logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN ETNİK BİR HAN ÇİNLİSİ’NİN DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ

cover photo, Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Prof.Dr.Orhan KAVUNCU

1 Ocak 2020 günü spor salonunda soyunma odasında genç birisi “salam” dedi. Döndüm baktım, Uzak doğulu ama bizim Kırgız veya Kazaklardan da olabilirdi. İngilizce “Mutlu yıllar” dedim, teşekkür etti. Nereli olduğunu sordum. Çinliydi.

Ben de “benim da atalarım Uygur” dedim. Biraz durakladı, sonra “Sincan’dansınız” dedi. Ben de “evet siz Sincan diyorsunuz, ama biz Doğu Türkistan deriz. Doğu Türkistan’dan gelmiş atalarım” dedim.

Genç Çinli hiç beklemediğim bir şekilde sinirlendi, öfkeli bir ses tonuyla “yok öyle bir kavram orası Sincan!” dedi. Ben de “evet 1884’ten beri siz oraya Sincan diyorsunuz, ama orası nomadik olarak ve ebediyen Türkistan’dır” dedim.

Baktı ki, sinirlenmenin bir faydası yok; “Aslında,biz de deriz ki, orası Budistlerin yurduydu, Uygurlar sonradan geldi oraları istilâ etti”. dedi.

Bu defa ben sinirlendim, “söylediğin şey tarihi olarak da, ilmi olarak da, tarih ilmine göre de tamamen yanlış, safsata” dedim. Karşılıklı “her neyse” diyerek tartışmaya son verdik. “Büyükelçilikte mi çalışıyorsun” diye sordum, bir telefon şirketinde çalışıyormuş.

Çin, anlaşılan o ki, dezenformasyon işlerini, eğitimde tarih bilgilerini çarpıtmaya kadar götürmüş.

Rahmetli Erol Güngör aklıma geldi; “sübjektif tarih, objektif tarihle uyumlu olmalıdır” sözleri. Çin seddini kime karşı yapmışlardı? O zaman Budizm var mıydı?

Biz Kime Karşı ve Neyin Kavgasını Veriyoruz?

A- Ne toplum olarak Çin ahalisi, ne bireyler olarak Çinliler, ne de kurumsal olarak Çin devletine düşman değilim. Doğu Türkistan’da insanları asimile etmeye kararlı kişilere ve uyguladıkları politikalara karşıyım. Mao’nun Kültür devrimi henüz hafızlarımızdan silinmemiştir. Şimdi bu Şi Cinping uygulamaları Mao uygulamalarını da aşmış, tam bir zulme dönüşmüştür. Çin, Şi Cinping yönetiminde, Stalin dönemi Sovyet uygulamalarını hatırlatan, hatta onu da aşan fiilleri uygulamaktadır. Ancak ne kadar acımasız olursa olsun bu dönem de bir gün son bulacak, Uygur halkına reva görülen zulüm sona erecektir.

B- Çin’deki Şi Cinping yönetimi, sadece Uygur halkına değil, Tibetlilere ve diğer etnik Han Çinlisi olmayan azınlıklara da zulmetmektedir. Vicdanımızda onların da sesi yankılanmaktadır. Sadece azınlıkların mı? Çin’de gelir dağılımındaki dengesizlikten zarar gören, külfetlerin altında ezilen çoğunluk ta bizim kavgasını vermemiz gereken bir olgudur. Elbette gelir dağılımındaki dengesizlikten Dünyadan zarar gören herkes bizim davamızdır.

Fotoğraf açıklaması yok.

İnanıyorum ki, Uygur mazlumların ahını işitmeyen kalmayacak, işiten vicdanlı herkes insafa gelecek, Şi Cinping yönetimi lanetlenmiş bir yönetim olarak tarihin karanlık sayfalarına gömülecektir.

Ve Uygur Türkleri geçmişte olduğu gibi bundan sonra da yeni bir medeniyet hamlesinin en doğudaki mümtaz temsilcileri olarak tekrar ayağa kalkacaklardır !

Doğu Türkistanlı Soydaşlarımın Alvarlı Mehmet Efe hazretlerinin tarif ettiği gerçek bayram tadında bayramlar dileğiyle…

“Can bula cananını Bayram o bayram ola

Kul bula sultanını Bayram o bayram ola

Hüznü keder def ola Dilde hicab ref ola

Cümle günah af ola Bayram o bayram ola

Tevhid ede şevk ile Hakkı seve şevk ile

Tasdik inerse dile Bayram o bayram ola

Dildeki Rahman olur Dertlere derman olur

Azade ferman olur Bayram o bayram ola

Lütfi’ye lutfu kerim Erişe Rahmi Rahim

Ber murad ede fehim Bayram o bayram ola”

Kaynak : Sayın Prof.Dr.Orhan Kavuncu Hocamızın sosyal medya Paylaşımı

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ