logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN DEVLET BAŞKANI TOKAYEV : “BM.NİN ÇİN RAPORLARI DOĞRU DEĞİL. BASKI YOK”

Çin’e resmi bir ziyaret yapmakta olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, basına yaptığı bir açıklama’da ” BM.lerin Çin Raporları doğru değil. Biz Çin karşıtı bloğunun içerisinde yer almayacağız ” sözleri ile Çin zulmünü inkar ederek Çin’e olan desteğini bir kez daha yeniledi.
tOKAYEV xİ rESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uluslararası basına açıklamalarda bulunan Tokayev, “Sizin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile sınırınız bulunuyor. Medya raporlarına göre orada siyasi eğitim kampları bulunuyor. Çinli yetkililer Uygurları ve Kazakları kamplara gönderiyorlar. Çinli liderler ile bu durumu konuştunuz mu?” sorusuna yanıt verdi:

Xinjiang’da (Doğu Türkistan) Çin Halk Cumhuriyeti’nin vatandaşları yaşıyor. Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerinin birçok raporu doğru değil. Biz bunun Çin ve ABD ticaret savaşının bir sonucu olarak görüyoruz. Çin’e karşı yaptırımların kalkıp kalkmayacağını ve müzakerelerin nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek. Ancak Kazakistan sözde Çin karşıtı bloğun bir üyesi olmayacak.”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in bu sözlerinin Doğu Türkistanlı Kazaklar tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Kazakistan’da Doğu Türkistan’dan gelen ve toplama kamplarının açıldığı tarih olan 2016 öncesinde vatandaşlık alan birçok Kazak bulunuyor. Birçoğunun ailesinin bir veya daha fazla üyesinin Çin’in kamplarında olduğunu ifade ediyor.

KAYNAK : Qırım Haber Ajansı(QHA)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ