logo

trugen jacn
02 January 2016

İŞGALÇI ÇİN,” YENİ TERÖR” YASASI İLE DOĞU TÜRKİSTAN’DA YENİ TERÖR DALGASI BAŞLATTI.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
İşgalcı Çin’in Merkezi Halk Kurultayı’nda kabul edilen Sözde “Yeni Terör Yasası ”’ ile işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da yeni bir Çin devlet terörü dalgası başlattığı bildiriliyor.. Yıl başı kutlamalarını bahane eden İşgal yönetimi ülke genelinde devlet terörünün dozunu arttırarak sürdürüyor. Yılbaşı günü başkent Urumçi ve Kaşgar başta olmak üzere Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinde genel arama tarama ve kontrolleri sıklaştırdığı belirtiliyor.
İsveç Merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi(Uyhewer.com.) sitesinde yer alan bilgilere göre 31 Aralık 2015 günü akşam saatlerinde Urumçi şehri’nin İttifak caddesinde topluca yolda yürümekte olan 4 Uygur gencini “Yasadışı olarak topluca  aynı yerde bulunmak ve kamu düzenini bozmak” iddiası ile insanlık dışı bir tarzda tartakladıkları ve işkenceler yaparak tutuklayıp göz altına aldıkları bildiriliyor. Cadde’de feci şekilde dövülerek tartaklanan 2  gencin ise,ağır derecede  yaralandığı açıklandı.İşgal Polisinin faşist tutumunu uzaktan izleyen kişilerden gözüne kestirdikleri 7 genci daha sebepsiz yere tutuklayarak götürdükleri belirtildi.
Aynı gün Kaşgar’da kontrol ve genel aramalar gerçekleştiren Çin işgal polis ve askerleri 16 Uygur gencini “ yasaklanan  dini içerikli kitapları bulundurdukları” iddiası ile tutukladıkları bilgisi yer alıyor.
Ayrıca,Doğu Türkistan’in Gulca,Aksu,Kaşgar,,Yarkent,Hoten ve Karamay şehirlerinde de işgal Polis ve askerlerinin devriye ve caydırma amaçlı olarak sayılarının birkaç misli arttırdıldığı,Cami ve Mescitlerde 24 saat aralıksız olarak Nöbetçi bulundurulduğu gelen bilgiler arasında.

Uzmanlar,Çinli işgalcıların Doğu Türkistan’da günden güne arttırdığı baskı,zulum ve soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Uygur Türklerinin tepkisinin önlenmesi için bu faşisizm temelli insanlık dışı tedbirlere başvurduğunu ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ