logo

trugen jacn

YAHUDİLER’DEN İNGİLİZ HÜKÜMETİNE ÇAĞRI : ÇİN’İN UYGURLARA SOYKIRIMINI ENGELLE!

İngiltere’de yaşayan Yahudi Toplumunun Önderleri İngiltere hükümetine Uygur Türkleri ile ilgili bir çağrıda bulundu. Yahudi Önderlerin Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere de Hitler’in kendilerine uyguladığı gibi bir ‘Holokost cinayeti uygulamaması için gerekli tedbirlere başvurması talebi ile hükümete baskı yaptıkları bildirildi.

İngiltere'de Yahudiler, Doğu Türkistan'da bir 'Holokost' yaşanmaması için hükümete baskı yapıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere’de yaşayan Yahudi Toplumunun Önderleri İngiltere hükümetine çağrıda bulunarak Hitler’in Yahudilere yaptığı Holokost cinayetlerini Çin’in Uygur Türklerine de uygulamasını engellemesini istedi. Yahudi din adamları,Hahamlar ve bazı Yahudi liderler İngiltere hükümetine, Uygurlara yönelik “acımasız muameleye karşı daha güçlü bir duruş sergilemesi” için Çin’e baskı yapma çağrısında bulundu.

‘Nazi Almanya’sında yaşananlarla benzerlikler var’

İngiltere Yahudi Temsilciler Kurulu Başkanı Marie van der Zyl, Başbakan Boris Johnson’a yazdığı mektupta, “Biz Yahudi topluluğu, Holokost ile karşılaştırmalara her zaman tereddüt ediyoruz. Ancak şu an Çin’de yaşananlarla 1930 ve 40’larda Nazi Almanya’sında olanlar arasında benzerlikler var” dedi.

The Guardian’ın aktardığına göre Yahudi örgütü, Uygurlara yapılan uygulamaların günümüzün en büyük hak ihlali olduğu görüşünde.

Yahudi insan hakları örgütü olan René Cassin, Doğu Türkistan’da Uygurların ve diğer azınlıkların kamplarda tutulmasına dikkat çekmek amacıyla Holokost Anma Günü vesilesiyle dinler arası diyalog etkinliğine ev sahipliği yapacak.

‘Başka insanlara karşı işlenen suçlara sessiz kalmak ahlaki açıdan savunulamaz’

René Cassin’in Direktörü Mia Hasenson-Gross, Yahudi Soykırımı Anma Günü’nün hak ihlaline uğrayan başka insanlara odaklanmak için bir vesile olması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Hasenson-Gross, “Biz bunu daha önce yaşadık. Şimdiki tek fark, harekete geçmek için hala zamanımızın olması. Yahudilerin bu zulmü duyurmak için ahlaki bir görevi var. Sivil toplum örgütleri şirketler, karar verici kişiler bir daha asla 1930’larda olduğu gibi sessiz kalmamalıdır” diye konuştu.

Masorti Yahudiliğinin kıdemli hahamlarından Jonathan Wittenberg ise, “Zulmün ne anlama geldiğini yaşayarak öğrendik. Başka insanlara karşı işlenen suçlara sessiz kalmak ahlaki açıdan savunulamaz” dedi.

KAYNAK : https://tr.euronews.com/amp/2021/01/24/ingiltere-de-yahudiler- dogu-turkistan-da-bir-holokost-yasanmamas-icin-hukumete-bask-yap-yo?_

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ