logo

trugen jacn
01 Aralık 2014

SURİYE’DEKİ UYGUR SAVAŞÇI : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ DURUM,SURİYE’DEN DAHA KÖTÜ …

    Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan Uygur Türkleri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki yaşam koşullarının Suriye’dekinden daha zor ve boğucu olduğunu söylüyor.

Doğu Türkistan Suriye’den kötü

Çin’in kuzeybatısında ki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Suriye’ye yaşadıkları baskılar dolayısıyla göç eden bir grup Uygur Türkü Suriyeli muhaliflerle birlikte Esed yönetimine karşı savaşıyor.

Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşanan sosyal ve siyasal baskılara karşı faaliyet gösteren Türkistan İslam Partisi’ne (TİP) bağlı grupların Suriye sorumlusu İbrahim Mansur, Suriye’de sıcak bir savaş yaşansa da göç ettikleri coğrafyanın Çin’deki durumdan daha tercih edilebilir olduğunu belirtti.

‘Muhaliflerle dayanışma içindeyiz’

Pekin yönetimi tarafından daha sonra öldürülen Zeydin Yusuf’un liderliğinde 1988’de kurulan TİP’in kadrolarının 1997’de Afganistan’a sığındığını anlatan Mansur, El Kaide ile bağlantıları olmadığını savundu. 2012’den bu yana silahlı üyelerini Suriye’ye gönderdiklerini anlatan Mansur, Esed yönetimine karşı muhaliflerle dayanışma içinde olduklarını, IŞİD’e karşı da mücadele ettiklerini vurguladı.

Suriye’de savaşan diğer gruplarla herhangi bir sorun ya da sürtüşme yaşamadıklarını söyleyen Mansur şu ifadeleri kullandı:

“Türk halkı 6 yüzyıl Müslümanlara liderlik yaptı, sahip çıktı. Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizden Suriye’de ya da Doğu Türkistan’da olsun oradaki kardeşlerine yardım yapmalarını umuyoruz. Bizim Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizle din, dil ve kan bağımız var. Dolayısıyla Türk halkından Doğu Türkistanlı kardeşleriyle dayanışmalarını istiyoruz”

Onlarca aile ile doğdukları topraklardan Suriye’ye göç ettiklerini belirten TİP Suriye Sorumlusu Mansur, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe ile koordinasyon içerisinde olduklarını ancak müstakil olarak hareket ettiklerini belirtti.

Mansur Doğu Türkistan’daki şartların kendileri için daha kötü olduğunu belirterek şu sözleri sarfetti:

“Kimse doğduğu toprakları terk edip bir savaş ortamına göç istemez ama Doğu Türkistan’daki yaşam koşulları inanın sıcak savaş şartlarından çok daha zor ve boğucu. Kendi vatanımızda ana dilimizi konuşmamız şartlara bağlıyken, camilere gidemezken, kızlarımız zorla kilometrelerce uzakta, yabancı topraklarda çalıştırılmaya zorlanırken, düşüncelerini ifade eden aydınlarımız ve siyasilerimiz işkencehanelere götürülürken bizler ailelerimizle Suriye’ye göç ettik. Buradaki kardeşlerimizle dayanışmak, kendi hayatımızı özgürce kurmak için. Aynı zamanda Esed yönetimiyle savaşırken onun baş destekçilerinden Çin ile de savaşmış oluyoruz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı  (Editör: Ulaş Kaan Çelik)

KAYNAK  :  http://www.genconcu.com/dogu-turkistan-suriye-den-kotu/243/

Etiketler: » » »
Share
2656 Kez Görüntülendi.