logo

trugen jacn

MALEZYA’DA ” UYGUR SOYKIRIMI İLE MÜCADELE PLATFORMU ” KURULDUĞU AÇIKLANDI

«ئۇيغۇر ئىرقىي قىرغىنچىلىققا قارشى مۇنبەر» قۇرۇلغان

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Malezya merkezli bir çok İslami Sivil Toplum Kuruluşu kendi aralarında birleşerek İşgalçı Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik soykırım uygulamalarını kamu oyuna duyurmak ve bu soykırım ile mücadele etmek için ” UYGUR SOYKIRIMI İLE MÜCADELE PLATFORMU adı bir bir oluşum kurdukları bildirildi.

Washington merkezi Özgür Asya radyosu Uygurca bölümünün Tayvan merkezli ” Taywan Times ” gazetesini kaynak göstererek verdiği heberde bu gönüllüler Platformunun esas amacının ” Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar ve diğer Müslümanlara yönelik bastırma ve etnik soykırım uygulamalarına karşı uluslararası toplumun tepkilerini merkezileştirerek onların dikkatini bu bölgedeki insani krize çekmek olarak açıklandı.

Malezya'da Uygur Türklerine destek gösterisi - KUALA LUMPUR - Dailymotion  Video

UYGUR SOYKIRIMI İLE MÜCADELE PLATFORMU’NDAN AÇIK MEKTUP

Uygur Soykırımı ile Mücadele Platformu kurulduktan sonraki ilk faaliyeti olarak Malezya kamu oyu ve uluslararası topluma yönelik bir açık mektup yayınladı. Açık mektupta özetle şu hususlar yer alıyor :

” Her ne kadar Çin yönetimi kendisinin Uygurlara yönelik sistemli bir baskı, zulüm ve ırkı soykırım, haksız ve hukuksuz kötü muamele yaptıkları yolundaki suçlamalarına sürekli olarak reddetmekte ise de Ancak, Çin’in Uygur soykırımı karşısında ortaya koyacağımız kesin ve açık tavrımız ile Malezya kamu oyu ve Uluslararası toplumun bu soykırım karşısında kayıtsız kalmadığını ortaya koymaktır.

Platform olarak Müslüman ülkeler başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinin ve uluslararası toplumun Uygur sorununun halledilmesi noktasında kesin tavırlarını ortaya koymaları ,Uygurların insanı değerlerini Çin’den gelmesi muhtemel ekonomik çıkarlara tercih etmemelerini de talep etti.

Malezya Uygur Soykırımı İle Mücadele Platformu ayrıca Çin’in baskı ve zulmüne uğrayan mağdurların isimlerini ve hayat hikayelerini tesbit ederek kamu oyuna açıklayacakları bildirildi.

Kaynak : https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/erqiy-qirghinchiliq-01032021213354.html?fbclid=

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ