Kınama Açıklaması yayınlandı. Finike Meclisi üyesi tüm siyasi partisine mensup üyelerin  ortak ortak imzası ile yayınlanan bu Ortak  bildiride :  ” Türk Milletinin   tarihinden bugüne kadar miras kalan medeni vasfı ve insan onuruna bağlılığı, bağlılığı  sebebiyle  Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Uygur Türk Halkına yönelik  baskı ve zulüm uygulamaları insanlık onuru ve vicdan dışı aykırı eylemlerdir. Finike İlçesi Belediye Meclisi olarak Doğu Türkistan Türkleri başta  tüm dünyada zulüm altında olan tüm mazlumlarla  dayanışma içinde olduğumuzu ifade ederiz. Yapılan bu insanlık dışı baskı ve zulumleri şiddet protezto eder,bu yapılan saldırılar ve zulümleri şiddetle kınıyor ve  Zalimleri bir an önce bu baskı ve zulümlerine  san vermeye çağırıyoruz.”   denildi.   

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ÇİN BASKI ZULMÜ İLE TÜM ZALİMLERİ KINAMA BİLDİRİSİ

 

UYGUR TÜRKLERİ SORUNU NEDİR?
Uygur Sorunu, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 1960’lı tartışmadan beri devam eden dini- etnik bir çatışmadır. Uygurlar 1863’te bağımsızlığına kavuşan Doğu Türkistan’da Yakup Han başkanlığında “Doğu Türkistan İslâm Devleti” kurulmuş ve bu devlet; Osmanlılar, İngiltere ve Rusya tarafından tescillidir. Çin tarafından 1949 yılında ilhak kullanılmış ve halen Çin’de bulunanlar. 1953 nüfusna göre Doğu Türkistan’day %90 ı’ Ugurlar, %10’unu ise Han Çinlileri oluşturmaktadır. 2000 gelinebilecekler ise %40.57 Han Çinlileri, %45.21 i iseygurlardan oluşmaktadır. Elli sene gibi kısa bir süre içinde bu de görüntülenen ana model tarafından yönlendirilebilir Uygur’a benzer bir şekilde ve benzer şekilde tanıtılmak için izlenen tasarlanmaktadır.
“Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Doğu Türkistan’da olması gereken bir ülkedir. Bu, Çin Halkın Cumhuriyeti’nin Doğuştan’da hedeflenen mezalim, 1948 Türk Hakları Beynamesine, 1954 La Kültür Mallarının Korunmasına Dair Sözleşmeye ve 1972. Her Türlü Irk Ayrımcılığının Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’ye aykırıdır.Türk Milletinin ekimi miras kalanına bağlılığı yüksek medeniyet, Çin Halkı tarafından Uygur Türk Halkına yönelik eylemlere ve insan eylemidir.
Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı pasaport verme zorlaştırılmaktadır. Bu durum en insan haklarından biri olan seyahatlerde temelin kısıtlanması olarak değerlendirilmektedir. Çin, Uygur Türklerine insanlık dışı uygulamalarda bulunmaya devam etmektedir.

  • Zorunlu göç ettirilme ve bölgeye Çinli nüfus ithali
  • Kültürel ve dini yasaklar ve kısıtlamalar,
  • Eğitim, ekonomi ve sağlıkta kısıtlamalar
  • Zorunlu kürtaj
  • Nüfusa kaydetmeme suretiyle vatandaşlık hakkından mahrumiyet
  • Barışçı gösterilerin yargısız infaz fırsatlarına dönüştürülmesi
  • Keyfi gözaltılar ile seri ve adil olmayan yargı süreçleri sonunda idamlar

Yasaya göre, Doğu Türkistan’da birlikte  namaz kılmak, dini giysilerle iş yerlerine gitmek, kadınların başörtüsü takması ve kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer sembolleri kullanması suç sayılmaktadır. Ayrıca öğrenciler ve devlet memurları için oruç tutmak da yasaklanmıştır.

 Doğu Türkistan’da yüz binlerce Müslüman Türk zor yıllar geçiriyor. Bölgede uzun zamandır Çin’in yayılmacı ve kontrol edici politikaları var ve bu politikalar nedeni ile Uygur Türkleri acı çekiyor  ve göz yaşı döküyor. Doğu Türkistan’da yaşanan Uygur dramını  ele alarak  onların yaşadıkları  dramı gözler önüne koymak ,burada yaşanan insanlık dışı uygulamaları kınamak istiyoruz. Bu vesile ile tüm Dünya’da  haksız uygulamalarla esaret altında tutulan ve ve özgürlükleri kısıtlanan tüm insanların bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını bekler. ,

 5 Temmuz 2009’da Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygur Türklerinin acımasızca  katledildiği  Urumçi  katliamının üzerinden henüz 12  yıl geçti acısı ise ilk günkü gibi taze kaldı.

Urumçi’de Uygur Türklerine yönelik yapılan saldırılarda resmi kayıtlara göre 197, gayri resmi kayıtlara göre ise bine yakın Uygur Türk’ü katledilmiştir.

Finike Belediyesi Meclis üyeleri olarak devamlı  ezilen ve yok edilmek istenen insanların yanında olduğumuzu bildirir. Başta Doğu Türkistan ‘da Uygur Türklerine yapılan mezalimi ve tüm dünyada  mazlumlara yapılan mezalimleri şiddetle kınıyoruz.

Bir bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

  Mustafa GEYİKÇİ

Finike Belediye Başkanı

 

Sıdıka GÖKYAR KIZILCA                CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Ali BAĞRIYANIK                               CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Volkan AYDINER                              CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Sadullah ÖZGÜL                               CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi
Mete APAYDIN                                 CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

İsmail ŞENTÜRK                             CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Selçuk YİĞİT                                    CHP Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Ertürk YAZAR                                  İYİ Parti Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Arif ERTUĞ                                      İYİ Parti Finike Belediyesi Meclis Üyesi

Abdülkadir ÇELİK                          MHP Finike  Belediye Meclis Üyesi

Çiğdem AYTEKİN                          MHP Finike  Belediye Meclis Üyesi

Mehmet SARICOBANOĞLU       MHP Finike  Belediye Meclis Üyesi

Remzi KOCA                                   MHP Finike  Belediye Meclis Üyesi

Emrah ERDOĞAN                        AK PARTİ Finike Belediye Meclis Üyesi

Derya AKDENİZ                          AK PARTİ Finike Belediye Meclis Üyesi

Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ