logo

trugen jacn
17 Eylül 2014

UYGUR İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİ Doç.Dr.İLHAM TOHTİ’NİN İLK DURUŞMASI 8 AY SONRA BUGÜN URUMÇİ’DE BAŞLADI.

伊力哈木案开审 新疆检方拒移案北京

  Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
15 Ocak’ta Pekin’deki evinden aşırı güç kullanılarak tutuklanan Uygur Fikir adamı, Yazar Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi, Uygur İnsan hakları Savunucusu, ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Do.Dr,İlham Tohti, tutuklandıktan 8 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkarıldı ve ilk mahkemesi yapılmaya başlandı.
Urumçi’de tutuklu bulunan Dr.Tohti, bu sabah Tengritağ Bölgesi Orta Halk Mahkemesi’nde yapılan duruşma’ya, Pekin’de yaşayan Eşi Guzelnur Ali de katıldı. Güzelnur Hanım’in eşini tutuklandıktan 8 ay sonra ilk kez Duruşma’da göreceği belirtiliyor.

伊力哈木•土赫提妻子古再丽•努尔在北京首都机场出发往乌鲁木齐(15/9/2014)
Mahkeme’de Dr.Tohtı’yi Pekin Barosuna kayıtlı Çinli Avukatlar Li Fang Ping ile yardımcısı Liu Şav Yuan savunacak. Mahkeme, Dr. Tohti’nin savunulmasını iki Avukatı ile sınırlarken,Savcı ve müdahil Avukat sayısına her hangi bir sınırlama getirmiyor.

伊力哈木•土赫提妻子古再丽•努尔的旁听证(刘晓原律师提供图片16/9/2014)
Bugün Urumçi’de yapılacak ilk duruşmayı izlemek üzere Pekin’den ABD. AB. İngiltere, Kanada,Almanya,Fransa,İsveç,Norveç başta bir çok Ülke’nin Büyükelçilik Temsilcileri ile Uluslar arası İnsan Hakları Teşkilatlarının görevlilerinin Urumçi’ye geldikleri ve Mahkeme’yi takip etmek üzere izin başvurusunda bulundukları bildiriliyor. Ancak,izin taleplerine Mahkeme’nin her hangi bir cevap vermediği bildiriliyor.
Uluslar arazı Haber Ajanslarının Pekin Temsilcileri ile dünya medyasından yüzlerce Gazetecinin mahkemeyi takip etmek üzere Urumçi’ye geldikleri ancak, kendilerinin Mahkemeye alınmadığı gelen haberler arasında.

140917042512_cu_rumqi_anti_terror_624x351_afpÇin’in Doğu Türkistanda yasakladığı “Terör”u çağrıştıran giyseler arasında Türk Bayrağı baskılı Tişört te yer almaktadır

Bilindiği gibi,Dr.Tohti “Bölücülük ve Ülkeyi Parçalamak” iddiası ile suçlanmakta.Ön duruşması 7 Eylul Pazar günü yapılmış olup, kendisinin duruşmaya katılma talebi önceden reddedilmesine rağmen, önceki Pazar günü yapılan hazırlık(Ön) duruşmasına katılması sağlanmıştı.

image

Kaynak : Yeni Çin Haber Ajansı ve diğer Ajanslar

Etiketler: » » » »
Share
1201 Kez Görüntülendi.