logo

trugen jacn
29 October 2016

TARİHTE HUN BOKSU, ÇİN KUNGFUSUNA GALİP GELMİŞTİ

Türk _ Çin Kung Fu sporu galibiyet resimleri ile ilgili görsel sonucu

YÜCEL TANAY
Dövüş sanatlarının  çıkışı ve  aidiyeti konusunda  yanlış bir tez vardır. Bu yanlış tezlerin başında  dünya’ da  var olan ve bilinen  tüm savaş sanatlarının dayandığı yer Çin’dir. Japonlar bugün en bilimsel ve iyi yapanlar olmalarına karşın onlarda bunun Çinlilerden etkilenerek geliştirdiği iddia edilir .  Yani bize ve herkese bu böyle anlatılır.  Bütün bun yanlış kanaat ve teezlerin gerçeği ve aslı  ise bütün bunlardan tamamen  farklıdır.
wipbet

Çin tarihinde Kung-fu savaşçılarının efsaneleri, mistik ve doğaüstü güçleri olduğu öne sürülür. Çinlilerin bu spor dallarında  kazandıkları zaferler dile getirilir. Bugün vizyonda ki birçok sinema filmine de bu konu taşınmıştır, ve müthiş görsel şölen halinde  seyirciye sunulurlar. Bu  Çinli Kung-fu savaşçıları önüne hangi millet’ten kim çıkarsa çıksın,tümü   dümdüz edilivermiş, Çinli güdük kahramanlar herkesi yenmiştir.  Fakat bu tarihsel belgelerin hiç birinde Türkler ile karşılaşan Kung-fu savaşçılarının kazandığı bir zaferden bahsedilmez .  Çünkü  Çinlilerin bir çok şeyi biz Türklerden öğrendiği gibi, savaş sanatını  de bizden öğrendikleri gerçeğini tüm maharetlerini kullanarak gizlemelerine rağmen, bu sanatı de biz Türklerden öğrendikleri gerçeğini  gizlemeyi başaramadıkları görülür ve bu doğrular satır aralarında  açıkça göze çarpar.
Savaş sanatlarının icra edilmesindeki temel mantık, savaşçılarını ustalık ve becerileri ile  en üst kademeye çıkarmaktır. Şimdi, doğu  sporlarında yapıldığının aksine,  bir savaş sanatı kendi bünyesinde çeşitli çalışma sistematiklerini barındırırlar. Örneğin Kılıç ile kesme, kılıcı hızlı çekme, zırhla yüzme, ip bağlama, bıçak teknikleri, ata binme, at üstünde silah kullanma, ok atma, silahsız savaş teknikleri vb… birçok tekniği bir arada çalıştırır. Yani bir bütündür. Bugün doğu sporları kılıç ve benzeri wipbet giriş
objelere karşı geliştirilen saldırı teknikleri olmasına karşılık,  kılıç yolundan bir haber öğretilmektedir ve bu yüzden hiçbir işe yaramamaktadır, çünkü altında yatan stratejiyi kavraması mümkün değildir.

Türk _ Çin Kung Fu sporu galibiyet resimleri ile ilgili görsel sonucu

Her Neyse, Biz Asıl  konumuza Dönelim;
Çin’in ünlü filozof ve savaş sanatı otoritesi olarak  Sun Tzu (Sun Zi, Sun-tzu, Sun Tse, Ssun-ds, Sun Tzu, Lao Tsu)’ kabul edilir. Bu  Çinli savaş sanat usutasının  Savaş Sanatı adlı  ünlü  bir eseri vardır ki hem iş hem de birçok alanda onun düşüncelerine dayanan  felsefeler uygulanmaktadır. Kendisi M.Ö 500 de yaşamıştır. Türkler, Çin tarihinde ve Çin’de etkin oldukları dönem olarak M.Ö 1050 ile M.S 220 yılları arasında çok daha  etkin olmuşlardır. Türkler ve Çinliler çok fazla savaşmışlar  ve bu savaşlarda Türklerin galibiyeti ise tartışmasızdır. Hatta Çin’de bir  kaç dönem Hakan olarak hükmettiğimiz  da göz önüne alındığında Çinlilerin yaşamlarına ve tarihlerine ne kadar çok  ve önemli katkılarda bulunduğumuz gerçeği açıkça  ortaya çıkar.
Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi Çin tarihinde önemli yer tutan Kung-fu savaşçılarının Türklere karşı bir tek  kez bile zafer kazanamadığını görüyoruz. Bu derece önemli ve neredeyse yarı tanrı pozisyonunda görülen bu efsane savaşçılar acaba neden Türklere karşı hiçbir zafer elde edememiştir? Özellikle M.Ö 206 ile M.S. 220 yılları arasında  Çin’de ciddi bir Türk akını ve etkisi  söz konusu olmuştur. Bu dönem aynı zamanda T-Sin ailesi ile başlayan Han sülalesinin egemenlik zamanıdır. Hatta Çin adının da bu aileden geldiğine inanılır. Bu dönem aynı zamanda Kung-fu’nun en popüler olduğu ve geliştiği dönemdir.
Çin ve Türk tarihi karşılaştırıldığında (yine en eski kaynaklardan biri Çin tarihidir) bizlerin onların savaş sanatlarına yaptığımız etki açıkça görülmektedir. Hatta Türklerle baş edemedikleri için , Türkler gibi savaşan atlı birlikler kurmaya çalıştıklarını da biliyoruz. Doğal olarak bizleri yenmek için bizlerin yöntemlerinden yararlanan Çinlilerin Kung-fu’sunu Hun Boksu’ndan kopyaladığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.  Örneğin Kung-fu’nun Hun-gary diye bir stili vardır. Savaş sanatlarına olan incelemelere bakıldığında da judo ve onun atası olan ju-jutsu’nun Türklerin Kuraş’ınden ( Türk boylarıınca günümüzde de Güreş- Çiliş-Çalış vebenzeri  adlarla anılmaktadır.)  alınması gerçeği ortaya çıkar, çünkü temel tekniklerin birçoğu  Güreş’te/ Kuraş’da bulunmaktadır. Aslında bu çokta şaşılacak bir   sonuç hiç değildir.   Çünkü, biz Türkler gibi  Zaten savaşçı bir milletin bu teknik ve oyunlara   sahip olmasından daha doğal bir şey de yoktur.

Türk _ Çin Kung Fu sporu galibiyet resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » »

Share
2397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ