logo

trugen jacn

SAADET PARTİSİ LİDERİ KARAMOLLAOĞLU : MAZLUMUN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ !

Karamollaoğlu'ndan Urumçi Katliamı'nın 15. yıl dönümünde mesaj: Mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz
UYGUR HABER VE  ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu,  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’de 05 Temmuz 2009’da gerçekleştirdiği etnik katliamın  olaylarının 15. yıl dönümü dolayisiyle bir mesaj yayınladı. Saadeti Partisi Lideri Karamollaoğlu mesajinda  Urumçi katliamında    şehit edilenleri rahmetle andı ve her zaman mazlumun yanında durmaya devam edeceklerini belirterek ”  Doğu Türkistan halkıyla dayanışma  içinde Olduklarını” açıkladı.  

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 5 Temmuz 2009’da Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de meydana gelen ve yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan olayların 15. yıl dönümünde bir anma mesajı yayımladı.

Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından(X’ten) yaptığı paylaşımda, “Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan Urumçi katliamının yıl dönümünde şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Zulüm kimden gelirse gelsin karşı olmaya ve ırkına, dinine, rengine bakmaksızın mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Doğu Türkistan halkıyla olan dayanışmamızı daima sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

https://x.com/T_Karamollaoglu/status/1809286898336297083

Temel Karamollaoğlu @T_Karamollaoglu

Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan Urumçi katliamının yıl dönümünde şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Zulüm kimden gelirse gelsin karşı olmaya ve ırkına, dinine, rengine bakmaksızın mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Doğu Türkistan halkıyla olan dayanışmamızı daima sürdüreceğiz.

5 Temmuz Urumçi Katliamını Asla Unutmayacağız!

URUMÇİ OLAYLARI VE 5 TEMMUZ KATLİAMI

5 Temmuz 2009’da, Çin’in  işgalindeki sözde Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de meydana gelen olaylar, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Uygur Türkleri ile Han Çinlileri arasında yaşanan çatışmalar, Çin hükümetinin bölgedeki baskıcı politikalarına karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştı. Olayların ardından bölgedeki internet ve iletişim altyapısı kesilmiş, bölge dış dünyadan izole edilmişti.

Çin hükümeti, olayların ardından geniş çaplı tutuklamalar ve cezalandırmalar yapmış, Uygur halkına yönelik baskıcı politikalarını artırmıştı. Uygur Türklerinin kültürel ve dini haklarının ihlal edildiği bu dönemde, dünya kamuoyunun dikkatini çeken Urumçi olayları, birçok uluslararası insan hakları kuruluşu tarafından kınanmıştı.

Urumçi olaylarının 9. yılı Stockholm'de protesto edildi

Kaynak : https://www.karar.com/guncel-haberler/karamollaoglundan-urumci-katliaminin-15-yil-donumunde-mesaj-mazlumun-1875974

Share
158 Kez Görüntülendi.