logo

trugen jacn

ÇİN,İSRAİL’İN GAZZE KATLİAMINA GÖZETLEME TEKNOLOJİSİ SAĞLAYARAK DESTEK VERİYOR

Çin İsrail'i gözetim teknolojisi ile destekliyor!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İşgalindeki Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere etnik soykırım yaparken, diğer yandan her fırsatta  Filistin için destek açıklamaları yapan  Çin rejimi  İsrail’in  Gazze’deki katliamlarına yüksek gözetleme sistemleri ile destek veriyor. ABD. başta batılı ülkelerin Uygur soykırımındaki ortaklığı için  ithalat yasağı koyduğu  Çin’in Hikivision  Firmasınn üretimi olan yüksek  gözetleme sistemleri  Filistinlilerin katliamında büyük rol oynuyor. İkiyüzlü, sahtekar ve Soykırımcı Çin,  İsrail’in  Gazze’deki  insanlık dışı ve acımasız Katliamları ile Batı Şeria’daki zulümlerine de   suç ortaklığı yapıyor.

Filistin Dayanışma Eylem Ağı, 23 Mart 2024 tarihinde konu ile ilgili yayımladığı raporunda, Uluslararası Af Örgütünün yayımladığı “Otomatik Irk Ayrımı (Automated Apartheid)” adlı raporuna yer verildi. Rapora göre, Filistinlilerin sosyal olarak toplanıp gösteri düzenleyebildikleri tek kamusal alan olan Şam Kapısı’nda Filistinlilerin her an izlendiği kaydedildi. Filistinlilerin her adamını gözetleyen akıllı kameraların, Doğu Türkistan’da devam eden soykırıma teknolojik destek sağlayan Çinli gözetim şirketi Hikvision’un cihazları olduğu bildirildi.

Çin’in Hikvision Firmasının Suç Sabıka Dosyası Kabarık  

Yayınlanan raporda, Hikvision’un dünyanın en büyük video gözetim ekipmanı üreticilerinden biri olduğu vurgulanıyor  ve  uluslararası insan hakları grupları arasında zaten kötü bir üne sahip olan şirketin, Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskılarına ortak olduğu gerekçesiyle ABD tarafından kara listeye alındığı ve İngiltere  tarafından da güvenlik tehdidi olarak tanımlandığı kaydedildi.

Çin’in Verdiği Kameralar Filistinlilere Zulümde  İsrail’in İşini Kolaylaştırıyor 

Uluslararası Af Örgütü, Doğu Kudüs’te yüzlerce Hikvision kamerası tespit ettiğini aktardığı raporunda, kameraların İsrail polisi ve bölgeye yerleştirilen Yahudiler tarafından işletildiğini vurguladı. Kameraların başta Şam Kapısı, Ermeni Mahallesi, Müslüman Mahallesi ve Silvan olmak üzere Doğu Kudüs’ün eski yerleşim yeri ve çevresindeki askeri altyapılara ve yerleşim alanlarına monte edildiği kaydedildi. Uygur Türkleri üzerinden deney yapılan yüz tanıma özelliklerine sahip ve herhangi bir kişinin yüzünün görüntüsüne dayanarak etnik kökenini, yaşını ve ırkını ayırt edebilen kameraların İsrail polisine kolaylık sağladığı bildirildi.

Çin, İnsan Hakları Değerleri ile  Baskı ve Zulmü Ciddiye Almıyor  

Gözetim araştırma yayını Internet Protocol Video Market’in (IPVM) hükumet araştırmaları direktörü Conor Healy, 14 Kasım 2023 tarihinde The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Hikvision’ın Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere  yönelik gözetleme ve baskı altına almadaki kritik rolü ve şirketin hesap verebilirliği üstlenmemesi, şirketin etik veya insan haklarını koruma konusunda ciddi olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : https://www.qha.com.tr/gundem/cin-israil-i-gozetim-teknolojisi-ile-destekliyor-486719

 
Share
1728 Kez Görüntülendi.