logo

trugen jacn

TURFAN’İN PİÇAN İLÇESİNDE PATLAMA : ÖLÜ VE YARALILAR OLDUĞU SÖYLENİYOR.

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’nın200 km.güneydoğusundaki Turfan Vilayetine bağlı  Piçan İlçesinde bu sabah(15 Aralık)  terör amaçlı büyük  bir patlama meydana geldiği, ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

b2f66a6a-161e-488e-a49b-e23e63a12069

Çin’in resmi Tengritag haber sitesinde açıklanan bir habere göre,Turfan ve Urumçi Emniyet Müdürlüğü’nın terörle mücadele ve  İstihbarat birimlerinin bu sabah saatlerinde  ortaklaşa gerçekleştirdikleri  bir operasyon’da sosyal medya üzerinde terör amaçlı patlamalar meydana geldiği yolunda haberler yayan bir zanlının tutuklandığını bildirildi. Açıklama’da   ortak operasyonlarda ele geçirildiği açıklanan kişi ve kişilerin  adı ve etnik kimliği  hakkında her hangi bir  bilgi bulunmuyor.

Açıklama’da   ortak operasyonlarda ele geçirildiği açıklanan kişi ve kişilerin  adı ve etnik kimliği  hakkında her hangi bir açıklama yapılmadığı bildiriliyor.

Tengritağ Haber Sitesi, yakalananların adlarını Çince bir terim olan Boxi Mou Mou ( Karışıklığa, teröre veya şiddet olayına karışan kişi veya gruplara verilen ölü veya yok manasında kullanılan   nefret içerikli bir kelime)  olarak açıklanmıştır.

Bilindiği gibi,son aylarda  Çin  işgal yönetimine karşı ülke çapında bir biri ardı sıra protesto amaçlı şiddet olayları meydana gelmekte,çıkan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetmekte ve yaralanmaktadır.

Turfan’da geçtiğimiz  yaz aylarında da bu tür  ölüm ve yaralanmalarla  sonuçlanan şiddet olayları meydana gelmiş ve işgal güçlerince yapılan  operasyonlarda onlarca kişi tutuklanmıştı.

      Uzmanlar,  Turfan’ın Piçan İlçesinde şiddet olayını  sosyal medya üzerinden duyuran ve haber veren kişi ve kişilerin tutuklanmasının, bu sabah meydana gelen şiddet olaylarında  onlarca etnik Çinli’nin (Palis,asker veya sivil olarak) ölmüş olabileceğini tahmin ettiklerini söylüyorlar. Çünkü,Müslüman Uygurlarda  fazla can kaybı olması halinde işgal yönetiminin bunu derhal sevinç ve iştahla  haberleştirip açıkladıklarını,ölenlerin  etnik Çinli olmaları halinde bunu özellikle gizlediklerini ifade ediyorlar.

Kaynak  : Tengritağ İnternet Sitesi Haber bülteni(Çince-15.12.2014新疆:男子散布“鄯善县发生暴恐”谣言被抓捕

Etiketler: » » » » »
Share
1763 Kez Görüntülendi.