logo

trugen jacn

ÜNLÜ RUGBY OYUNCUSU SONNY BİL WİLLİAMS’TAN İŞGALCİ ÇİN’EN UYGUR TÜRKLERİ TEPKİSİ

Ünlü rugby oyuncusu Sonny Bill Williams\'tan Çin\'e \

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP Faşizminin Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve iinsanlık dışı cinayetlerine tepki gösteren Türk asıllı Futbolcu Mesut Özil’in ardından Uygur Türklerine spor dünyasından bir destek de, Yeni Zelandalı ünlü rugby oyuncusu Sonny Bill Williams’tan geldi. “Ünlü Müslüman Oyuncu twitter hesabından yaptığı açıklamada ” “EKONOMİK MENFAATLERİ İNSANLIĞA TERCİH ETTİĞİMİZ ÜZÜCÜ ZAMANLAR” ifadesini kullandı.

Arsenal’in yıldız futbolcusu Mesut Özil’den sonra, dünyanın en iyi rugby (ragbi) oyuncularından Sonny Bill Williams da Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik muamelesini eleştirdi.

Çin, Şincan’da bir milyona yakın Müslüman’ı “toplama kampında tutmakla” suçlanıyor.

Din değiştirip Müslüman olan Williams’ın Twitter’da paylaştığı mesajda üzerine Çin bayrağı resmedilen bir elin, Doğu Türkistan’ı temsil eden bayrağı olan bir diğer eli burktuğu görülüyor, üzerinde Doğu Türkistan bayrağı olan elden de kan akıyor.

Mesajda da “Ekonomik çıkarları sanlığa tercih ettiğimiz üzücü zamanlar” diyor.

Resim

ÇİN’DEN ÖZİL’E TEPKİ

Mesut Özil de Twitter hesabından Uygur Türklerine destek çıkmış ve sessiz kalanları eleştirmişti.

Özil mesajında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kuran’lar yakılıyor… Camiler kapatılıyor… Medreseler yasaklanıyor… Din alimleri birer birer öldürülüyor… Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor… Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor.. Bacılar zorla Çinli erkekler ile evlendiriliyor… Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun… Sesi çıkmıyor…”

Arsenal kulübü Özil’in mesajının “kişisel bir yorum olduğunu, Arsenal’in bir futbol kulübü olarak siyasete karışmama ilkesine sadık olduğunu” açıklamıştı. Çin ise Arsenal’in maçını televizyon kanalından kaldırarak tepki göstermişti.

Resim

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Özil’in “sahte haberlerle kandırıldığını” söyledi ve yaşananları kendi gözleriyle görmesi için Özil’i bölgeye davet etmişti.

Çin ayrıca, Pro Evolution Soccer adlı simülasyon oyunundan Özil’i çıkarmıştı.

https://www.karar.com/spor-haberleri/unlu-rugby-oyuncusu-sonny-bill-williamstan-cine-uygur-tepkisi-1422797?fbclid=I
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
658 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ