logo

trugen jacn

UYGURLARIN VİCDANI Doç. Dr.İLHAM TOHTI’NIN KIZI CEVHER İLHAM, BABASI İÇİN KONUŞTU

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Ben Cevher İlham. Çin’in 2014  Ocak ayında Pekin’deki evinde  tutuklayarak ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiği ve ana vatanımda Uygurların vicdanı olarak anılan Uygur insan hakları savunucusu ve aynı zamanda bir bilim insanı olan Doç.Dr.İlham Tohtı’nın ABD.’de Üniversite öğrenimi gören kızıyım. Babam Dr.Tohtı Uygur bölgesi’nde yaşamakta olan Türk asıllı Uygurların de aynen Çin’de yaşayan etnik Çinliler gibi eşit hak ve hukuklarına sahip olmalarını istedi. Çin anayasasının  güvencesi altında olan Uygur bölgesi özerklik yasalarında verildiği açıklanan hakların uygulamada de verilmesini yasal ve barışçıl yollardan söz ve ifade özgürlüğünü kullanarak talep etti ve bu sebeple Ocak 2014’de Pekin’deki evinde tutuklanarak hapsedildi.

Sonuçta  23 Eylul 2014’de Urumçi’de yapılan bir gizli mahkemede yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki, Babamın dile getirdiği ve bizlerin de bugün burada konuştuğumuz konu ; şüphesiz ki insan hakları meselesidir. Çünkü babam şu anda hapiste olmaması gereken bir kişidir. Babamın ömür boyu hapse mahkum edilmesi de kesinlikle bir insan hakları meselesidir.
Babamın ne ile suçlandığı hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmamıştır. Tek yanlı deliller ortaya sürülmüş ve adalet ve hukuk kurallarına göre yeterince savunma hakkı Mahkemede kendisine ve avukatına tanınmamıştır. Hiçbir zaman açıklanmayan gizli suçlamalara ait deliller kullanılarak gizli olarak yargılanmıştır.Kendisine verilen ömür boyu hapis cezası için iki kez  üst mahkemeye  itiraz edilmiş ise de,bu itirazların tümü reddedilmiştir.
Onu tutukladıklarında bu tutuklamanın sebeplerini tam olarak bilmiyorduk.   Babamın tutuklanamasından sonra kendisinden 2 ay süre hiçbir bilgi verilmedi.Nerede ve nasıl tutulduğu hakkındaki bilgilerin gizli olduğu ifade edildi. Babam yaklaşık 20 yıldır,Pekin’de yaşıyor ve  resmi ikamet kayıtları de bu şehirde olup, yine Pekin’deki evinde göz altına alınarak tutuklanmıştır. Urumçi’ye gizlice götürülmesi ve bu durum hakkında Anneme,Kardeşlerime ve bana bilgi verilmemesi yasal ve adalet kural ve teamüllerine tamamın aykırı davranışlardır. Yargılama öncesi ve sonrasında de kuralsızlıklar ve akla ve mantiğe uygun olmayan  tutum ve davranışlar sergilenmiş ve hukuk kuralları  dafalarca çiğnenmiştir.
Babama reva görülenler eğer bu bir insan hakları meselesi değilse, ne olduğunu bilmiyorum ve bunu de ayrıca bilmek benim hakkım olduğunu düşünüyorum.
Babamın yıllarca ısrarla bütün sıkıntılara ve baskılara rağmen  Uygurların temel insan haklarının  verilmesini savundu.  Çin anayasası ve Uygur özerk bölgesi yasalarındaki haklarının uygulamada de verilmesi için mücadele etti.  Mensubu olduğu Uygurlar başta insan hakları ve hukukun hakim olmasını isteyen ve bu uğurda çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlar ile uluslar arası toplumun hapisteki babam Dr.İlham Tohtı’yi unutmamalarını istiyorum.Onu sürekli gündemde tutmalarını özellikle kendilerinden talep ediyorum. Uygurlar  başta  tüm  hak ve hukuktan ve adaletten yana İnsanların  onun hakkında konuşmaya devam etmelerini  umuyorum. Çünkü,bu yakınlarda ÇKP. Hakimiyetinin sembolü olan Çin Hükümetinin resmi yayın organı olan Global Times gazetesi, babamın bir süre sonra unutulacak en yeni bir poster çocuğu olduğunu söyleyen bir yazı yayınlamıştır. Halbuki babam bir poster çocuğu  asla değildir.Bu söylemi şiddetle reddediyorum.  Babam, bir insan hakları ve hukuk aktivisti ve  saygın  bir bilim insanı ve sevilen bir Uygur aydını olarak halkının kalbinde taht kurmuş   bir kişidir. Ümit ediyorum ki, Çin hükümeti savunmasız  durumdaki babamı böyle küçümseyen ve aşağılayan bu tür söylem ve yayınlara bir daha tevessül etmeyecektir. Aslında babamın değil, Çin  hükümetin söyledikleri ve yaptıkları  her şey  ileride unutulacaktır.
Umarım başta Uygurlarımız olmak üzere insanlar onu hatırlamaya devam ederler. Çünkü, insanların babamı daima hatırlaması ve onun için iyi dileklerde bulunmaları ve kendisi hakkında endişe duymalarının,  onun hapisten kurtulması için tek çare olduğunu düşünüyorum.
Ben okumak için ABD’ye yeni geldiğimde oldukça naif davrandım ve babamın neden ailesini ihmal ettiğini ilk anlarda pek anlayamadım. Onun Pekin’de gözaltına alındıktan sonra onun dostlarının,arkadaşlarının ve uluslar arası toplumun onunla ilgilenilmeye başlayana kadar yeterince onun çalışmalarının önemini fark edemedim.Ancak,babam tutuklandıktan ve mahkum edildikten sonra ona gösterilen sayg ve sevgi,dayanışma ve desteklere şahit olunca Babamın ne kadar önemli bir iş yaptığını anladım ve onunla gurur duydum. Ona olan sevgim ve saygı daha de derinleşti ve sonsuz arttı. Sevgili Babama gösterilen ilgi,saygı ve sevginin dünyaya kaç kişiye nasip olabileceğini ve gösterildiğini düşündüm.Sizlerin babamı unutmamanız çok önemli ve çok de değerlidir. Çünkü, Babam sizlerin ilgi,yardımlarınıza daima  muhtaçtır ve kendisini unutmamalarınızı  özellekle istemektedir.
Sevgili babam bizleri yanı kendi ailesini ihmal ederken, bizden daha geniş ve daha büyük Uygur ailelerinin sorunları ile ilgilenmekle meşguldü. Ben, Babamın yolundan yürümek istiyorum. Bencil olmak asla istemiyorum. Ama,şimdiden babam gibi olmaya onun yolunu takip etmeye  ve onun  izinden yürümeye  başladım bile.İnşaallah ben de babam gibi başarılı olurum.
Babam, Çin hükümeti’nden Uygurların hak ve hukukunu fikirlerini ve kalemini kullanarak talep etti.Onlar için etnik Han Çinlisi vatandaşları gibi eşitlik ve anayasal haklarını istedi.
Uluslararası toplum Sevgili babamı Martin Ennals özgürlük ödülüne layık aday olarak gösterdi.Avrupa Parlamentosu de bu ödülün Babama verilmesini  layık ve  uygun gördü.

Martin Ennals Özgürlük ödülünü babam adına teslim almaktan gurur ve onur duyuyorum.Ödül için de ayrıca Jüri üyeleri başta olmak üzere emeği geçen her kese teşekkür ediyorum.

Bu ödülün  Babama layık görülmesi  ve ona verilmesi, onun masum olduğunu göstermektedir. Çin hükümetine de bu vesile ile   Babamı bir an önce serbest bırakmaya çağırıyorum.Babam özgürlüğüne,ailesine ve biz çocuklarına kavuşsun.Biz evlatları olarak Babamın sevgisine çok ihtiyacımız vardır.Onun çok özlüyoruz.
Sizlerin de babamın bir an önce serbest bırakılması için çabalarınızı devam ettirmelerinizi özellikle istirham ve talep ediyorum. Çin yönetimine babamı bırakması için  sürekli  çağrıda bulununuz lütfen.
Sevgili Babam sadece kendisini ve ailesini düşünen bencil olmayan bir kişidir ve başkalarına yardım etmeyi de çok severdi. Ben Babamdan nasıl iyi bir insan olmam gerektiğini öğrendim. Ben büyüdükten ve hayatı tanıdıktan sonra sonra babamın ne yaptığını anladım onun yaptıklarından gurur duydum.
Gelecekte, inşallah imkanlarım olursa gücümün yettiği kadar Pekin’de yaşayan ailemi destekleyeceğim. Annem ve Kardeşlerime ,Babaannem başta olmak üzere Babamın Kaşgar şehrinin Artış kenti’nde yaşayan geniş ailesiyle ilgilenmeye  çalışacağım ve  ve sevgili babamı örnek alacağım ve onun gibi mazlüm halkımın insanı haklarını diğer hak ve hukuk savunucular ve aktivistleri gibi bütün her şeyi göze alarak savunmayı sürdüreceğim.   Ben de Babam gibi kendi ulusum olan Uygurlara yardım edeceğim.
Hepinize  tekrar çok teşekkürler ederim.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1353 Kez Görüntülendi.