logo

trugen jacn

BAFRALI YAZAR SAYIN AYDEMİR : ÇİN,BİZİ İÇERİDEN KUŞATMAK VE FETHETMEK İSTİYOR

Samsun’un Bafra İlçesinde yayınlanan Altınova Gazetesi yazarı Sayın Ayhan Aydemir Türkiye’deki Çin Temsilciliklerinin Bafra İlçesindeki Faaliyetlerine dikkati çeken çarpıcı bir haber yorum kaleme alarak Altınova Gazetesinde yayınlamış bulunuyor. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı çok duyarlı, Milli duygularının çok güçlü olduğu bu İlçemize yönelik özel ilgisi dikkatlardan kaçmıyor.

Çin Bizi İçerden Kuşatıyor

Hamit GÖKTÜRK(UYHAM)

Çin İşgal yönetiminin Türk ana yurdu Doğu Türkistanda yaşayan Türklerimize karşı uyguladığı baskı, zulüm, katliam ve asimilasyon karşısında Türkiye,İslam dünyası ve dünya kamuoyunun hassas bir hale geldiği ve hatta ayağa kalktığı bir süreçte Çin yönetiminin Bafra’ya olan özel ilgisi dikkatlerden kaçmıyor.

Dünyanın her yerinde Çin ‘in insanlığa sığmayan bu vahşeti Çine karşı büyük bir tepki oluşturdu. Çin, bu olumsuz havayı yok etmek için bir takım atraksiyonlar ile bazı hamleler denemeye başladı. Türkiye’de bazı kurum ve kuruluşlara ortada hiç bir sebep yok iken, karşılıksız hediyeler vermek suretiyle bir sempati atmosferi oluşturmaya çalışması dikkatlerden kaçmıyor.

Baskıcı ve Soykırımcı Çin yönetiminin bu göz boyama hamlelerinden birisi de Samsun’un Bafra ilçesinde da meydana geldi. İlçemisde bulunan Fatih Ortaokuluna Huawei adlı Çinli elektronik firması 30 adet bilgisayar ile bazı teknoloji ürünü hediyelerde bulundu. Hediyelerin (Bağış) teslim töreninde Bafra Kaymakamı ve ilçe Milli eğitim Müdürü de hazır bulundu. Biz hem kaymakamın, Hem de ilçe milli eğitim müdürünün devlet-millet sevgisinden asla şüphe etmeyiz. Uygur Türklerine yapılan zulüm karşısında yüreklerini yandığına da inanıyoruz. Bu kabulü, Devletin diplomatık  bakışına ters düşmemek için yaptıklarına inanıyoruz. Ancak, ifade edelim ki Bafra kamuoyu bu bağışların kabulünden oldukça rahatsızdır. Devlet kurumlarımızın Çin yönetiminin Bafra halkını aldatmaya ve bu göz boyamaya yönelik bu karşılıksız bağışlarını asla kabul etmemelerini yürekten diliyoruz.

Fotoğraf açıklaması yok.

Çin’in Bafra İlçemize Olan Özel İlgisinin Nedenleri

Samsun’un Bafra İlçesi 150 bin nüfusu ile belki de ülkemizin en kalabalık ilçelerinden biridir.Bu İlçemizin halkı kültürlü, yüksek öğrenim gören insanlarının fazla oluşu ile öne çıkıyor. Böyle bir aydın tabakanın büyük oranda bu Şirin İlçemizin tabanını oluşturması ülkemiz ve Türk dünyası duyarlılığını öne çıkarıyor. Özellikle mazlum Doğu Türkistanlı Soydaşlarına karşı özel sevgisi ve ilgisi ise çok eskilere dayanıyor.

Fotoğraf açıklaması yok.

2000’lı yıllardan beri Samsun Türk Ocaklarımız ile Samsun Ülkü Ocaklarımız ile özellikle Bafra İlçemizde Ülkü Ocakları,İnsanı Yardım Derneği başta bir çok STK.’nun bu İlçemizde Doğu Türkistan temalı bir çok etkinliklere ev sahibi yapmalarının Çin yönetimi tarafından dikkatle izlendiği ve bu ilçemizdeki özel ilgisinin bu faaliyetlerden kaynaklandığı açık ve net olarak görülüyor. Ayrıca, Samsun İlimizde Doğu Türkistanlı onlarca öğrenci eğitimlerini tamamladılar ve halen yüz kadarı de burada öğrenimlerini sürdürmektedir.Samsun Ondokuzmayıs Ün.’de tahsil gören Uygur Türkü öğrencilerimiz bu ve civar illerimizde Doğu Türkistan davasına yönelik bir çok kültürel ve tanıtıcı faaliyetler gerçekleştiriyorlar.Ayrıca,Samsun’da faaliyet göseren İFAM Merkezinin kurucusu ve ülkemizin ünlü din bilginlerinden ve Hatiplerinden Sayın Dr.İhsan Şenocak Hocamız vaaz ve irşat faaliyetlerinde Doğu Türkistarn’ı sürekli gündeme getiriyor.Bütün bunların Çin işgal yönetimini ciddi şekilde rahatsız ettiği Çin Büyükelçiliğinin bu girişimlerinden anlamak zor değil. Bu yöntem Çin’in geleneksel ,tarihi ve sinsi bir aldatma taktiğidir.Düşmanını böylesi hediyelerle tatlı sözlerle avlayarak yola getirerek avlamak. Ancak Türk Milleti Bilge Kağan Atamızın 1300 yıl önce Orhon Bengu Taşlarına kazdığı Çin hakkındaki altın değerindeki öğütlerine yürekten bağlılar. İşgalci Çin’in Türklere uyguladığı baskı, zulüm, katliam ve asimilasyon karşısında Türkiye ve dünya kamuoyunun ayağa kalktığı bir süreçte Çin’in bu Milliyetçi duyguları çok güçlü ve Soydaşlarına çok duyarlı bu İlçemize olan ilgisi bu ülkenin art niyetli ,yalanlarla dolu, yüzsüz ve sahte tavrını bir kez daha ortaya sermiş oluyor. İşgalçi Çin’in Bafra İlçemize olan bu özel ilgisi, ve özellikle bilgisayar hediye etme sahtekarlığı Bafralı Kardeşlerimizin ve değerli STK.larımızın Doğu Türkisan’daki Çin soykırımına yönelik önemli ve değerli çalışmalarının Çin Büyükelçiliğini ciddi şekilde tedirgin ettiği net ve açık. Bu da bu olayın sevindirici bir yönü olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmaya ve yola devam.Mücadelemiz özgür ve bağımsız Doğu Türkistan kurulana kadar aynı heyecan ve şevkle devam edecektir. (HG)

Fotoğraf açıklaması yok.

Kaynak : https://www.altinovagazete.com/bafra-haber/cin-bizi-icerden-kusatiyor-h41497.html? ( HABER: HAYDAR YILDIRIM)

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1597 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ