logo

trugen jacn

ABD BAŞKANLIK SEÇİM KAMPANYALARININ ODAK NOKTASINDA NEDEN UYGURLAR VAR (31)

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DKİ  CİNAYETLERİNE AİT  DEHŞET VERİCİ SON GÖRÜNTÜLER  (29)

Mehmet Emin HAZRET

Joe Biden Seçim Komisyonu sözcüsü Andrew Bates 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Çin hükümetinin Uygurlara yönelik dilde anlatılması imkansız olan zulmü açıkça soykırımdır” dedi. Zhou Biden, katliama şiddetle karşı çıkıyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin dört gün süren kurultayı, Başkan Donald Trump’ın, 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde partinin başkan adaylığını kabul ettiğini açıklamakla beraber, geçen 4 yıl içinde yaptığı hizmetleri sıralarken Çin hakkında şöyle konuştu;  Çin işlerimizi çaldı, bizi soydu. Ülkemizi körü körüne soymaya devam etmesine izin vermem için bana yalvardılar. Ancak Amerikan halkına verdiğim sözü tuttum. Çin’e karşı Amerika tarihindeki en sert, en güçlü eylemleri gerçekleştirdim.

İki üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, 25 Ağustos’ta Politics dergisine verdiği demeçte, Trump yönetiminin Çinin Doğu Türkitan’daki etnik soykırım politikası konuda kesin bir tavır aldığını söyledi.

politics dergisindede yer alan habere göre, Beyaz Saray’daki üst düzey liderlik şu anda Uygurlara yönelik baskı üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Komitesi ve İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle acil görüşmelerde bulunuyor. Görüşmeler sırasında durumu “katliam” olarak adlandıracaz veya  “insanlığa karşı suçlar” veya “etnik temizlik eylemleri” olarak yorumlanacak tartışması sürdüğünü açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “soykırım” terimi konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, “Çin’in, Sincan’daki insan hakları ihlallerini durdurması için çalışıyoruz ve çeşitli önlemler konusunda değerlendirmelerde bulunuyoruz” ifadesini kullandı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot ise yaptığı açıklamada, “Çin’in eylemleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir etnik azınlığa yönelik en büyük baskıdır.  Trump bu konuda cesur adımlar attı” diye konuştu.

Joe Biden Seçim Komisyonu sözcüsü Andrew Bates 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Çin hükümetinin Uygurlara yönelik dilde anlatılması imkansız olan zulmü açıkça soykırımdır” dedi. Zhou Biden, katliama şiddetle karşı çıkıyor.

Wangyi Avrupa ziyareti

Wang Yi, 25’inden itibaren sırasıyla İtalya, Hollanda, Norveç, Fransa, Almanya ve diğer beş Avrupa ülkesini ziyaret etti.

İlk durak İtalya

Wang Yi, İtalya’daki ilk durağı sırasında İtalya Başbakanı Giuseppe Conte tarafından reddedildi ve sadece telefonla görüşüldü. Wang Yi, Ocak 2019’da İtalya’yı ziyaret ettiğinde, Conte onunla şahsen tanıştı ve “Kuşak ve Yol” girişimine desteğini ifade etti.

Hollanda

Wang Yi Hollanda’yı ziyaret ettiğinde, Başbakan Mark Rutte ile görüşmesine rağmen, Dışişleri Bakanı Stef Blok ile de görüştü. Ancak Hollanda Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre iki ülkede “Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası”, yasa koyucuların ve muhabirlerin Hong Kong hükümeti tarafından tutuklanması ve Yasama Konseyi seçiminin ertelenmesi gibi konular ele alındı.Hollanda da Hong Kong’daki durumdan büyük endişe duyuyor. Raporlara göre Bullock, Sincan’daki Uygurların durumu ve Çin’in dini özgürlüğü resmi olarak bastırması, özellikle de Müslümanların, Hıristiyanların ve Tibetlilerin insan hakları durumu hakkında endişelerini dile getirdi.

Norveç

Rapora göre Wang Yi’nin Norveç ziyareti sırasında yaptığı konuşma da tartışmalara neden oldu. Hong Kong’un “geri dönen” protestocuları Nobel Barış Ödülü için yarışmaya aday gösterme çağrısı sorulduğunda, Çin’in Nobel Barış Ödülü’nü siyasallaştıran kimseyi görmek istemediğini ve bu ödülün “Çin’e müdahale” için herhangi bir şekilde kullanılmasına kesinlikle karşı çıktığını söyledi. içişleri”. 2010 yılında Çinli bir muhalif olan Liu Xiaobo, Çin-Norveç ilişkilerinde uzun bir süre düşüşe neden olan Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Carl von Ossietzky – Alman gazeteci 1935 de Nobel barış ödülü aldı. Ceza evinde ödülü teslim aldı.

Fransa

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa gezisinin dördüncü ayağı olan 28’inde Fransa’ya geldi. Fransız Uygur Derneği ve Özgür Tibet Öğrenci Derneği, Fransız hükümetini tutumunu açıkça ifade etmeye ve Çin’e insan haklarına zulmü durdurması için baskı yapmaya çağırmak üzere sabahları Dışişleri Bakanlığı’nın yanında toplandı.

Almanya

Wangyi Almanyada Uygurların en sert protestosu ile karşılaştı.

Avrupa’yı ziyaret eden Çin dışişleri bakanı Almanya’ya varmak üzere. İki ülkenin resmi açıklamalarına göre, Wang Yi Almanya’da sıcak bir şekilde karşılanacak. Federal Parlamento İnsan Hakları Komitesinin üç üyesi, Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ı Çin’in “güvenilir bir ortak olma özelliğini” kaybettiği konusunda uyardı.

Kanalımıza abone olarak Doğu Türkistan davasına desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz.

Share
639 Kez Görüntülendi.