logo

trugen jacn

MİCROSOFT, UYGUR ZULMÜ SEBEBİYLE İŞGALCİ ÇİN’İN VERİ TABANINI İNTERNETTEN SİLDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Dünyanın önde gelen Bilişim Şirketi Microsoft, Çin hükümetinin Uygur Türklerini takip,gözetleme ve baskı için MS Celeb yazılımını kullanması üzerine veri tabanını internetten kaldırdı.

Microsoft, 2016 yılında MS Celeb adında ünlülerin görüntülerini saklamak amacıyla bir veri tabanı oluşturdu. Günümüzde 100.000 kişiye ait 10 milyon görüntü bulunan bu veri tabanında gazetecilerin, sanatçıların, müzisyenlerin, aktivistlerin, politikacıların, yazarların ve akademisyenlerin görüntüleri yer alıyordu.

New York Times’ın raporuna göre Çinli teknoloji şirketleri SenseTime ve Megvii, veri tabanına erişim sağlayarak Çin hükümeti adına Uygur Türklerini kontrol etmek için söz konusu veri tabanını kullandı. Sistemin akademik amaçlarla oluşturulduğunu belirten Microsoft, söz konusu veri tabanını internetten kaldırdı.

Creative Commons lisansı nedeniyle söz konusu veri tabanını silinmeden önce internetten indirmek çok da zor bir işlem değildi. Microsoft, söz konusu yüz tanıma sistemiyle ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğini çok önceden söylemişti.
Kaynak : https://www.havadiskibris.com/cin-uygur-turkleri-icin-ms-celebi-kullaninca-microsoft-veri-tabanini-internetten-sildi/

Share
1051 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ