logo

trugen jacn

ÜNİVERSİTELİ ÇELİKBAŞ ÇİNVİRÜSÜNÜ DÜNYA’YA BULAŞTIRAN ÇİN’DEN TAZMİNAT TALEP ETTİ

ÜNİVERSİTELİ  ÇELİKBAŞ ÇİNVİRÜSÜNU DÜNYA’YA   BULAŞTIRAN ÇİN’DEN TAZMİNAT  TALEP ETTİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 Kocaeli Üniversitesi öğrenci Çağatay Orkun Çelikbaş çok yerinde ve çarpıcı bir girişime imza etti. Çin’in Ankara Büyükelçiliğine bir mektup ile başvuruda bulunarak Çinvebası Covid-19’u  Wuhen kentindeki  Virüs  Üretim Merkezin’de üreten ve daha sonra etnik  Han Çinlilerine  bulaştırarak onlar aracılığı ile  Türkiye başta tüm ülkelere yayan  Çin Yönetiminden kendsinin  gördüğü maddi ve manevi  zararlarının  karşılanması için tazminat ödenemesini talep etti.

Fotoğraf açıklaması yok.

Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Çağatay Orkun Çeliikbaş’ın dilekçesi şöyle ;

                                ÇİN HALK CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

                                İLGİLİ BÖLÜME –ANKARA  

Çin halk Cumhurietinin Wuhen kenti kaynaklı COVİD_19 virüsü kaynaklı olarak ortaya çıkan salgın ülkemize ulaştıktan sonra bir dizi tedbirler alındı.Bu tedbirler uyarınca ailemin yanına evime gelmiş bulundum ve 3 hatalık sosyal izolasyona girdim.Bu süreçte okulum kapatıldı ve kapalı kalma süresince barındığım yere kira ödemeye devam ediyorum.Bu süreç yüzünden yaşadığım  maddi ve mental sorunlardan dolayı  Hükümetinizi sorumlu tutuyorum.Barınma masraflarımın,psikoljik danışma gidereleri ile sürecin uzaması (olumsuzluk yaratan süre kadar)halinde eğitim ve barınma masraflarımın hükümetiniz tarafından karşılanmasını talep ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.  18.03.2020

 Çağatay Orkun ÇELİKBAŞ

Fotoğraf açıklaması yok.

Cesur ve yiğit öğrenci Çelikbaş’in iadeli taahhütlü olarak Çin’in Ankara Büyükelçiliğine PTT aracılığı ile yolladığı mektubun diğer belgeleri yukarıdadır.

Uzmanlar Kocaeli Üiveersitesi öğrencisi Çağatay Orkun Çelikbaş’ın bu kişisel tazminat talep eden mektubunun Çinvirüsü Covid-19 ‘un ülkemizde yayılaması sonucu ortaya çıkan olumsuzluklar ve maddi manevi zararlar için yerinde bir girişim olduğunu belirtiyorlar. Ancak, Çirvirüsü Corid-19’un ortaya çıkardığı zararların tazmini için hukuki olarak Türkiye’de dava açılamayacağını ancak,böylesi ferdi girişimlerin kamuoyunun Çinvirüsü konusundaki duygu ve düşüncelerini yansıtması, Psikolojik olarak Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine uyguladığı insanlık dışı baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri konusunda kamu oyu tepkisi ve baskısı oluşturulması bağlamında önemli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak : Sosyal medya paylaşımları

Share
845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ