logo

trugen jacn

NEPAL MÜSLÜMANLARI,ÇİN’İN UYGURLARA YÖNELİK SOYKIRIM CİNAYETLERİNİ PROTESTO ETTİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dünyanın damı sayılan Himalaya dağlarının eteklerinde yer alan Nepal Krallığında yaşayan Müslümanlar, 29 Kasım’da Çin hükümetinin Uygurlara ve onların dini inançlarına uyguladığı baskıyı protesto ederek Çin’e karşı bir protesto düzenledi. 

Times of India haber sitesinin verdiği bilgiye göre ‘ya göre protestocular, Çin hükümetinin Uygur Özerk Bölgesi’ndeki binlerce camiyi yıkmasını ve Çin’in bölgedeki Uygur Müslümanlarına acımasızca muamelesini kınadı.

Nepal’in Pokhara kentinde Müslümanlar tarafından düzenlenen protesto, Müslüman örgüt Kalyankari Samaj tarafından düzenlendi. Gösterinin Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe’nin bir Çin askeri heyetini Katmandu’ya götürdüğü gün yapılması dikkat çekici bulundu.  Çin’in Uygurlara yönelik baskısı uzun zamandır Nepalli Müslümanlar arasında öfkeye yol açsa da, üst düzey bir Çinli yetkili Katmandu’yu ziyaret ettiğinde ilk kez Çin karşıtı protestolar düzenleniyor.

Ellerinde ” Komünist Çin, Müslüman Katliamını Durdur ! ” yazılı pankartlar taşıyan gibi protestocular, Katmandu’daki Çin Büyükelçiliğine bir mektup iletti. Mektupta, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerini kınadılar ve oruç tutanlar, sakal bırakanlar ile kadınların başörtüsü ve toplanma özgürlüğüne getirilen yasaklamaları kınayan ifadelere yer veriliyor. Ayrıca,mektupta Uygurlara yönelik dini ve kültürel baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına ada son verilmesi talep ediliyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan dağlık Nepal Krallığında yaşayan Müslümanlar Nepal’in toplam nüfusunun % 5’ni oluşturuyor.

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ