logo

trugen jacn

ABD.YAHUDİ STK.LAR KONSEYİ:ÇİN’İN UYGURLARA YÖNELİK BASKI VE ZULMÜ BİR SOYKIRIMDIR

خىتاي كوممۇنىستىك پارتىيەسىنىڭ تارىخى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’de yaşayan Yahudi toplumunun en üst  politik oluşumlarından  Yahudi Sivil Toplum Teşkilatları Birliği   oybirliği ile  bir karar alarak  Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar başta diğer Türk halklarına yönelik  baskı,zulüm ve ihsan hakları ihlallerinin bir etnik soykırım olduğunu ve insanlık dışı uygulamaları in güçlü şekilde protesto ederek  lanetlediklerini açıkları.

Özgür Asya radyosunun The Jerussalam Post   gazetesini kaynak göstererek verdiği haberde  ABD merkezli  Yahudi Sivil Toplum Kuruluşlar Konseyi  geçtiğimiz günlerde  tüm ülkelerde faaliyet gösteren yerel Yahudi STK.lar ve Oluşumların Temsilcilerinin katıldığı bir konferans düzenlemiştir.  gün devam eden bu konferansta Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk halkına yönelik baskı ve zulüm uygulamaları hakkında şu kararları almıştır :

1- Yahudi Sivil Toplum Kuruluşları Konseyi ÇKP Yönetiminden Uygur bölgesinde yaşayan ve azınlık olarak tanımladığı Müslüman Uygurlar ve diğer Müslüman halklara  karşı yürütmekte olduğu soykırım uygulamalarına derhal son vermelidir.

2- ÇKP Yönetimi sınırları içinde yaşayan  ve Çinli olmayan diğer tüm  milli ve dini kimlikli  tüm azınlık halklara karşı baskı,zulüm ve insan haklarını ihlallerine durdurmaya çağırır.

3- Yahudi STK.lar  Konseyi olarak  bağlı tüm  Kuruluşlara  Çin’in Uygur soykırımına karşı her  türlü tepkiyi göstermeye ve bu soykırımın durdurulması için  ÇKP Yönetimine çağrılarını sürdürmelerini talep eder.

4- Yahudi STK.lar Birliği Konseyi ve bağlı kuruluşlar olarak  faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki diğer STK.lar ve Oluşumlar ile sıkı bir iletişim ve işbirliği  tesis ederek ” ÇKP Yönetiminin Uygurlara Yönelik  Acımasız  ve  vahşet

derecesindeki uygulamalarına karşı  gerekli önlemeleri almak için yeni Sivil Direniş ve Tepki  Hareketleri kurmayı tavsiye eder.

ABD Yahudi STK.lar Konseyi

ABD başta olmak üzere dünyanını çeşitli ülkelerinde yaşayan Yahudi toplumunun  kurduğu STK.ların üye olduğu   Yahudi Toplumunu yönlendirmeye yönelik olarak kurulan en güçlü  politik  merkezlerinden birisidir. Yahudi STK.lar Konseyi ABD’de çok güçlü bir Lobi guruplarından birisi  olarak  aldığı karrlar ve çalışmaları önemli bir etkiye sahiptir.Ayrıca ABD Parlamentosunda(Senato ve Temsilciler Meclisi)’da  önemli tesir gücü ve  yaptırım gücü vardır.

 

Share
108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ